ESIMENE PROMINENT: Christian Bale (8. juuli)

Christian Bale sündis 1974 Walesis ja on üsna noorest east filmides näidelnud. 13-aastaselt debüteeris ta filmis "Mio, mu Mio" Yum Yumina, peapahalast mängis Christopher Lee ja muusikat tegi ABBA – pole paha algus. Järgnesid "Hamlet" (nimiosas), "Pocahontas" ja "Suveöö unenägu" kuni aastal 2000 peaosani "American Psychos". 2005 mängis ta Batmanit filmis "Batman alustab", 2009 "Pimeduse rüütlis" ja 2013 selle järjes "Pimeduse rüütli taastulek". 2009. aasta filmis "Terminaator: Lunastus" mängis ta John Connorit, 2018. aasta Mowgli-filmis tegi Bagheera häält. Äsja esilinastunud filmis "Thor: Armastus ja kõu" mängis ta jumala lihunikku Gorri. Tänapäeva näitlejatest peetakse teda üheks kehaliselt kõige võimekamatest. Ta nimetati "Oscari" kandidaadiks 4 korda (võitis ühe), "Kuldgloobuse" kandidaadiks 5 korda (võitis 2), BAFTA auhinna kandidaadiks 4 korda (ei võitnud) ja "Saturni" kandidaadiks 5 korda (võitis ühe).

720px-Christian Bale-7837

https://en.wikipedia.org/wiki/Christian_Bale


KUU ASTRONOOMIA: kerasparv (10. juuli)

Kerasparved on kerakujulised täheparved, mille läbimõõt jääb 50 ja 150 valgusaasta vahele ning mis koosnevad mõnesajast tuhandest tähest. Kerasparved tiirlevad ümber galaktika keskme. Sama kerasparve tähed on omavahel tihedalt gravitatsiooniga seotud, mis annab parvele kera kuju. Linnutee galaktikasse kuulub umbes 150 kerasparve. Esimese kerasparve avastas saksa amatöörastronoom Abraham Ihle juba 1665. Kentauri Oomega on lõunataevas palja silmaga nähtav, aga Ptolemaios nimetas seda täheks ja Edmond Halley 1677 galaktikaks, alles John Herschel tuvastas selle kerasparvena. Kerasparvede teke ja areng on seni segased, aga neid peetakse galaktikate kõige vanemate objektide hulka kuuluvaiks, seda kinnitab noorte tähtede puudumine kerasparvedes. Planeete on kerasparvedes vähe ja eriti vähe on seal Maa-tüüpi planeete, teiste tähtede suure mõju tõttu pole seal elukõlblikke planeete arvatavasti ühtegi.

2099px-Messier 53 HST

https://en.wikipedia.org/wiki/Globular_cluster


KUU ARVUTIMÄNG: "Paber-Mario: Color Splash" (17. juuli)

See on Jaapani videomängutootja Intelligent Systems 2016. aasta mäng, mida levitab Nintendo. Alguses sõidavad Mario ja printsess Virsik Prisma saarele uurima seda tabanud õnnetust: paljud kohad on kaotanud värvi. Paha sisalik Bowser röövib Virsiku ära ja viib oma lossi, mille on muutnud musta värvi tehaseks eesmärgiga kogu maailm mustaks värvida. Muidugi saab tehas hävitatud, Bowser võidetud ja Virsik päästetud. Mariol on kaasas võluhaamer, millega ta saab värvi kaotanud kohti uuesti värvida. Rahvale mäng ei meeldinud, osalt rollimänguelementide puudumise tõttu, ning kohe algatati petitsioon mängu tagasikutsumiseks ja tühistamiseks. Kriitikute meelest polnud suurt häda midagi, nende hinnangud olid üldiselt positiivsed. Nad kiitsid dialoogi ja huumorit – koomikat leidub mängus keskmisest enam. Maailmalooming, graafika ja haamri kasutamine värvimiseks said samuti kiita. Muide, USA-s avalikustati mäng eksituse tõttu plaanitust kaks nädalat varem.

https://en.wikipedia.org/wiki/Paper_Mario:_Color_Splash


KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: talassodromeus (28. juuli)

