KUU ARVUTIMÄNG: "Kahe krooni kuningriik" (9. august)

"Kahe krooni kuningriik" on 2019. aasta mäng, "Kuningriigi" sarja 3. mäng. Kuningriik on pisike, alguses tundub tegu olevat pigem küla ja külavanemaga. Kuningriiki ähvardab ahnuse-nimeline koletiste rass. Kuningas võib väravata külaelanikke kaitserajatisi ehitama või ahnureid vibuga laskma. Päeval on kõik rahulik, pahalased tulevad öösel. Ahnurid röövivad kuninga alamate raha ja varustust ning isegi kuninga enda raha. Kui seda pole rohkem järel, siis võtavad nad kuninga krooni ja kuningas loetakse kukutatuks. Kuid erinevalt eelmistest mängudest ei tähenda see "game over", vaid mängija saab jätkata uue kuningana nimega Pärija, kes jätkab lagastatud riigiga. Omandada saab uut tehnikat ja kuningriiki laiendada 5 saarele. Eesmärk on moodustada sõjavägi ja pommiga õhku lasta portaal, millest ahnurid väljuvad. Lisaks üheinimesemoodile on kaheinimesemood kahe kuningaga ja mäng on kaotatud siis, kui mõlemad kuningad kroonita jäävad. Kriitika oli kiitev.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_Two_Crowns

 

KUU ASTRONOOMIA: "Arheoloogia, antropoloogia ja tähtedevaheline suhtlus" (10. august)

See on 2014. aasta artiklikogumik, mille koostas Douglas Vakoch ja avaldas NASA. Selles on 17 esseed, mis käsitlevad humanitaar- ja sotsiaalteaduste rolli maavälise elu otsingul. Antakse ülevaade SETI programmist, mis käivitati 1969 ja mille rahastamine katkestati 1995. Räägitakse, et võõrtsivilisatsiooni sõnumid ja artefaktid võivad olla sarnased nendega, mida on arheoloogid leidnud väljakaevamiste käigus. Räägitakse tulnukatelt saadud sõnumite dešifreerimisest ja võrreldakse seda ürginimeste koopajooniste tähenduse mõistmisega. Prügikasti saadetakse idee, et tulnukad suhtlevad meiega "universaalse keele" või puhta matemaatika vahendusel. Ja mida me siis teeme, kui oleme tulnukad leidnud? Võrreldakse eurooplaste kontakte asteekide, irokeeside, jaapanlaste, hiinlaste ja maooridega ning arutatakse, mida me võiksime teineteisele pakkuda. Mis saab näiteks siis, kui tulnukatel puudub muusika? Kogumikku läbib veendumus, et tulnukad on heatahtlikud ja rahumeelsed. Esialgu avaldas NASA teose vaid .pdfina, aga nõudlus osutus ülisuureks, nii et veel samal aastal tuli välja pehmekaaneline ja siis juba kõvakaaneline väljaanne. Kriitika oli kiitev.

https://en.wikipedia.org/wiki/Archaeology,_Anthropology,_and_Interstellar_Communication

 

KUU AJAKIRI: "Doc Savage" (17. august)

"Doc Savage" oli ameerika pulpajakiri, mis ilmus 1933–49. Alguses oli see kuukiri, 1947–48 ilmus üle kuu, viimasel aastal korra kvartalis, kokku 181 numbrit. Peategelane Clark Savage oli teadlane ja seikleja, vähemal määral detektiiv, nii et 90 aasta tagune MacGyver. Igas numbris oli romaan, mille pikkus oli algul 50–60 tuhat sõna, hiljem vähem ja viimased olid 30 tuhande pikkused. Ilmusid ka lühijutud. Ajakirja maht oli 1938. aastani 128 lk, hiljem 114–164 lk. Romaane kirjutas peamiselt Lester Dent, aga ühele inimesele käib üle jõu aastate viisi igas kuus romaan avaldada, nii et ta kasutas variautoreid, keda eri määral juhendas ja kontrollis, ning romaanid ilmusid majanime Kenneth Robeson all. Kuid John MacDonald lükkas pakkumise saada variautoriks tagasi, väites, et ei suuda nii puises ja kohmakas stiilis kirjutada. Ajakirja tiraaž küündis 300 tuhandeni. Esimese numbri romaan "Pronksmees" tutvustab Savage'it, kelle nahk oli alati pronksjas, nii et nähtavasti segavereline. Seal uurib ta oma isa surma ning avastab Kesk-Ameerikast maiade kullakaevanduse, mille oma isa pärijana omastab, ja tema edaspidine elu on rahastatud. Kõik tema sõbrad ja kaaslased on ohvitseri auastmega, ühtki sagedast naistegelast pole. Enamik romaane olid ulmeelementidega, kuid toimetus ei pidanud "Doc Savage'it" ulmeajakirjaks ja lühijutud polnud üldjuhul ulmelised.

