KUU MAAL: "Sireenid ja Odysseus" (2. august)

Pärast Trooja sõda purjetas Odysseus koju. Tee viis mööda sireenide saarest. Sireenid olid imekaunid näkineiud. Kes aga nende laulu kuulis, ei tahtnud enam lahkuda, vaid jäi saarele ja surigi sinna. Odysseus tahtis kangesti sireenide laulu kuulda, ent ei soovinud sugugi sellest hulluks minna ja saarele ujuda. Odysseus oli üldse kaval mees. Ta laskis iseennast masti külge siduda ja kõigil meeskonna liikmetel kõrvad vaha täis toppida. Meeskonnal oli karm käsk teda mitte lahti päästa, enne kui nad saarest kaugele mööda jõudnud on. Niimoodi sai temast esimene, kes sireenide laulu kuulis ja ellu jäi.

Maali autor oli William Etty (1787–1849), kes oli kuulus paljaste naiste maalijana. Kolm sireeni ongi alasti. Nad näevad märkimisväärselt sarnased välja, nähtavasti joonistas Etty sama modelli kolmes vaates. Sireenide lähedal on hulk surnukehi, keda Etty käis morgis joonistamas. Hinnangud maalile lahknesid. Etty ise pidas seda oma parimaks teoseks ja mõnigi nõustus sellega, kodanlased panid pahaks nii kolme paljast näkki kui mädanevaid laipu.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Sirens_and_Ulysses

The Sirens and Ulysses by William Etty, 1837

 

KUU TEADLANE: Cai Lun (4. august)

Cai Lun sündis ajavahemikul 50–62 ja suri 121. Ta oli Hiinat valitsenud Ida-Hani dünastia eunuhhist õukonnaametnik. Palee-eunuhhid olid just sedasorti rahvas, kellesse ametlikud ja isegi mitteametlikud ajalookirjutajad vastumeelsusega suhtusid. Siiski tuleb Cai Luni austada, sest ta leiutas paberi. Tooraineks oli bambusepuit, millele ta lisas kanepijäätmeid, vanu kaltse, kalavõrke ja puukoort, vist mooruspuu koort. Legendi järgi sai ta inspiratsiooni herilastelt, kes oma pesi isetehtud paberist valmistasid. Ta teenis keisripalees mitut keisrit kokku ligi 50 aastat, sai markii tiitli ja talle annetati 300 perekonnaga küla.

Kui Cai Lun keisripalees elama hakkas, oli keisriks Zhang, kelle naine oli Dou ja üks konkubiinidest oli Song. Songil oli poeg, keisrinnal ei olnud. Keisrinna Dou lapsendas oma mehe poja Zhao teise konkubiiniga ja hakkas Songi vastu intrigeerima. Aastal 82 laskis ta Cai Lunil Songi ja tema õde piinata, kuni nad tunnistasid, et on nõiad, ning pärast seda õed mürgitasid end, enne kui neid hukata jõuti. Kui 10-aastane Zhao sai keisriks, tõusis regendiks leskkeisrinna Dou vend, kes tegi Cai Luni õukonna ülemeunuhhiks. Aga 39 aastat hiljem sai Songi pojapoeg siiski keisriks. Teades, kui halvasti Cai Lun tema vanaemaga ümber käis, kutsus ta Cai Luni kohtu ette. Cai Lun eelistas mürki juua.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cai_Lun

刘炟

 

KUU ARVUTIMÄNG: "South Park: Tõe kepp" (6. august)

See on 2014. aasta rollimäng, kolmanda isiku vaates 2½D mäng. Mängija kontrollib Uut Poissi, kes seikleb Colorados asuvas väljamõeldud linnas South Parkis. Alguses peab ta valima ühe neljast iseloomust, milleks on võitleja, varas, maag ja juut. Maagiat esindab võime peeretada mitmel viisil, mis vaenlasi kahjustavad. Uus Poiss võetakse vastu South Parki poiste kampa. Kambale kuulub Tõe kepp, mida korduvalt varastatakse ja tagasi varastatakse. South Parki kukub puruks UFO, tekitatakse ja lüüakse puruks natsisombide armee, Uus Poiss omandab võime oma suurust muuta, nagu ise tahab, Härra Orja persest avastatakse ja tehakse kahjutuks tuumapomm, lühidalt täielik jama nagu kogu "South Park". Paljudes riikides tuli mängu tsenseerida natside ja vägivalla kujutamise pärast. Kriitika oli positiivne, eriti kiideti huumorit ja truudust originaalsarjale, mis pole ka ime, tegijad olid samad. Mängu tabasid müügiedu ja auhinnasadu. Suurim puudus – neli iseloomu osutusid liiga sarnasteks, mis vähendas jällemängimisväärtust.

https://en.wikipedia.org/wiki/South_Park:_The_Stick_of_Truth

 

ESIMENE FILM: "Star Trek: Generatsioonid" (12. august)

