KUU FILM: "Pimeduse rüütel" (14. juuli, 15. aastapäev)

"Pimeduse rüütel" on Christopher Nolani superkangelasefilm 2008. aastast pikkusega 2½ tundi. See on Pimeduse rüütli triloogia keskmine film, järg filmile "Batman alustab" ja eellugu "Pimeduse rüütli taastulekule". Teises filmis moodustavad Batman, politseileitnant James Gordon ja ringkonnaprokurör Harvey Dent liidu võitluseks Jokkeri vastu. Film sai 107 auhinda (koos nominatsioonidega). "Oscarile" nomineeriti ta 8 kategoorias ja võitis kahes: Heath Ledger Jokkerina meeskõrvalosa kategoorias ja Richard King helirežissöörina. BAFTA auhinna kandidaadiks nimetati ta 9 kategoorias ja võitis ühe (Ledger). "Kuldgloobuse" kandidaadiks nimetati ühes kategoorias ja võitis (muidugi Ledger). Teismeliste valiku auhinna kandidaadiks nimetati viies kategoorias ja võitis kahes (mõlemas Ledger). Parima ulmefilmi auhinnale "Saturn" sai ta 11 nominatsiooni ja võitis viis (film, stsenaarium, muusika, eriefektid ja Ledger). "Pimeduse rüütlit" on korduvalt nimetatud kõigi aegade parimate filmide loendites.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Dark_Knight

 

KUU AJAKIRI: "Black Cat" (18. juuli)

Herman Umbstaetter, peatoimetaja 1895–1912, tegi iseäraliku ajakirja. Ilmusid ainult lühijutud, hind oli odav, ainult 5 senti, ta ei eelistanud kuulsusi, vaid julgustas algajaid, ning autoritelt ostis ta lugusid mitte niivõrd loo pikkuse kui kvaliteedi põhjal (seda hindas ta ise). Jack Londonile pakkus ta, et maksab 5$, aga kui London oma jutu poole lühemaks lõikab, siis 40$. Hiljem ütles London, et see oligi põhjus, miks temast kirjanik sai. Autoritele antavates juhistes väitis Umbstaetter, et eelistab jutte, milles "morbiidset, ebaloomulikku ja ebameeldivat pigem välditakse kui rõhutatakse". See peaks ulme, eriti õuduse välistama? Nüüd vaatame autoreid ja teoseid: Jack Londoni "Tuhat surma", O. Henry. Clark Ashton Smith. "Minu nähtamatu sõber" (1897) räägib nähtamatusest, "Ely automaatne teenijanna" (1899) robotist, "Mees, kes avastas nulli" (1901) kosmosereisist, "Nähtamatu linn" (1901) massipsühhoosist. Jutus "John Jonesi dollar" investeerib mees dollari ja aastal 3221 ostetakse investeeringu eest kogu Päikesesüsteem. Umbstaetteril õnnestus saavutada hiiglaslik, kuuekohaline tiraaž, mis 1896 küündis 186 tuhandeni. Palju kauneid kaanepilte joonistas tema naine Nelly. Kui Hermani tervis halvenes ja ta 1912 ajakirja müüs (1913 suri), algas ajakirja allakäik ja kuni sulgemiseni 1923 oli tal veel 6 peatoimetajat, aga tähelepanuväärseid jutte seal enam õieti ei ilmunud.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Black_Cat_(US_magazine)

 

KUU REŽISSÖÖR: Christopher Nolan (30. juuli, sünnipäev)

Millegipärast olin kindel, et Kalver Tamm on Nolanit juba tutvustanud, aga ei. Teda peetakse 21. sajandi üheks juhtivaks filmitegijaks, kelle loomingust on suur osa ulme: Batmani-seeria, mida juba mainisin, 2010. aasta "Algus", 2013. aasta "Terasmees", 2014. aasta "Tähtedevaheline" ja loomulikult 2020. aasta "Tenet". Kindlasti tuleb mainida 1997. aasta kolmeminutilist filmi "Doodlebug". Nolan on nomineeritud 5 korda nii "Oscarile" kui BAFTA auhinnale ja 6 korda "Kuldgloobusele", seni ilma võitmata. "Saturni" on ta seevastu võitnud 9 korda – 20 nominatsioonist. 2015 arvas "Time" ta maailma 100 mõjukaima inimese hulka ja 2019 löödi ta rüütliks. Wikipedias on eraldi artikkel "Cristopher Nolani kinematograafiline stiil". Tema abikaasa on temast 1½ aastat noorem ja töötab oma mehe filmide produtsendina. Neil on 4 last, aga Nolan soovib oma eraelust mitte rääkida ja eelistab, et tema filmid räägiksid enda eest, nii et siinkohas lõpetan.