https://en.wikipedia.org/wiki/Doc_Savage_(magazine)

 

KUU KIRJANDUS: Marss ulmes (31. august)

Esimene ulmeteos Marsist oli Athanasius Kircheri "Itinerarium exstaticum" (1656), mis tutvustas Tycho Brahe maailmasüsteemi: Maa on universumi kese, planeedid tiirlevad ümber Päikese, Marss on vulkaaniline tühermaa. XIX sajandi lõpuks oli inimkond veendunud Kuu elutuses, aga 1877 väitis Giovanni Sciaparelli olevat avastanud Marsi kanalid, mistõttu Marss sai ulmes populaarseks. Sinna lennati õhupallide, lennukite, kahurikuulide ja isegi lendava vaibaga, aga Edgar Burroughsi Barsoomi-sarjas teleporteeruti. "Maailmade sõjas" (1897) tulevad hoopis marslased Maale. Ellsworth Douglassi romaanis "Vaarao maakler" (1899) räägivad marslased heebrea keelt, William James Roe romaanis "Bellona abikaasa" (1887) inglise keelt ja Marcianus Rossi romaanis "Reis Marsile" (1920) ladina keelt – seda õpetas neile roomlane, kes 79. aasta Vesuuvi vulkaanipurskega kosmosesse paiskus. Aleksandr Bogdanovi romaan "Punane täht" (1908) kirjeldab kommunistlikku utoopiat, millest Maa peaks õppima, Aleksei Tolstoi "Aeliita" (1922) kujutab selle vastandina revolutsiooni eksporti Marsile. Elu kirjeldused Marsil jagunevad kolmeks: utoopiad, düstoopiad ja dekadentlikud. Lisanduvad väljasurnud ja mittehumanoidse elu peatükid ja elutu Marss. Pikad peatükid on Marsi koloniseerimisest ja terraformimisest, lühem robinsonaadidest.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mars_in_fiction

 

ESIMENE LOODUSEPILT: hariliku lodjapuu marjad Ivar Leiduse fotol (5. august)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Viburnum_opulus_fruits_-_Keila.jpg

 

TEINE LOODUSEPILT: Pobiti Kamani (26. august)

See veider maastik asub Bulgaarias Varnast 18 km lääne pool ja ta pole üldse väike: põhjast lõunasse 8 km, idast läände 3 km. Teaduslikult kirjeldas seda loodusmälestist esimest korda vene arheoloog ja ajaloolane Viktor Tepljakov 1829 ja 1930-ndatel võeti see looduskaitse alla. Nimi tähendab bulgaaria keeles "istutatud kivid". Vanasti peeti seda korallmoodustiseks, hiljem koralle siiski ei avastatud ja nüüd usutakse pigem, et see tekkis tuule mõjul alameotseeni liiva- ja lubjakivist, nii et umbkaudu 50 miljonit aastat tagasi (saurused surid välja 66 miljonit aastat tagasi). Kivisambaid on 7 rühma, mis üksteisest mõnevõrra erinevad. Pearühmas on üle 350 samba. Autoga pääseb Pobiti Kamanile väga hästi ligi. 2020. aastal levitati sotsiaalmeedias fotot Pobiti Kamanist, mis oli värvitud punaseks ja pidi olema NASA kulguri tehtud foto Marsilt.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Bosque_de_Piedra,_provincia_de_Varna,_Bulgaria,_2016-05-27,_DD_73.jpg

