KUU TEHNIKA: Warner Brothersi filmimaailm (2. juuni, avamise 30. aastapäev)

Warner Brothersi teemapark asub Austraalias Queenslandi osariigis Oxenfordis. Ta on Austraalia ainus filmiteemapark ja maailma vanim Warner Brothersi teemapark (teised on Madriidis ja Abu Dhabis). Selle pindala on 1½ km². Avati 1991 ja aastas külastab seda 1½ miljonit inimest. Sissepääsutasu oli avamise ajal 29$ täiskasvanutele ja 19$ lastele, kuid tänapäeval maksab päevapääse 100$, kui see internetist osta. Ma ei hakka atraktsioonide nimesid tõlkima, aga nendes mainitakse Batmanit, Rohelist Laternat, Scooby-Dood, Supermani, Speedy Gonzalezit, Sylvesterit ja Tweetyt, Tomi ja Jerryt jne. Kinni on pandud gremlinid, pokemonid, noor Einstein, Politseiakadeemia, Aquaman, Shrek, Harry Potter, Arkhami hullumaja jne. Wikipedias on ka Warner Brothersi filmimaailmas toimunud õnnetuste loend, aga kurvastuseks pole seal iial keegi surma saanud, kõige hullem oli see, kui kolm töötajat, kõik kogenud pürotehnikud, said rängalt kõrvetada.

960px-Green Lantern Coaster from main gate

https://en.wikipedia.org/wiki/Warner_Bros._Movie_World


KUU ULMEFILM: "Robot" (14. juuni)

"Robot" on 2010. aasta tamilikeelne ulmefilm. Elektrooniku seiklused kohtuvad Terminaatoriga Indias. Teadlane loob humanoidroboti ja neid kaht rolli mängibki sama näitleja. Robot aitab teadlase pruudil eksamil sohki teha ja päästab ta jõugu käest, aga kui pruut saab teada, et tema päästja oli robot, keeldub ta robotiga abiellumast. Teadlane võtab roboti koost lahti ja matab maha, aga robot paneb end maa all ise kokku, ronib välja, katkestab teadlase laulatuse ja röövib pruudi. Robot soovib pruudiga ise abielluda ja väidab, et suudab tema abiga paljuneda – paljunemise all peab ta silmas, et suudab iseendast teha (ja teebki) koopiaid. Robotite armee ja politsei vaheline lahing tekitab linnas hävingut ja kuna inimene vastutab oma loomingu eest, siis mõistetakse roboti leiutanud teadlane surma, kuid robot ilmub kohtuistungile ja annab tunnistuse, mis teadlase vabastab. Lõpuks lammutab robot end kohtuotsusele vastavalt ise ära. "Robot" oli India kõigi aegade kalleim film ja kassatulu poolest 4., sai väga populaarseks ning tekitas paroodiaid ja meeme.

https://en.wikipedia.org/wiki/Enthiran


KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: podokesaurus (16. juuni)

1280px-Coelophysis bauri mount

Podokesaurus elas 190 miljonit aastat tagasi varajuuras ja tänavu valiti ta Massachusettsi tunnusdinosauruseks. Nimi tähendab "kergejalgne sisalik". Ta oli meetripikkune ja vähem kui põlvekõrgune, kaalus 1–40 kg (vahi, kui erinevad hinnangud!) ja suutis joosta 15–20 km/h. Nähtavasti oli ta lihatoiduline ja ajas saaki joostes taga. Temast on leitud üksainus eksemplar. Seda tegi 1910 Mignon Talbot (1869–1950), kes 1909 oli esimese naisena valitud Ameerika Paleontoloogiaühingusse. Ta avastas selle Holyoke'i Mäe kolledži maa-alalt, see oli ainult naistele mõeldud kõrgkool, kus ta ise juhatas geoloogiaosakonda. Podokesaurus on esimene saurus, millele andis nime naine.

https://en.wikipedia.org/wiki/Podokesaurus


KUU FÜÜSIKA: tuumalõhustumise avastamine (22. juuni)