1440px-Pterosaur flying around - panoramio

Talassodromeus oli tiibsisalik ehk pterosaurus, kes elas 110 miljonit aastat tagasi kriidiajastul tänapäeva Brasiilias. Talassodromeus tähendab kreeka keeles merejooksjqat ja see viitas arvatavale toidu hankimise viisile. Teada on üks liik T. sethi, sest avastajatele meenutas sisaliku kolp vanaegiptuse jumala Sethi krooni. Hiljem küll selgus, et nad olid Sethi segi ajanud Amoniga, aga nimi oli selleks ajaks juba pandud. Talassodromeus on suhteliselt kõige suurema kolbaga selgroogne, tema kolp oli 1,42 m pikk. Tiibade siruulatus oli 4,2–4,5 meetrit. Milleks talle säherdune pealuu? Võimalusi on mitu, termoregulatsioonist suguküpsuse näitamise ja iluni. Kolp võis olla tasakaaluks lõugadele ning aidata lennu ajal tasakaalu hoida ja manööverdada. Võimalik, et isased ja emased olid väga eri suurusega pealuuga. Eluka lõuad olid tugevad ja arvatavasti võis ta tappa märkimisväärse suurusega saaki. Hambaid ei olnud.

https://en.wikipedia.org/wiki/Thalassodromeus


TEINE ASTRONOOMIA: "Apollo 4" (29. juuli)

1706px-Apollo 4 on the night before launch, Kennedy Space Center, Florida, 1967

"Apollo 4" oli esimene "Apollo" lend pärast kurikuulsat "Apollo 1", mis lõppes kõigi kolme astronaudi surmaga veel enne starti. Lend 4 oli mehitamata. Esialgu oli kavas ta välja lennutada 1967. aasta algul, aga inspektorid avastasid 1407 puudust. Oli üsna huvitav lugeda, missugused hädad järjest ilmnesid. "Apollo 4" oli esimene kosmoselaev, mida ei pandud kokku stardiplatvormil, seda tehti spetsiaalses hoones kaitseks Florida kuuma ja niiske ilma eest. Start toimus 9. novembril 1967. 8½ tunniga tehti 3 tiiru ümber Maa ja siis kukkus ta Midway saare lähedale Vaiksesse ookeani. USA lennukikandja oli kahe tunniga kohal, sai meeskonnamooduli isegi kätte ja viis Californiasse analüüsida. Lend loeti täielikuks õnnestumiseks, see kehtis nii kosmoselaeva, stardisüsteemi kui ka maapealsete süsteemide kohta. Järgnesid uued missioonid, mis tipnesid maandumisega Kuul 1969. aastal.

https://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_4


KUU AJAKIRI: "Marvel Tales" ja "Unusual Stories" (30. juuli)

Raske öeldagi, miks kaks ajakirja on kokku ühte artiklisse pandud. Ühendab muidugi toimetaja (William Crawford, 1911–1984), väike numbrite arv (5+3) ja ilmumisaeg (mõlemad 1934–35). Seevastu ajakirja maht kõikus 16 ja 108 lk vahel. Hind kõikus vähem, 10–20 senti. Crawford oli kohanud kirjanike kaebusi, et ulmeajakirjades on tabuteemasid, ja lubas, et temal neid ei ole. Näiteks tõi ta Schuyler Milleri jutu "Titaan", mille ulmeajakirjad olid seksuaalse sisu tõttu tagasi lükanud. Crawfordil polnud eriti raha ja ta ei saanud honorari maksta, selle asemel lubas ta eluaegse tellimuse. Sellegipoolest õnnestus tal saada häid autoreid (Howard, Lovecraft, Simak, Wyndham), aga häid jutte vist mitte (see käib ka tuntud autorite kohta). Miks ajakirjad otsa said? Crawfordi ambitsioonid olid märksa suuremad kui tema rahakott ... Hilisemad kriitikud on Crawfordi siiski mõjukaks pidanud idee levitamisel, et tabuteemasid ei tohiks olla.