 

PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

 

ESIMENE ULMEJUTT: Edgar Allan Poe "Langemine maelströmi" (3. august, 50 minutit)

"Graham's Magazine" ilmus Philadelphias 1840–58 ja selle omanik oli George Rex Graham. Esimesena USA-s kaitses ta kõik oma numbrid eraldi autoriõigusega (tänapäevaks ammu aegunud) ja ta maksis ühe lehekülje eest kõige kõrgemat hinda (5$), mis võimaldas võtta parimaid kirjanikke, näiteks James Fenimore Cooperi. Edgar Allan Poe sai veebruaris 1841 "Graham's Magazine'i" toimetajaks ja sama aasta mainumbris, mis ilmus juba aprillis, ilmus "Langemine maelströmi". See arvatakse ulmeks ja kes pole lugenud (häbi, eesti keeles olemas), kuulake siit. Juba kaasaegne kriitika oli kiitev ja üleüldine kiitus kestab tänapäevani. Poe jutt inspireeris 4 koomiksit ja 3 muusikapala. Arthur Clarke avaldas "Playboys" 1962 lühijutu "Maelström II", milles peategelane pole hädas veekeerisega, vaid Kuu külgetõmbejõuga. Liu Cixini "Death's End" sisaldab vihjeid nii Poele kui maelströmijutule ja mõned selle tegelased käivad Norras Moskstraumenis, kus see lugu väidetavalt juhtus – omal ajal paljud uskusidki, et juhtus päriselt.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ravencollectedpoevol2_03_poe.mp3

 

TEINE ULMEJUTT: Lev Tolstoi "Mille jaoks inimesed elavad" (5. august, 3 tundi)

Ega Tolstoid ulmekirjanikuks peeta, siiski tegutseb tema loomingus nii kuradeid kui ingleid. Selles jutus käskis jumal inglil tappa üks naine, aga ingel nägi, et naisel oli kaks väikest tütart, ega täitnud käsku. Jumal vihastas, tappis kõnealuse naise ise, viskas ingli paradiisist välja ja võttis temalt tiivad, nii et moraalses mõttes polnud jumal kuradist palju etem. Parajasti on talv, vaene kingsepp Simon halastab inglile, viib ta oma koju ja võtab abitööliseks. Jumal käskis inglil ka kolmele filosoofilisele küsimusele vastus välja uurida, millest viimane on "Mille jaoks inimesed elavad". Kui ingel on nendele vastuse saanud, taastuvad tema hiilgus ja tiivad ning ta tõuseb taevasse tagasi: jumal andestas talle. Jutu põhjal tegid britid 1938 lühifilmi.

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:LibriVox_-_What_Men_Live_By_and_Other_Tales,_by_Leo_Tolstoy

 

KUU ULMEFILM: "Sigatüüka pärand" (8. august, 2½ minutit)

"Sigatüüka pärand" on 2023. aasta mäng, mille tootis Avalanche Software ja avaldas Warner Brothers. Mängu tegevus toimub võlurite maailmas XIX sajandi lõpul, sajand enne Harry Potterit. Mängija juhib Sigatüükasse vastu võetud õpilast, kes õpib kasutama suurt hulka nõidusi ja maagilisi esemeid. Ta omandab võime kontrollida müstilist iidset maagiat ja tal on võti iidse saladuse juurde, mis ähvardab võlurite maailma stabiilsust. Warner ostis Avalanche'i 2017 ja see on Avalanche'i esimene mäng, mis pole seotud Disneyga. Pärast mängu avaldamist 10. veebruaril 2023 müüdi seda 2 nädalaga 12 miljonit eksemplari ja see teenis 850 miljonit dollarit müügitulu. Siin näete mängututvustust, mille kohta Raul Sulbi kasutab sõna "õrriti". "Sigatüüka pärand" teenis üldiselt positiivset kriitikat maailmaloome, originaalitruuduse ja tegelaste osas, kuid kriitikat sellepärast, et see pole avatud maailma mäng – taevake, siia pole avatud maailma küll tarvis!