Kuna meie ajakirja nimi on juba selline, siis lugege tuumalõhustumise avastamislugu. Avastajateks olid neli Saksamaa elanikku: keemikud Otto Hahn ja Fritz Strassmann ning füüsikud Lise Meitner ja Otto Robert Frisch. Neist Frisch ja Meitner olid juudid ning Hahn ja Strassmann olid antifašistid. Strassmann varjas koos oma naisega sõja ajal juuti, mille eest Iisrael tunnustas teda aunimetusega Õiglane maailma rahvaste seas. Hahn sai 1944 Nobeli keemiapreemia, Meitner, Hahn ja Strassmann said 1966 ühiselt Enrico Fermi auhinna. Meitner ja Frisch esitati palju kordi Nobeli füüsikaauhinna saamiseks, aga Nobeli Füüsikakomitee ei suutnud nende töö tähtsusest aru saada ega andnud neile Nobeli preemiat. Komitee hinnangul võivad füüsikateoreetikud auhinda saada ainult siis, kui nad on inspireerinud suuri eksperimente – mis võiks olla veel suurem eksperiment kui tuumaplahvatus suurlinnas? Nobeli Füüsikakomitee polnud ikkagi rahul.

https://en.wikipedia.org/wiki/Discovery_of_nuclear_fission

1092px-Versuchsaufbau Hahn Deutsches Museum-2


KUU FRANTSIIS: siil Sonic (23. juuni, 30. aastapäev)

sonic

Sonic on juba 30-aastane! Selle tegelase ja frantsiisi lõi Sega, kellele Sonic tänini kuulub. Esialgu võitles sinine siil hullu teadlase doktor Eggmaniga, hiljem lisandusid võidusõidu-, kakluse-, pidutsemise- ja spordimängud. Sonic sai mõjukaks osaks popkultuurist ja videomängutööstusest, paljusid tema mänge on nimetatud kõigi aegade parimate mängude edetabelites. Tema sõprade hulka kuuluvad kahesabaline rebane Miles, sipelgasiil Knuckles ja roosa armastus Amy Rose. Teoreetiliselt peaks tema suurim vaenlane olema konkureeriva firma Nintendo kangelane Super-Mario, aga mõlemad on heatahtlikud ega suuda teineteise peale vihastada, vastupidi, Sonic ja Mario osalesid 6 ühises olümpiateemalises spordimängus, nii et tegelikult kuulub ka Mario Sonicu suurimate sõprade hulka. Sonicu trükimeedia moodustavad 12 koomiksiseeriat, 6 mänguraamatut, 2 mangat, 18 romaani ja kari laste pildiraamatuid, sealhulgas otsimisraamatud "Kus on Sonic?", mis meenutavad Eestiski ilmunud raamatut "Kus on Volli?".

https://en.wikipedia.org/wiki/Sonic_the_Hedgehog


KUU ASTRONOOMIAPILT: Westerhout 40 (25. juuni)

Westerhout 40 on Linnuteel Mao tähtkujus olev tähetekkepiirkond, meile üks lähimaid O- ja B-tüüpi tähtede tekkekohti (1420±30 valgusaastat). Selle läheduses on teisigi tähetekkepiirkondi, näiteks Mao Põhijada ja Mao Lõuna, ning neid ühtekokku nimetatakse Mao Molekulipilveks. Lähtematerjaliks on põhiliselt molekulaarne vesinik H2. Tähtedevahelise tolmu tõttu on Westerhout 40-t keeruline nähtava valguse lainepikkuses vaadelda ja seetõttu vaadeldakse teda röntgeni- ja infrapunapikkuses. Tähtede vanust piirkonna välisosas hinnatakse 1½ miljonile ja siseosas 0,8 miljonile aastale, nooremaks kui inimsugu, nii et astronoomilises mõttes on need tõepoolest noored tähed. Klaster on kerajas ning massi järgi rühmitunud: suuremad tähed keskel ja väiksemad servas. Selle põhjus on teadmata. Tähti on umbes 520 ja avastatud on ka planetaarkettaid, millest hakkavad planeedid moodustuma. Pildil on vasakul Westerhout 40 (suur punane) ja selle ülaservast paremal Mao Lõuna (pisike, palju tähti tihedalt koos).