See on seitsmes "Star Treki" film, valminud 1994. Näitetrupi moodustas põhiliselt "Star Trek: Järgmise põlvkonna" trupp, kellele originaalseeriast lisandusid Kirk, Scott ja Chekhov, kuid Spock ja McCoy keeldusid osalemast, Leonard Nimoy meelest oli Spocki roll liiga kõrvaline. Uhurale ei pakutudki midagi ja see pahandas Whoopi Goldbergi väga – ta oli lootnud Nichelle Nicholsiga koos mängida. "Generatsioonid" oli esimene suur film, millele loodi veebisait, ja see on siiamaale olemas. Seda vaadati mõne nädala jooksul enne esilinastust miljoneid kordi ajal, mil ainult miljonil ameeriklasel oli internetiühendus. Loodi kaks filmiteemalist arvutimängu ja romaniseering. Filmi eelarve oli 35 miljonit ja kassatulu 118 miljonit dollarit. Kriitikud ja fännid pidasid filmi keskpäraseks, nominatsioone auhindadele ei tulnud.

https://en.wikipedia.org/wiki/Star_Trek_Generations

 

TEINE FILM: "Indiana Jones kadunud laeka jälil" (29. august)

824px-Ark of covenant replica

Esimene Indiana Jonesi film. Harrison Ford oli juba Han Solona kuulsaks saanud, Indiana Jones on tema teine hiilgeroll ja seda kordas ta veel mitmes filmis, järgmisel aastal lubatakse juba viiendat. Tema vaenlane kannab vägagi eestipärast nime Arnold Toht. Filmist ei oodatud kassahitti, valmisid ju samal aastal "Supermees II" ja Bondi-film "Eriti salajane". Eelarve oli ainult 20 miljonit dollarit ja mitu näitlejat loobus rollist liiga väikese palgapakkumise tõttu. Siiski sai sellest 1981. aasta suurima kassatuluga film (390 miljonit dollarit). 1982. aasta "Oscarite" valimisel pälvis film 9 nominatsiooni ja 5 auhinda, parima ulmefilmi auhinna "Saturn" valimisel 8 nominatsiooni ja 7 auhinda, BAFTA auhinna valimisel 7 nominatsiooni ja 1 auhinna, lisaks "Kuldgloobuse" nominatsiooni (režissöör Steven Spielberg), "Grammy" auhinna (muusika) ja "Hugo" auhinna (parim draamafilm).

https://en.wikipedia.org/wiki/Raiders_of_the_Lost_Ark

 

KUU KIRJANIK: Mary Shelley (30. august, sünnipäev)

lossy-page1-887px-Mary Wollstonecraft Shelley Rothwell.tif

Ulmekirjanduse emaks nimetatu peateos on muidugi "Frankenstein" (1818), kuid ta kirjutas ka romaani "Viimane inimene" (1826), olles selleski žanris teerajaja. Tema oma ema suri, kui Mary oli kuuvanune. Isa William Godwin oli politoloog, ateist ja anarhismi teoreetik, kelle peateost "Poliitiline õiglus" valitsus ei keelustanud – raamat maksis terve naela ja valitsuse hinnangul keegi nii kallist raamatut ei osta. Seda müüdi tuhandeid ja loeti rahvahulkadele avalikult ette. Godwin kasvatas üles viis last, kelle seas polnud kaht sama isa ja emaga last. 16-aastaselt jooksis Mary ära koos 21-aastase poeedi Percy Shelleyga ja abiellus temaga pärast seda, kui Shelley esimene naine end tapnud oli. Neile sündis 4 last, kellest suureks kasvas üks poeg. 1822 hukkus Percy Shelley Itaalias, kui tema purjepaat läks tormis ümber. Mary rohkem ei abiellunud, vaid kasvatas üksikemana oma poega ja kirjutas romaane.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Shelley

 

KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: bajadasaurus (31. august)

Bajadasauruse ainus teadaolev eksemplar avastati Argentiinas 2010. aastal ja tunnistati omaette liigiks tunamullu. Meetrites ja kilodes teda ei kirjeldata, sest säilinud on kõigest kolju ja kael. Ta kuulub diplodookuste ülemsugukonda ja tal oli kaelal kümmekond hiiglapikka ülespoole ulatuvat jätket. Need võisid moodustada purje, mida kasutati enese näitamiseks, kaitseks ja ka termoregulatsiooniks. Hambaid oli 48 ja teadlased on välja selgitanud isegi selle, missuguse ajavahemiku tagant need vahetusid – olenes hambast, aga see periood oli kuu aega kuni pool aastat. Küll inimesed oleksid rõõmsad, kui iga väljakukkunud hamba asemele ühe kuni kuue kuuga uus kasvaks. Bajadasaurus elas varakriidis 145–133 miljonit aastat tagasi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bajadasaurus

 

PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

KUU ASTRONOOMIAPILT: Vähi Roo e (19. august)