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hogwarts_Legacy_%E2%80%93_Official_4K_Reveal_Trailer.webm

 

ESIMENE VANAFILM: "Kolm naist" (10. august, 70 minutit)

"Kolm naist" on 1924. aasta ameerika tummdraama pikkusega 70 minutit. Üllatuslikult oli see Warner Brothersi aasta kõige tulutoovam film (kolmandik miljonit dollarit). Täpsem pealkiri oleks "Loll mees ja kolm lolli naist". Siin polnud ainsatki sümpaatset tegelast, kellele kaasa elada. Õigupoolest siiski, mulle meeldis paks võlausaldaja. Sisu on selline, et dändi on ülepeakaela võlgades ja võlausaldaja püüab talle sebida rikast naist, et pärast pulmi oma võlg tagasi saada. Filmil oli lahtine lõpp, ma ei saanudki aru, kas võlausaldaja saab siis oma raha kätte või ei, ja see vähendab filmi väärtust minu silmis veelgi. Te ei kaota mitte midagi, kui selle filmi vaatamata jätate. Filmi teises kolmandikus tähistatakse tüdruku 18. sünnipäeva, tegelikkuses polnud ainuski näitleja seal alla 20 aasta vana, aga mitu pidulist elas 1990-ndateni. Ema ja tütart mängivate näitlejate vanusevahe on 16 aastat.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Three_Women_(1924).webm

 

TEINE VANAFILM: "Liiga targad naised" (13. august, 69 minutit)

"Liiga targad naised" on 1921. aasta ameerika tummdraama pikkusega 69 minutit. Naised on targad muidugi ainult eelmise filmiga võrreldes. Aga tõepoolest, skandaalid ja lahutused hoitakse ära, nii et midagi pealkirjas on õiget. Esialgu tundus mulle, et see film on sama mõttetu kui eelmine, aga siis torkas pähe: kas tänapäeval võiks mõnest suurest filmistuudiost selline film välja tulla? Ei, see on absoluutselt välistatud. Nii et kui soovite näha imelikku friigifilmi, millesarnast tänapäeval ei tehta, siis on see film teile. Naispeaosaline Claire Windsor elas 1973. aastani.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Too_Wise_Wives_(1921).webm

 

KOLMAS VANAFILM: "Allilm" (16. august, 81 minutit)

"Allilm" on Josef von Sternbergi 1927. aasta tummdraama, mida on nimetatud esimeseks film noiriks ja kõige paremaks tumm-gängsterifilmiks. Pälvis parima stsenaariumi "Oscari" ja see oli küll teenitud. Veel 2008 valis Ameerika Filmiinstituut "Allilma" 10 kõigi aegade parima gängsterifilmi hulka. Sisust. Maffiapealik Bull Weed leiab põhjajoonud kunagise advokaadi Rolls Royce'i ja tõstab ta jalule, andes töö ja uue kodu. Võib eeldada, et Weedi tüdruku Feathers McCoy kohta kehtib sama: Bull päästis ta vaesusest ning andis talle ehteid ja kauneid rõivaid. Siis aga kõmmutab Bull Weed maha rivaalitseva jõugu juhi Buck Mulligani ja mõistetakse surma. Rolls ja Feathers on vahepeal teineteisesse armunud ning nad seisavad dilemma ees. Kui nad lasevad Bulli hukata, kas nad suudavad siis teineteisega elada, teades, et nende õnne hinnaks on inimese surm? Ent kui nad korraldavad Bulli põgenemise, saavad neist taas Bulli alluvad ja nende armastus on võimatu. Nad mõlemad on Bulli tänuvõlglased, Bull tõstis nad mudast välja ja vajab nüüd nende abi. Kas teda on üldse võimalik aidata? Kas nad ise sealjuures hukka ei saa? Soovitan vaadata. Viimane osatäitja, tänavapoissi mänginud Shep Houghton suri 102-aastaselt 2016.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Underworld_(1927).webm

 