Marvel Tales March-April 1935

https://en.wikipedia.org/wiki/Marvel_Tales_and_Unusual_Stories


ESIMENE LOEND: Rahvusvahelise Filmimuusika Kriitikute Assotsiatsiooni auhind parima originaalmuusika eest videomängudes (8. juuli)

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Film_Music_Critics_Association_Award_for_Best_Original_Score_for_a_Video_Game_or_Interactive_Media


TEINE LOEND: Robin Williamsi rollide loend (22. juuli, peaaegu Williamsi sünniaastapäev)

Robin Williams (1951–2014) on mänginud "Parun Münchhauseni seiklustes" Kuu kuningat, filmis "Hook" ("Konkskäsi"?) Peeter Paani, Aladdini-seerias džinni, filmides "Jumanji", "Flubber", "What Dreams May Come" ja "Bicentennial Man" peaosa. Mängis ka filmides "A.I. Artificial Intelligence", "Robots", "Night at the Museum" ja selle järgedes (president Theodore Roosevelt) ja "Absolutely Anything" (tema viimane filmiroll, linastus postuumselt). Telesarjadest tuleb veel ulmelisi rolle, kõige veidramana on ta üles astunud isegi "Käsna-Kalle Kantpüksis". Näib, et Williamsi enim tunnustatud rollid on mitteulmelised, siiski pälvis ta "Jumanji" eest "Grammy" nominatsiooni ja "Aladdini" eest "Kuldgloobuse". Parima ulmefilmi auhinna "Saturn" kandidaadiks nimetati ta 6 korda, sealhulgas "Aladdiniga" ta võitis meeskõrvalosa kategoorias, nähtavasti sellesama eest arvati ta Disney legendide hulka.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Robin_Williams_performances


PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

ESIMENE VANAFILM: "Karavan" (2. juuli, 98 minutit)

1923. aasta tummvestern karavanist, mis sõidab Kansasest Oregoni paremat elu otsima. Teekond on üle 2000 km pikk ja mingeid teid pole ehitatud. Loomulikult tabavad neid igasugused hädad: nälg, halb ilm, indiaanlaste rünnak ja armukadedus. Viimane tundub neist kõige surmavam olevat. Filmitegijad palkasid terve indiaanihõimu Wyomingi osariigist filmis kaasa tegema. Kõige suuremaid inimkaotusi tekitavad aga kuulujutud kulla avastamisest Californias, mistõttu osa karavanist sõidab hoopis sinna. Vankrid ei ole filmikompanii ehitatud, vaid päriselt kasutatud liiklusvahendid, mida üle USA idaosa otsiti koos omanikega, kellele pakuti statistirolle. Omanikud olid muidugi osavad vankrijuhid ja tundsid endid nagu kodus – need olidki nende kodud. Filmi eelarve oli üle kolmveerand miljoni dollari, kassatulu oli 3½ miljonit (aasta suurima kassatuluga film). Seda nimetatakse ka president Warren Hardingi lemmikfilmiks.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%22The_Covered_Wagon%22_(1923).webm


TEINE VANAFILM: "Tango Tangles" (6. juuli, 12 minutit)

Ameerika 1914. aasta farss. Stsenaristiks ja režissööriks on kirja pandud Mack Sennett, aga oma 1954. aasta autobiograafias teatas Sennett, et stsenaariumi polnudki. Charlie Chaplin, Ford Sterling ja Roscoe Arbuckle lasti tantsusaali lahti, nendele suunati kaamera ja vaadati, mis edasi saab. Saab kaklus ühe neiu pärast. Film tundub väga meesšovinistlikuna, naine on nõus kaasa minema ükskõik kellega, kes ainult kakluse võidab. Chaplin ei kanna veel Hulkuri riietust – tal pole jalutuskeppi, suuri kingi ega vuntse. Ja ta ei võida kaklust. Rahva naljasoon on aastate jooksul muutunud, mina ei saanud ainsatki korda naeratadagi, aga ma kujutlen, et publik hirnus, nähes ühel pidulisel seljas vangikostüümi või Chaplinit kankaani tantsimas. See oli viimane film, kus Chaplin ja Sterling koos mängisid. Huvitaval kombel on kõik näitlejad suudetud tuvastada.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tango_Tangles_(1914).webm


KUU KATASTROOF: 2016. aasta Taivani maavärina tulemused (9. juuli, 5 minutit)