https://en.wikipedia.org/wiki/Christopher_Nolan

 

ESIMENE LOEND: filmi "Mina, supervaras 2" auhindade loend (3. juuli, USA esilinastuse 10. aastapäev)

"Mina, supervaras 2" on ameerika 2013. aasta animakomöödia kestusega 98 minutit ja samanimelise frantsiisi 2. film. Supervaras Gru jahib seal mutageenset ainet ning ühtlasi püüab oma töökaaslast Lucyt endale abikaasaks ja oma tütardele kasuemaks sebida. See oli oma aasta suuruselt kolmanda kassatuluga film ja "Universal Picturesi" 101-aastase ajaloo kõige kasumlikum film. Kassatulu oli üle maailma ligi miljard dollarit, veel rohkem teenisid "Lumekuninganna ja igavene talv" ning "Raudmees 3". "Oscari" kandidaadiks nimetati ta animafilmi ja originaallaulu kategoorias, BAFTA auhinnale, "Kuldgloobusele" ja "Saturnile" animafilmi kategoorias (ei võitnud ühtki), Teismeliste valiku auhinnale 3 kategoorias ja võitis komöödiafilmina. Animafilmide auhinnale "Annie'le" tuli 10 nominatsiooni, aga ainult üks võit ja seegi animeeritud telereklaami kategoorias. Arusaadavalt tuli järgesid terve kari.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_accolades_received_by_Despicable_Me_2

 

TEINE LOEND: Lodestari parima young adult ulmeraamatu auhind (10. juuli)

Nimetatud auhinda antakse välja igal aastal alates 2018. Ingliskeelne sõna "lodestar" tähendab juhttähte, mille järgi eriti tüürimehed sõidavad. Nomineerimist ja valimisprotsessi haldab Maailma Teadusulmeühing WSFS ja auhind antakse kätte "Hugo" auhinnatseremoonial Worldconi raames, ehkki Lodestar ise ei kuulu "Hugo" auhinnakategooriate hulka. Seni pole keegi kaks korda võitnud. Naomi Novik ja Ursula Vernon on nomineeritud 3 korda ja mõlemad on ka võitnud, 9 autorit on nomineeritud 2 korda. Esimene võitja oli nigeeria kirjanik Nnedimma Nkemdili Okorafor ning te hakkate nägema õudusunenägu sellest, et ma Estconi mälumängus küsin tema täispikka nime ja te peate veel suuliselt vastama.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lodestar_Award_for_Best_Young_Adult_Book

 

KOLMAS LOEND: filmi "Viimased meie seast" auhindade loend (14. juuli)

"Viimased meie seast" on 2013. aasta seiklusmärul-arvutimäng, mille tootis Naughty Dog ja avaldas Sony. Mängija kontrollib Joeli, kes veab teismelist Elliet läbi postapokalüptilise USA. Mäng käib kolmanda isiku vaatepunktist. Kasutatakse tulirelvi ja improviseeritud relvi, et võidelda vaenulike inimeste ja kannibalistlike olendite vastu, kes on nakatunud muteerunud seentega. Ellie on nakkuse vastu immuunne ja teda loodetakse kasutada ravi leidmiseks nakkuse vastu. Võrgus saab mängida kuni kaheksakesi. Mängu müüdi 3 nädalaga 3,4 miljonit ja 2018. aasta aprilliks 17 miljonit eksemplari. Kriitika oli ülikiitev, enamik kommentaatoreid annab maksimaalse skoori. Mõni peab seda kõigi aegade parimaks mänguks. Auhindade loendit vaadates – kuna nominatsioone on harilikult mitu korda rohkem kui auhindu, siis keskeltläbi võidetakse viiendikuga nominatsioonidest, "Viimased meie seast" võitis enam kui pooltega.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_accolades_received_by_The_Last_of_Us