KUU ASTRONOOMIA: "Apollo 13" meeskond teatab õnnetusest Houstoni kosmosekeskusesse

"Houston, meil on probleem" on lause, millega "Apollo 13" meeskond teatas 14. aprillil 1970 õnnetusest kosmoselaeval. Plahvatanud oli hapnikumahuti. Õigupoolest oli tegelik lause "Meil on olnud siin probleem", aga 1995. aasta filmi "Apollo 13" stsenarist William Broyles arvas, et oleviku kasutamine on dramaatilisem. Näiteks 1974. aasta telefilmi pealkiri oli "Houston, We've Got a Problem". Siin saate kuulda 3 minuti pikkust vestlust, kus osalevad kapten Jim Lowell, piloot John Swigert ja Houstonis juhtimiskeskuses istunud Jack Lousma, kelle ülesanne oligi kosmoselaevaga sidet pidada. Lousma polnud siis veel kosmoses käinud, aga hiljem käis 2 korda (1973 ja 1982). Fraasi ütles esimesena välja Swigert ja Lowell kordas seda kohe. Meeskond suutis õnnelikult 17. aprillil Maale tagasi pöörduda, ehkki teaduslikud ülesanded Kuu uurimise osas jäid täitmata. Sellegipoolest jäi see kõigile meeskonna liikmetele viimaseks kosmoselennuks.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Apollo13-wehaveaproblem.ogg

 

NELJAS VANAFILM: "Kuningate kuningas" (19. august, 157 minutit)

"Kuningate kuningas" on 1927. aasta eepiline film Jeesus Kristusest. Algab sellega, et tippkurtisaan Maarja Magdaleena saab teada, et tema mees Juudas Iskariot jättis ta Jeesuse pärast maha, lootes, et kui Jeesus kuningaks saab, annab ta Juudasele tähtsa ametikoha. Maarja läheb oma meest tagasi tooma, uskudes, et ükski mees ei pane tema võludele vastu ja mis see Jeesus siis teistmoodi on. Ta juhib sebrakaarikut ja on võrdlemisi paljas. Loomulikult ajab Jeesus tema seest välja seitse paha vaimu ja Maarjast saab Jeesuse fänn. Hakkasin vaatama eelarvamusega, aga päris meeldis ja mitu korda sain naerdagi, ehkki arvatavasti vale koha peal. Peaosatäitja Henry Byron Warner näeb välja teistmoodi kui tavalised jeesused: on vanem (51-aastane) ja blond. Jeesuse ema Maarjat mänginud Dorothy Cumming on Warnerist 18 aastat noorem, mis on iseenesest täitsa ulmeline. Ülempreestrit Kaifast ja Juudast mänginud näitlejad olid isa ja poeg, mis annab filmile kõrvaltähenduse. Näitlejatest elas kõige kauem evangelisti Markust mänginud Micky Moore, 2013. aastani. Suurbritannias film esialgu keelustati ja näidata tohtis seda alles siis, kui seadustest kõrvaldati keeld näidata filme materialiseerunud Kristusega.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_King_of_Kings_(1927).webm

 

VIIES VANAFILM: "Valge tiiger" (28. august, 63 minutit)

Rauno Pärnits kirjutas "Reaktori" 2021. aasta märtsinumbris Edgar Allan Poest ja malemasinast Türklasest. Poe fänn, endine illusionist Tod Browning tegi 100 aastat tagasi 63 minuti pikkuse tummfilmi "Valge tiiger", milles Türklast kasutav jõuk varastab palju vääriskive. Nad ei usalda aga üksteist absoluutselt, ei saa hakkama ehete jagamisegagi omavahel ning sellepärast on selge, et mõni nendest sureb varsti vägivaldset surma ja ülejäänud jäävad vahele. Minule film ei meeldinud ja ma pigem soovitan seda mitte vaadata. Türklase roll oli suht väike ja ühtki malepartiid põhjalikult ei näidatud, tiigrit ei näidata üldse, see on kuritegevuse metafoor. Naispeaosaline Priscilla Dean elas 1987. aastani.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%22White_Tiger%22_(1923).webm

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0631)