1024px-55 Cancri e Final 1 30

Vähi tähtkuju on heleduselt eelviimane taevalaotuses, seal on väga vähe heledaid tähti. Tähtedele antakse tavaliselt nimi, mis koosneb tähtkujust ja kreeka tähest. Vähi Roo on Vähi tähtkuju heleduselt 47. täht. See on kaksiktäht, mille tuhmim komponent asub heledamast 1000 korda kaugemal kui Maa Päikesest. Heledama komponendi ümber on avastatud planeete, mida tähistatakse väikeste ladina tähtedega. Planeet e on Maast 1,9 korda suurema läbimõõduga ja 8 korda suurema massiga. Elu pole seal siiski vist võimalik, sest planeedi tiirlemisperiood on ainult 18 tundi. Ta paikneb tähele nii lähedal, et on alati tähe poole pööratud sama küljega, päevapoolel on temperatuur 2300 °C ja ööpoolel 1371 °C. Planeedile anti nimeks Janssen, aga mitte vaktsiini järgi (planeet avastati juba 2004), vaid hollandi astronoomi ja teleskoobitegija Zacharias Jansseni järgi. Pildil on NASA ettekujutus Vähi Roost ja selle ümber tiirlevatest planeetidest.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:55_Cancri_e_Final_1_30.png

 

KUU LOODUSEPILT: kaljukaar Namiibias (20. august)

1024px-Spitzkoppe Rock Arch Panorama with even sky

Niisugune kaljukaar asub Namiibias. See on ju iseenesest ilus vaadata, aga pildi paremal poolel on 1728 meetri kõrgune Spitzkoppe – enne Esimest maailmasõda oli Namiibia Saksamaa asumaa ja sellepärast on seal palju saksakeelseid kohanimesid. Hoolimata mitte eriti suurest absoluutsest kõrgusest suudeti esimest korda mäe otsa ronida alles 1946, sest ümber on veeta kõrb ja läheduses elavad ainult bušmanid. Võib-olla tunnete Spitzkoppe ära "2001: Kosmoseodüsseia" algusest. Kaljukaarest ja mäest ühe-kahe kilomeetri kaugusel asub järgmiste kolonisaatorite antud hollandikeelse nimega Grootspitzkopi asula, mis elab peamiselt turismist.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spitzkoppe_Rock_Arch_Panorama_with_even_sky.jpg

 

KUU SÜRREALISM: mineraalvee "Jessentuki 4" soolade mikrokristallid (26. august)

1024px-Ессентуки 4

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%95%D1%81%D1%81%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%83%D0%BA%D0%B8_4.JPG

 

KUU ASTRONOOMIAVIDEO: "Juno" start" (5. august, 10. aastapäev, 2 minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Launch_of_Juno_2011.ogv

 

ESIMENE VANAFILM: "Karujaht Pärnumaal" (20. august, 1½ minutit)

Johannes Pääsukese mängufilm äpardunud karujahist on poliitiline pila, mille ajendiks on Pärnu linnapea Oskar Brackmanni ja ajakirjaniku Jaan Karu konflikt, laiemaks taustaks aga eestlaste ja baltisakslaste valimisvõitlus Pärnu linnavolikogus. Päevasündmustega kursis olnud vaatajad said kohe aru, et filmijandis ei peetud jahti mingile müstilisele Vändra metsa karule, vaid täiesti konkreetsele Jaan Karule, Pärnu Postimehe toimetajale ja agarale eesti-eduerakondlasele. Linnastseenid filmiti Tallinnas, jahistseenid Tartust põhja pool Vasulas. Filmi originaalkestus oli 11 minutit, katkend moodustab sellest kaheksandiku. Palju aastaid peeti "Karujahti" vanimaks eesti mängufilmiks, kuni avastati 1911 filmitud ja 1913 esilinastunud veelgi pikem film "Laenatud naene", kus astusid üles Alfred ja Betty Kuuskmann, Paul Pinna ja Alfred Sällik.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Karujaht_P%C3%A4rnumaal_1914.ogv

 

TEINE VANAFILM: "Närvid" (110 minutit)

"Närvid" on saksa psühholoogiline draama 1919. aastast. Võrdlus paari aasta eest tutvustatud filmiga "Doktor Caligari kast" on ilmne: mõlemad esindavad ekspressionismi ja mõlema keskne teema on hullumine. Peale peategelase, vasakpoolsete vaadetega kirikuõpetaja Johannese, lähevad teised enamasti hulluks (teda armastavast Marjast saab revolutsionäär, mis filmitegijate jaoks on umbes sama), Johannes ise peab mitu aastat süütult vangis istuma. Näitlejatööd – parima esituse teeb koer. Ma mõtlen seda täiesti tõsiselt: parim näitleja selles filmis on koer ja tema roll võinuks olla suurem. Johannese pime õde Lili suudab panna kaasa elama, ehkki ta liigub ebaloomulikult, ma võrdlen "Reaktori" toimetaja Arturiga, kes liigub loomulikult, aga siiski läks Lili saatus mulle korda erinevalt Johannesest. Lili ka ei läinud hulluks. Saksa tsensuur lõikas filmi 23% lühemaks.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nerven_(1919).webm

 


--------------------------------------------------------------------------------------------

VIGADE PARANDUS

Augustinumbri Wikipedia-artiklist avaldasime vigase versiooni.

Nüüd on õige versioon taastatud.

Lugejad teadku, et kirjavead tekitasime teksti meie, mitte Taivo.

Toimetus palub autorilt vabandust ja enam nii ei tee. 

--------------------------------------------------------------------------------------------

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0737)