1024px-The Spitzer Space Telescope

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Spitzer_Space_Telescope%27s_view_of_W40.jpg



PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

ESIMENE VANAFILM: "Nüri mõõk" (6. juuni, 4 minutit)

Kouichi Jun

See on jaapani vanuselt teine animafilm, tootmisaasta 1917. Kaua peeti seda kadunuks, kuni see 2008 ühest Osaka antikvariaadist leiti. Niisiis saab samurai endale uue mõõga, kuid äpardused algavad kohe: ta ei suuda seda tuppe panna. Seejärel longib ta mööda ilma, otsides väärilist vastast, kellega võidelda, kuid ta saab peksa nii pimedalt kerjusmuusikult kui relvastamata käskjalalt, keda röövliks peab. Lõpuks ta komistab ja tema mõõk läheb kõveraks.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kouichi_Jun%27ichi_-_Namakura_Gatana_(1917)_-_4-minute_restored_version.webm


TEINE VANAFILM: Chocolat ja Foottit (7. juuni, 4 minutit)

Chocolat (sündinud Rafael Padilla, 1865/68–1917) oli kuubalasest kloun, esimene neegerkloun, kellel oli tsirkusešõus peaosa, ja üleüldse üks esimesi edukaid neegrist meelelahutajaid Prantsusmaal. Chocolat sündis orjuses, temal nagu ka tema vanematel polnud tollal perenime. 1878 põgenesid tema vanemad istandusest ja hakkasid vabadeks. Tema lavapartner oli inglane George Foottit (1864–1921). Wikipedia väitel olevat nad kahekesi korraldanud klouninduses revolutsioonilised muutused. Nende kuulsaim näitemäng olevat olnud Wilhelm Tell. 1909 avaldas "Times" teate, et Chocolat olevat surnud, ja juba järgmisel päeval Chocolat' õienduskirja, et ta pole ise valgeks läinud, suremisest rääkimata. Selle käsitsi värvitud kaadritega filmi tegid 1890 vennad Lumière'id ja see on kompilatsioon kahest tsirkusenumbrist. Ma pean tunnustama Foottiti akrobaadivõimeid, hüpoteetilise 1890. aasta "Oscari" valimistel tähendaks see nähtavasti parima meesnäitleja nominatsiooni.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chocolat_et_Foottit_(1890).webm


KOLMAS VANAFILM: "Dollie' seiklused" (8. juuni, 13 minutit)

Niimoodi alustas oma režissöörikarjääri David Griffith: 13-minutise filmiga aastal 1908. Filmidebüüt oli see ka peaosatäitjatele Arthur Johnsonile ja Griffithi naisele Linda Arvidsonile, kuid mitte nende last mänginud Gladys Eganile. Gladys elas veel 77 aastat, surres alles 1985, kuid tema filminäitlejakarjäär lõppes juba 14-aastaselt 1914. Johnsoniga tutvus Griffith New Yorgi tänaval, talle meeldis mehe nägu, astus juurde ja tegi juttu ning teada saades, et Johnson on näitleja, kutsus ta kohe oma filmi. Johnson suri 39-aastaselt 1916 tuberkuloosi. "Dollie' seikluste" eelarve oli 65 dollarit, kassatulu küündis miljonini. Ehkki see film teab mis meistriteos ei ole, on aru saada, et selliselt režissöörilt võib tulevikus vägevaid asju oodata, ja nii läkski.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_adventures_of_Dollie.webm


NELJAS VANAFILM: "Kuratlik üürnik" (18. juuni, 7 minutit)

Georges Méliès' 1909. aasta ulmefilm, Griffithi debüüdist aasta hilisem. Eelarve tundub olevat korralik, on näitlejad, filmitrikid ja mõistlik stsenaarium, aga ometigi on Griffithi debüütfilm rohkem tänapäeva filmi moodi. Siiski, siin võivad kergesti olla aasta parimad efektid, montaaž on samuti hea. Näitlejaid pole tiitrites kirjas, aga välimuse põhjal on nad tuvastatud, Meliès polnud valiv ning tema filmides esinesid põhiliselt tema oma sugulased ja lähemad kaastöötajad. Méliès mängis ise peaosa, kuratlikku üürnikku. Mees saabub võõrastemajja, aga omanikul pole talle pakkuda midagi peale täiesti möbleerimata toa. Mehel pole selle vastu midagi. Tal on kaasas suur kohver, kust võtab välja palju mööblit ja lõpuks ka oma perekonna. Omanik saabub ja imestab, aga nõuab raha. Üürnik näitab, et tal raha pole, mispeale omanik käsib tal lahkuda. Üürnik pakibki kõik jälle kohvrisse tagasi ja tuba saab sama lagedaks kui enne.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Un_Locataire_diabolique_(1909).webm


VIIES VANAFILM: "Ravi" (19. juuni, 25 minutit)