 

KUU TEHNIKAPILT: Suur Hadronite Põrguti (4. juuli)

Suur Hadronite Põrguti ehitati Šveitsi Genfi lähedale aastail 1998–2010. See on maailma suurimate mõõtmetega põrguti, mis on mõeldud kõige suurema energiaga osakeste põrgutamiseks. Ta asub maa all kuni 175 m sügavusel ja moodustab 27 km läbimõõduga ringi, millest osa jääb Prantsusmaale. 2012 avastati põrguti abil Higgsi boson – see on laengu ja spinnita positiivse paaritu paarsusega skalaarne boson, mis on väga ebastabiilne ja laguneb peaaegu viivitamatult pärast moodustumist teisteks elementaarosakesteks. Projekt on rahvusvaheline, 8% põrguti töötajatest olid Venemaa ja Valgevene kodanikud. Nende töölube ei katkestata, kuid uusi ka välja ei anta ning järgmise aasta lõpuks peaks põrguti olema Venemaa ja Valgevene kodanikest prii. Ajakirjandusest käis läbi loodusekaitsjate protest: teadlased loovad hadroneid ainult selleks, et need kohe ära lagundada. Selline käitumine olevat ebahumaanne, hadronid tuleb kaitse alla võtta ja nende põrgutamine keelustada.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Views_of_the_LHC_tunnel_sector_3-4,_tirage_2.jpg

 

KUU MINERAALID

Eestlane Ivar Leidus on pildistanud palju mineraale. Ma ei hakka igaühe kohta eraldi juttu kirjutama, vaid lingin kolm fotot, on tõepoolest ilusad mineraalid ja ilusad pildid. Vulfeniit ehk vaskmolübdeenoksiid, stibniit ehk antimonsulfiid ja püriit ehk kassikuld.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wulfenite_-_Red_Cloud_mine,_La_Paz_Co.,_Arizona,_USA.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stibnite_-_Herja_mine,_Maramures,_Romania.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pyrite_-_Huanzala_mine,_Huallanca,_Bolognesi,_Ancash,_Peru.jpg

 

KUU KOSMOSEVIDEO: Marsi atmosfäär (12. juuli, 5 sekundit)

Marsi atmosfäär on väga hõre, 4,6 mmHg ehk umbes pool protsenti maisest. See võib tekitada arvamuse, et tolmutormid ja tornaadod on Marsil võimatud. Räme eksitus. Marsikulgur "Curiosity" maandus 6. augustil 2012 ja juba 3 päeva hiljem jäädvustas ta selle tolmupöörise – nimetatakse seda tolmukuradiks. Niisugune operatiivsus tõendab, et tornaadod on Marsil arvatust märksa tavapärasemad. Tolmukuradid võivad tõusta kuni 8 km kõrgusele ja olla kuni 700 m laiad – Maal nii suuri ei esine. Nagu Maalgi, esinevad tolmukuradid pigem soojal aastaajal. Esimesena pildistas Marsi tolmukuradit "Mariner 9" 1972. aastal orbiidilt. 7. novembril 2016 nägi kosmosesond Mars Orbiter Mission koguni 5 tolmukuradit, mis tõusid pinnast 0,5–1,9 km kõrgusele. 27. septembril 2021 jäi marsikulgur "Perseverance" tolmukuradi teele, pildistas seda, salvestas selle heli ning jäi sealjuures isegi töökorda. Vähe sellest, NASA hinnangul tolmukurat hoopis parandas marsikulguri olukorda, puhastades seda tolmust.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PIA24039-MarsCuriosityRover-DustDevil-20200809.gif

 

KUU LOODUSEPILT: lumehelves (16. juuli)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Snowflake_macro_photography_1.jpg

 

KUU TEADLANE: Henry Becquerel (18. juuli)