Taivan asub Euraasia laama ja Filipiinide merelaama piiril. Viimane neeldub kiirusega 8 cm aastas ja niisugune kiirus tekitab alailma maavärinaid. Sealjuures Taivani pehme pinnas mõjub maavärinaid võimendavalt. 6. veebruaril 2016 toimus Taivanil maavärin, suurim sel sajandil. 116 inimest sai surma ja 550 vigastada. Kõige raskemalt sai pihta Tainan (see on linna nimi), kus kukkus ümber 17-korruseline maja ja seda siin lamamas näetegi. Ehitusfirma kolm juhti vahistati ehitusnõuete ränga rikkumise pärast. Video on tehtud drooniga ja õigupoolest paistab neid droone siin ringi lendamas üsna mitu. Võib-olla ongi see meie tulevik, et linnad on droone täis nagu kärbseid.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%E7%B6%AD%E5%86%A0%E9%87%91%E9%BE%8D%E5%A4%A7%E6%A8%93%E5%80%92%E8%B9%8B%E7%A9%BA%E6%8B%8D%E7%8F%BE%E5%A0%B4.webm


ESIMENE ASTRONOOMIAVIDEO: SpaceX Crew-4 start (14. juuli, 4½ tundi)

NASA’s SpaceX Crew-4 Live Launch Coverage.webm

SpaceX Crew-4 on NASA kommertslendude programmi lend, mis startis tänavu 27. aprillil ja pole siiamaale veel läbi. Kestuseks on plaanitud 6 kuud. See on kosmoselaeva "Freedom" esimene lend. Meeskonnas on neli liiget, neist kaks mehed ja kaks naised. Üks on mitteameeriklane, itaallane Samantha Cristoforetti. Tavaliselt määrab NASA kosmoselendudele ka varumeeskonna, aga seekord määrati üllatuslikult ainult varukapten, ülejäänud kolmele liikmele varuliiget ei määratud. Kaptenile Kjell Lindgrenile, kes on pooleldi hiinlane, ja Cristoforettile on see teine kosmoselend, teistele esimene.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NASA%E2%80%99s_SpaceX_Crew-4_Live_Launch_Coverage.webm


KUU ROMAAN: "Doktor Moreau saar" (24. juuli, 4 tundi 38 minutit)

Herbert George Wellsi 1896. aasta romaan. Peategelane ja jutustaja Edward Prendick elab Vaikse ookeani lõunaosas üle laevahuku ja jõuab saarele, kus elab doktor Moreau. Doktor tekitab kahe eri liiki looma või inimese ja looma ristandeid. Need on üldjuhul kõnevõimelised ja mõistusega, nad peavad inimkultuuri kõrgemaks kui loomana elamist, ent kardavad doktor Moreaud, kes on neile piinu põhjustanud. Kõige ohtlikumad neist on Leopardmees ja Hüäänsiga – ma pole kindel, kas sealt on pärit saksakeelne sõimusõna Schweinhund. Leopardmees ja Hüäänsiga ei ela romaani lõpuni, aga mõned elavad, ainult kipuvad loomastuma. Romaani on kritiseeritud ebateaduslikkuse pärast, kuid tema mõju popkultuurile on tohutu alates Mihhail Bulgakovi "Koera südamest" (1926) kuni "Simpsonite" episoodini. Esimene selleteemaline romaan valmis juba 1908 ja esimene film 1913. Tim Burton tegi oma versiooni 13-aastasena (1971), mängides ise peaosa. Lingi taga on helifailide kategooria.

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:LibriVox_-_The_Island_of_Dr._Moreau


TEINE ASTRONOOMIAVIDEO: elu- ja töötingimused rahvusvahelises kosmosejaamas ISS (27. juuli, 19 minutit)

Astronaut Jessica Watkins Talks with AccuWeather, KMGH-TV in Colorado.webm

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Astronaut_Jessica_Watkins_Talks_with_AccuWeather,_KMGH-TV_in_Colorado.webm


KUU SÜRREALISMIVIDEO: 24 inimest pressivad end korraga samasse telefoniputkasse (1½ minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:24_man_in_een_telefooncel-4591445.ogv

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0672)