Charlie Chaplini 1917. aasta komöödia. Töö algas ilma stsenaariumita, Chaplin polnud otsustanud isegi seda, missugust rolli ta mängib. Algul filmiti palju ratastoolinalju, mis lõppversiooni ei jõudnud. Hulkur saabub karskesse mineraalveesanatooriumisse, endal kaasas kohvritäis alkoholi. Muidugi satub see peamisesse mineraalveeallikasse, kust kõik end purju joovad. Film valmis 3 aastat enne kuiva seaduse kehtestamist USA-s ja kuiva seaduse ajal oli selle näitamine probleemne, ehkki ei salga alkoholi varjukülgi ja sama hästi võib seda filmi pidada alkoholi tarvitamise vastaseks. Ühest küljest on selge, et see pole Chaplini parim film, teisest küljest Chaplin on ikkagi kvaliteedimärk. Pöörduksenaljadest on vist viimane võetud. Henry Bergman teeb massöörina suurepärase kõrvalosa ja teisedki näitlejad on head, välja arvatud naispeaosaline Edna Purviance, kelle esitus jättis mu külmaks. Kaasaegne kriitika oli väga kiitev.

960px--The Cure (1917).webm

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Cure_(1917).webm


KUUES VANAFILM: "Rudyard Kiplingi "Džungliraamat"" (20. juuni, 1 3/4 tundi)

See on "Džungliraamatu" esimene ekraniseering, 1942 USA-s. Teisisõnu Mowgli elu ja seiklused. Kõik olete lugenud. Erinevalt raamatust on filmis armunud Mowgli. Korraliku filmi saamiseks tuli oodata 1967. aastani, mil valmisid Disney ja Sojuzmultfilmi versioon – korralik on neist nimelt Sojuzmultfilmi oma. Kui saate kätte, vaadake. Praegune film keskendub Mowgli integreerumisele inimeste ühiskonda, kuhu ta jõuab juba 18 minutiga filmi algusest. Kiplingi Mowgli-lugudest on filmis esitatud üksnes "Kuninga ankus", kus Mowgli avastab džunglist surmatoova varanduse. Kassatulu oli ainuüksi USA-s üle miljoni dollari, väga edukas oli ta ka Lääne-Euroopas. Esitati "Oscari" kandidaadiks 4 kategoorias (operaator, eriefektid, kunstnik ja muusika), ei võitnud ühtki. Minule meeldis peategelase, 18-aastase India kodaniku Sabu esitus (1944 sai USA kodanikuks ja värvati kohe maailmasõtta). Selle filmi viimane näitleja Faith Brook suri alles 2012.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Jungle_Book_(1942).webm


KUU ASTRONOOMIAVIDEO: Marsi teaduslabor "Curiosity" (24. juuni, avaldamise 10. aastapäev, 11 minutit)

Vaadake 11 minuti pikkust NASA nägemust marsikulguri "Curiosity" maandumisest Marsile ja tööst. Kulgur startis 26. novembril 2011 ja marsindus 6. augustil 2012. Tema tühimass on 899 kg, pikkus on 2,9 m, laius 2.7 m ja kõrgus 2,2 m. "Curiosity" pidi esialgu töötama 2 aastat, aga juba detsembris 2012 pikendati tema missiooni tähtajatuks ja ta töötab tänapäevani. Ta on 2021. aasta juuni seisuga läbinud 25,23 km, mis teeb 2,8 km aastas – isegi kilpkonn liigub kiiremini. Videost jääb küll mulje, justkui liiguks ta mitu kilomeetrit päevas. Kütuseks on tal 4,8 kg plutooniumdioksiidi ja pisike reaktor toodab sellest võimsust 110 W, millele lisandub päikesepatareidest saadav 2½ kWh päevas. Võrdluseks: eelmine marsikulgur Mars Exploration Rover sai päikesepatareidest kõigest 580 Wh päevas. Video valmis aasta enne kulguri maandumist, aga maandumisega probleeme ei tekkinud, nii et küllap vastas videole.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mars_Science_Laboratory_Curiosity_Rover_Animation.webm


SEITSMES VANAFILM: "Väikemees" (25. juuni, 68 minutit)

