täheaeg

Täheaeg 22. Kalifaadi viirastused

„Täheaeg 22. Kalifaadi viirastused” sisaldab Eesti Ulmeühingu ja kirjastuse Fantaasia traditsioonilise ulmejutuvõistluse paremikku – Prima Vista kirjandusfestivali egiidi all alates 2004. aastast toimuva võistluse esikümnesse jõudnud tekste. Käesolev number sisaldab jutte tehisintellektist, selle erinevatest avaldumisvormidest, kasutamisest ja sellega kaasnevatest tagajärgedest, lisaks inimeste lävimist võõraste ja võimsamate olenditega, usuheitlusi, salajasi rituaale ja alternatiivajalugu. On kummardus Jules Verne’ile, millest saab selgeks, kuidas kapten Nemo oma rännakutele sattus, kirjeldatakse gurmeekokaks saamise rasket ja ohtlikku teed, kogumikust leiab Surma enda nukrameelse armastusloo, ajarände tegeva koorilaulja lõksusattumise, ruune ning põhjamaised, nõiataolisi kangelannasid ja palju muud põnevat.

Jutuvõistluse kogumiku jutud: Andrei Samoldin „Kalifaadi viirastused“; Tim Hornet „Kuningatütre vari“, Jaagup Mahkra ja Joel Jans „Mobilis in mobili“; Marek Liinev „0,01 protsenti“; Martin Leis „Ajastutruudus“; Kristi Reisel „Gurmee tee“; Karri Tiigisoon „Kullake“; Piret Frey „Pööriöö“, Lüüli Suuk „Vikatimees“; Manfred Kalmsten „Igaviku väravale“.

Kirjastus Fantaasia

rebane

Hõberebane
Berit Sootak

Romantiline ulmepõnevik „Hõberebane“ on „Hingelinnu saaga“ triloogia viimane osa, milles jõuab lõpule noore tütarlapse Säde Oja kangelaslik teekond tavalisest inimesest Viimase Hingelinnuni. Säde on lõpuks pühitsetud Eesti Eriliste Eriüksuse agendiks ja koos oma partneri, hundimoonduja Susiga, peab ta taga ajama müstiliste ja eluohtlike helendavate kapslite jälgi, mis annavad nende tarbijale hetkeks erilised võimed ja mis ohustavad tervet riiki.

Samal ajal hakkab Marimetsa kliinikust vargsi levima uus mõistatuslik haigusepuhang, mis röövib erilistelt nende võime ja ähvardab paisata kaosesse hapra tasakaalu, mille nimel Säde on kolm aastat võidelnud. Kui saatuseniidid lõpuks kokku põimuvad, peab ta mängu panema kogu oma jõu ja meelekindluse, et päästa need, keda ta armastab, pidades samal ajal meeles, mille nimel tema vaarisa Evald Oja oma elu ohverdas. Vanad suhted purunevad ja uued tekivad ning usaldada ei saa mitte kedagi.

Kirjastus Raudhammas
480 lk

Üleujutatud maja ja teisi jutte
Felisberto Hernández

Felisberto Hernández (1902–1964) oli Montevideost pärit klaverimängija ja kirjanik, ekstsentrik nii elus kui ka loomingus. „Üleujutatud maja ja teisi jutte“ koondab valiku tema tuntumaid lühilugusid, mis on tähelepanuväärselt veidrad, kohati pöörased ja isegi kõhedust tekitavad. Argistes ruumides toimuvad metamorfoosid ja muundumised hakkavad looma uusi tegelikkusi ja nihutama paigast tajusid.

„Tundub, justkui korraldaks kirjanik häppeninge, aga sõnades. Või siis improviseeriks kergelt groteskse ja ebaloomulike rõhutustega tummfilmi saateks katkendlikke ja lõpetamata meloodiaid,“ ütleb autorit ja tema loomingut tutvustavas saatesõnas tõlkija Mari Laan.

Hernándezt peetakse Jorge Luis Borgese kõrval Ladina-Ameerika fantastilise lühijutu žanri üheks alussambaks. Tema mõju oma loomingule on tunnistanud ka Julio Cortázar, Italo Calvino ja Gabriel García Márquez.

Kirjastus Kultuurileht
Tõlkinud Mari Laan
160 lk

Lastele

billy

Billy ja hiiglaslik seiklus
Jamie Oliver

Maagilised lahingud, ammukaotatud legendaarne linn, fantastilised lennumasinad, imelised pidusöömingud ja üks HIIGLASLIK päästemissioon – pane ennast valmis seikluseks, mida sa kunagi ei unusta!

Billy ja ta sõbrad teavad, et Veekukkumise metsa minna ei tohi. Liiguvad jutud, et seal on juhtunud kummalisi asju, ja nüüdseks pole keegi linnakesest seal käinud juba aastakümneid ...

Siis avastavad Billy ja ta parimad sõbrad Anna, Jimmy ja Andy, kuidas metsa pääseda, ja nad lihtsalt peavad seda uurima! Varsti saavad nad teada, et Veekukkumise mets pulbitseb võlujõust ja on koduks kõikvõimalikele ebatavalistele olenditele: sumisevatele metshaldjatele, haisvatele umpsadele ja paljudele teistele!

Aga miski piinab metsa. Kõik on seotud looduse Rütmiga, mis kõike tasakaalus hoiab, ja see on hakanud lonkama. Kas Billy ja ta sõbrad suudavad välja selgitada, mis toimub, ja asja korda ajada, enne kui on hilja?

Jamie Oliver on ülemaailmselt tuntud kokkamise propageerija, kes on kogu maailmas müünud üle 48 miljoni raamatu. Ta hakkas oma vanemate pubis (mis on andnud inspiratsiooni selle raamatu Rohelise Hiiglase loomiseks) süüa tegema kaheksa-aastaselt. Pärast kooli alustas Jamie kokakarjääri, mis viis ta River Cafésse, kus teda märkas üks teleprodutsent. Praegu elab Jamie koos abikaasa Joolsi ja nende viie lapsega Essexis.

Mónica Armiño on hispaania illustraator. Ta on lõpetanud kunstiülikooli ja elab Madridis. Koostöös erinevate kirjastuste ning agentuuridega Euroopas ja USA-s on ta avaldanud palju raamatuid. Mónica joonistab tegelasi ka animafilmidele ja töötab taustakunstnikuna ning tegeleb värvide ja tekstuuri paikasättimisega mängufilmide ja koolieelikutele mõeldud õpetlike telesarjade jaoks, nagu näiteks auhindu võitnud „Lunnisaar”.

Illustreerinud Mónica Armiño
Tõlkinud Jüri Kolk
Toimetanud Ivi Vinkler
352 lk

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0665)