Henri Becquerel (1852–1908) oli prantsuse insener ja füüsik, kes avastas radioaktiivsuse ja pälvis 1903 Nobeli füüsikapreemia. koos Marie ja Pierre Curie'ga. Ta suri 55-aastaselt ja surmapõhjus pole teada, kuid tema nahal teatati olevat palju põletusi, mis tõenäoliselt tekkisid radioaktiivsete ainete käsitsemise tulemusena. Tema järgi on nimetatud radioaktiivsuse SI-ühik bekrell, mis tähendab üht lagunevat tuuma sekundis. See on pisike ühik ja sellepärast kasutatakse seda harilikult suurte eesliidetega, näiteks raderford on miljon bekrelli. Keskmises inimeses on 17 mg radioaktiivset naatrium-40, mis annab inimkeha looduslikuks radioaktiivsuseks 4,43 bekrelli. Tema järgi on nimetatud veel radioaktiivne mineraal bekereliit, mis sisaldab kaalu järgi 70% uraani. See on pehme mineraal (Mohsi skaalal on kõvadus 2) ja peamiselt kaevandatakse seda Kongo DV-s. Tema järgi on nimetatud kraatrid Kuul ja Marsil ning asteroid. Füüsikud olid ka Becquereli isa, vanaisa ja poeg, kes kõik kandsid sama perenime.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paul_Nadar_-_Henri_Becquerel.jpg

 

TEINE KOSMOSEPILT: Mulli udukogu (28. juuli)

Mulli udukogu, teaduslike nimedega NGC 7635, Sharpless 162 ja Caldwell 11, asub Kassiopeia tähtkujus, teate küll seda taeva-W-d. See on olemuselt emissiooniudu ja tekkinud massiivsest (44 päikese massi) kuumast kesksest tähest, mis päikesetuulega ainet laiali puhub. Läheduses on hiiglaslik molekulipilv, mida udukogu keskne täht ergastab ja paneb hõõguma. Udukogu on põhja-lõuna suunal välja venitatud ja ebakorrapärane, läbimõõduga 3–5 valgusaastat. Keskse tähe heledus on 8,7 magnituudi, mis on palja silmaga vaatlemiseks liiga hägune. Vaja on teleskoopi, aga siis hakkab keskne täht jällegi udukogu varjutama – udukogu enda heledus on umbes 10 magnituudi. William Herschel avastas Mulli udukogu 1787. aastal. Selle foto tegi Hubble'i teleskoop oma töötamise 28. aastapäeval, piltlikult öeldes sünnipäevakingitusena inimkonnale.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Bubble_Nebula_-_NGC_7635_-_Heic1608a.jpg

 

PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

 

KUU ARHITEKTUUR: Kadrioru loss (13. juuli)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tallinn_asv2022-04_img18_Kadriorg_Palace.jpg

 

ESIMENE VANAFILM: "Viiskümmend miljonit aastat tagasi" (4. juuli, 7 minutit)

See 7 minuti pikkune 1925. aasta film näitab evolutsiooniteooria tollast seisu. Maakera vanuseks väidetakse pealkirjas öeldud 50 miljonit aastat (tegelikkuses sada korda rohkem). Maakera ei tekkinud üldse sedasi nagu filmis väidetud. Esimesteks elusolenditeks Maal nimetatakse meduuse ja trilobiite (tegelikkuses olid need ikkagi ainuraksed). Suurimaks katastroofiks maailma ajaloos peeti jääaega (tegelikult on neid märksa hullemaid olnud). Saurused ja mammutid öeldakse mõlemad olevat viimasel jääajal välja surnud (tegelikult hukkusid viimased saurused 66 miljonit aastat tagasi, jääaeg oli 10–20 tuhat aastat tagasi, aga mammutid elasid jääaja üle ja surid välja peamiselt küttimise tõttu inimeste poolt). Suur hulk väljasurnud olendeid on nukkudena meieni toodud ja üsna sarnastena, kasvõi sellepärast soovitan vaadata. Evolutsiooniteooria propageerimises oli seesugustel filmidel tähtis koht. Film lõpeb väitega, et maailm liigub uue jääaja suunas.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fifty_Million_Years_Ago_(1925).webm

 

TEINE KOSMOSEVIDEO: NGC 3603 (12. juuli, 6 minutit)