1921. aasta ameerika tumm koomiline draama kestusega tund aega. Stsenarist, produtsent, režissöör, toimetaja, helilooja (1972. aasta uusväljaandes) ja peaosatäitja oli Charlie Chaplin. Väikemeest mängis 6-aastane Jackie Coogan, kelle pikas filmikarjääris jäigi see säravaimaks saavutuseks. Vastsündinut mänginud Silas Hathaway suri alles 2017. aastal 98-aastaselt. Mängis ka 13-aastane Lita Grey, hilisem Chaplini teine naine, kes elas 1995. aastani. Koomiliste ja dramaatiliste stseenide segamises oli "Väikemees" teerajaja. Nagu esimene tiiter ütleski: film naeratuse – ja võib-olla pisaraga. Chaplini nõudlikkust näitas asjaolu, et kogu filmitud materjalist jäi sisse üksnes 2%. Üldiselt peetakse "Väikemeest" 1921. aasta maailma parimaks filmiks. Eelarve oli veerand miljonit, kassatulu 5½ miljonit dollarit. Kriitika oli algusest peale väga positiivne.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Kid_(1921).webm


KAHEKSAS VANAFILM: "Kunstiline looming" (27. juuni, 75 sekundit)

1901. aasta koomiline briti ulmefilm, Pygmalioni-legendi töötlus kestusega pisut üle minuti. Filmitrikid on oma aja kohta head ja ma luban, et puänti te ära ei arva. Peamiselt sellepärast, et see pole üldse 1901. aasta vaimus puänt.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Artistic_Creation_(1901)_-_yt.webm


KUU KOSMOSEVIDEO: Juno film Jupiterist (28. juuni, 5 minutit)

NASA kosmosesond Juno startis 5. augustil 2011 ja jõudis Jupiteri orbiidile 5. juulil 2016. Ümber Jupiteri tiirleb ta väga elliptilisel orbiidil: vähim kaugus planeedist on 4200 km, suurim 8,1 miljonit km, mis ulatub Kallisto orbiidi taha. 7. juunil 2021 möödus ta Ganymedesest 1000 km kauguselt ja 2022 plaanitakse möödumist Europast 320 km kauguselt. Üks tiir ümber Jupiteri kestab 53 päeva ja orbiit on hoolikalt valitud, et Juno ei puutuks kokku arvukate ümber Jupiteri tiirlevate objektidega ega satuks Jupiteri radiatsioonivööndisse, mis võiks elektroonikat kahjustada. Esialgu oli missioon määratud kestma 2018. aasta juulini, hiljem pikendati seda 2021. aasta juulini ja siis 2025. aasta septembrini. Sondil on kolm legokujukest: vanarooma peajumala Jupiteri, tema abikaasa Juno ja Jupiteri suurimate kuude avastaja Galilei oma. See video valmis ühe päevaga, 2. juunil 2020 27. lähenemisel Jupiterile vähem kui 3 tunni jooksul, mis on kokku pressitud 5 minutisse. Seekord jäi Jupiteri pilvkatte ülaserv 3400 km kaugusele.

1024px--PIA23807-PlanetJupiter-FlyOver-Animation-20200602.webm

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PIA23807-PlanetJupiter-FlyOver-Animation-20200602.webm


KUU TEHNIKAVIDEO: maja häving tuumaplahvatuses (29. juuni, 5 sekundit)

17. märtsil 1953 korraldas USA sõjavägi Nevada polügoonil tuumakatsetuse nimega Upshot-Knothole Annie. Ehitati 2 puumaja ja 8 pommivarjendit ning paigaldati 50 autot. Seejärel lõhati 90 meetri kõrgusel platvormil 16-kilotonnine tuumapomm. Sõjavägi järeldas, et auto on üsna ohutu koht juba 10 kvartali kaugusel epitsentrist, kui vaid aknad lahti jätta, et lööklaine autot ümber ei keeraks. Majad – üks 1,1 ja teine 2,3 km kaugusel epitsentrist – käitusid täpselt ennustatud viisil. Mis see ennustatud viis oli, seda ei öelda, aga videost saate näha, mis juhtus lähema majaga. Plahvatust, muide, näidati televisioonis otseülekandes. Muuhulgas said televaatajad teada, mis häält tuumapomm teeb. Käesolevat videot teles ei näidatud, see sisaldab 8 kaadrit ja esimesest kaadrist viimaseni kulus 2,3 sekundit, aga videos on see venitatud 5,4 sekundini. Plahvatus toimus öösel ja mingit valgustust siin pole, ainuke valgusallikas on tuumapomm ise.

House No. 1 Yucca Flat (1953-03-17)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:House_No._1_Yucca_Flat_(1953-03-17).gif

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0686)