NGC 3603 on udukogu, mis asub Linnutee Kiilu-Amburi harus meist 20 tuhande valgusaasta kaugusel. Esimesena vaatles seda John Herschel 14. märtsil 1834 Lõuna-Aafrikas, nimetas seda "väga tähelepanuväärseks objektiks, võib-olla kerasparveks", ja avaldas selle 1847 oma kataloogis. Tegelikkuses on see kõige massiivsem nähtav hõõguva gaasi ja plasma pilv Linnutees. Selle keskne täheparv on kõige tihedam teadaolev väga massiivsete tähtede kogum Linnutees. Tugev ultraviolettkiirgus ja päikesetuuled on selle kosmilisest tolmust puhastanud ja see võimaldab udukogu keskmele takistamatut vaadet. Keskel asuvad kolm väga massiivset ja eredat tähte, millest kaks (120 ja 92 Päikese massi) tiirlevad ümber teineteise perioodiga 3,77 päeva, kolmas (132 Päikese massi) paikeb eraldi ja on 2,88 miljonit korda eredam kui Päike. Hubble'i kosmoseteleskoop tegi sellest 2007. aastal tähelepanuväärseid fotosid.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hubblecast_09.webm

 

TEINE VANAFILM: "Kentucky uhkus" (19. juuli, 71 minutit)

71 minuti pikkune 1925. aasta ameerika tummdraama hobusearetajast, kes hasartmängurina panustab oma hobustele. Alguses ta kaotab oma vara, peab müüma oma hobuseid ja naine jätab ta maha, lõpus ta võidab ja saab jälle rikkaks. Filmis näidatakse paljusid oma aja parimaid hobuseid, kellest on ingliskeelses vikipeedias oma artikkelgi. Film propageerib hobuste inimväärset ... see tähendab hobuväärset kohtlemist, ehkki hobuõiguste nõudmiseni ei jõuta. Näitlejaskonnast elas kõige kauem Peaches Jackson, 2002. aastani. Selle filmiga Jacksoni pikk näitlejakarjäär lõppeski (11-aastaselt!). Omal ajal ei äratanud film tähelepanu, tänapäeval seda siiski märgatakse hobuste ja isa-tütre suhte kujutamise tõttu. Hobusefännidele kohustuslik vaatamine, nunnumeeter on põhjas. Ühest küljest puudusid 1920-ndatel suitsetamise vastased seadused, teisest küljest mainitakse, et tallis ei tohi suitsetada, nii et midagi ikka teati.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kentucky_Pride_(1925).webm

 

KOLMAS VANAFILM: "Alandus" (20. juuli, 66 minutit)

1927. aasta ameerika tummfilm Lon Chaneyga peaosas. Pikkus kirjade järgi 75 minutit, Commonsi versioon 66 minutit, lõpuosa on puudu. Tegevus toimub Vene kodusõja ajal. Harimatu mats Sergei (Chaney) kohtab metsas daami (Barbara Bedford), kes vajab teejuhti lähimasse linna Novokurskisse (tegelikkuses sellist asulat pole). Daam tõotab Sergeile, et tasuks jääb ta alatiseks tema sõbraks. Sergei viib daami Novokurskisse, kus valged koondavad vägesid punaste vastu. Daam laseb Sergei tööle võtta, kuid Sergei pole rahul: ta ei tahtnud tööd, vaid sõprust. Daam osutub aga krahvinnaks. Kuidas selline saaks olla talumatsi sõber? Ja Novokurskis leidub neid, kes Sergeile räägivad: kommunistide jaoks pole seisustel tähtsust, kui kommunistid võimul oleksid, võiks krahvinna sinu sõber olla. Kuid kommunistide eest krahvinna just põgenebki. Mulle sai väga ruttu selgeks, et selles filmis ei ole õnnelik lõpp võimalik. Lõpp võib olla väga mitmesugune, aga kõik võimalikud lõpud on õnnetud. Kriitika oli laitev, Chaney näitlevat hästi, aga muu polevat nii hea. Minule seevastu üsna meeldis.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mockery_(1927).webm

 

KUU ULMEKOMÖÖDIA: "Rasedus" (31. juuli, 37 sekundit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Time_Lapse_Pregnancy_-_6800_pictures_in_37_seconds.webm

 

Prantslased lugesid sisse Charles Baudelaire'i "Kurja lilled", Victor Hugo "Hüljatud" ning isegi "Tuhat ja üks ööd". Vene kirjandusest olid esilehel Fjodor Dostojevski "Kurjad vaimud" ning Lev Tolstoi "Ülestõusmine" ja "Valitud jutte".

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0534)