Istiodactylus scavenging

KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: istiodaktülus (11. juuli)

Pterosaurusi veel polegi selles rubriigis tutvustatud, istiodaktülus on esimene. Ta elas 120 miljonit aastat tagasi varakriidis. Tiibade siruulatus oli 4,3–5 meetrit. Kaalu ei anta, aga tänapäeval ei ole maailmas üle 20 kg kaaluvat lendavat elajat. Tal oli nii üla- kui alalõuas 24 hammast ja lisaks nokal hambasarnaseid moodustisi. Sõi kalu ja nähtavasti sukeldus nende järele vettegi. Ta võis küttida endast suuremaidki loomi, näiteks krokodille.

https://en.wikipedia.org/wiki/Istiodactylus

KUU ULMEAJAKIRI: "Science Fiction Quarterly" (14. juuli)

Aastail 1940–58 ilmus 38 numbrit. Kaht esimest toimetas Charles Hornig, ülejäänuid Robert Lowndes. Maht oli algul 144 lk, see vähenes 1951 128 leheküljele ja 1957 96 leheküljele. Hind oli algul 25 senti, viimastele numbritele 35 senti. Tuntumad ajakirjas ilmunud jutud olid Asimovi "[http://baas.ulme.ee/?autor=2&teos=1204 The Last Question]", James Blishi "Common Time" ja Clarke'i "[http://baas.ulme.ee/?autor=4&teos=2440 Second Dawn]". Ilmus ka häid ulmeteemalisi artikleid. Lõpupoole oli "Science Fiction Quarterly" viimane pulpulmeajakiri, ülejäänud olid kas ilmumast lakanud või suunitlust muutnud.

https://en.wikipedia.org/wiki/Science_Fiction_Quarterly

KUU PROMINENT: Neil Armstrong (21. juuli, esimeste sammude Kuul tegemise 50. aastapäev)

Kas teadsite, et Armstrong oli pärast Kuu-reisi Cincinnati ülikooli õppejõud? Kui tema tööleping tehti ümber poole kohaga töötamiseks, tegi ta endiselt sama palju tööd, aga sai palka poole vähem. Armstrong ei protestinud, sest 90% tema sissetulekutest saabus mujalt, peamiselt reklaamist. Ta lükkas tagasi nii demokraatide kui vabariiklaste palved nende erakonna nimel valimistel osaleda, käis põhjapoolusel, kuid püüdis seda salajas hoida, läks emaga tülli, sest polnud nii religioosne kui ema, ja kaebas kohtusse oma juuksuri, kes temalt lõigatud juukseid fännidele müüs. Ta jäi abielusõrmust pidi mingi ratta vahele kinni ja kaotas sõrme, aga kirurg suutis selle tagasi õmmelda.

https://en.wikipedia.org/wiki/Neil_Armstrong

KUU MÜTOLOOGIA: "Orpheus allmaailmas" (25. juuli)

Jacques Offenbachi koomiline ooper 1858. aastast, mis lõdvalt põhineb vanakreeka müüdil. Ooperi alguses ilmub Avalik Arvamus, kes minu jaoks ongi peategelane. Ta kommenteerib kõike toimuvat nagu antiikteatri koor, kuid lisaks sellele püüab ka sündmusi mõjutada. Kõik kardavad Avalikku Arvamust rohkem kui jumalaid, kes on üsna naeruväärsetena kujutatud. Ooperi alguses on Orpheus abielus kaunitari Eurydikega, kuid nende abielu on lõhki ja kummalgi on armuke. Avalikku Arvamust kartes ei julge nad lahutada. Orpheus lepib kokku Eurydike armukesega, kes pole keegi muu kui maskeerunud allmaailmajumal Pluton, ja kahekesi õnnestub neil Eurydike mõrvata. Eurydike läheb allmaailma Plutoni käsutusse ja Orpheus vabaneb abikaasast. Kuid nördinud Avalik Arvamus käsib Orpheusel allmaailma minna ja oma naine tagasi tuua, kusjuures ta valvab, et Orpheus seda tõepoolest teeks. Edasi lugege ise.

https://en.wikipedia.org/wiki/Orpheus_in_the_Underworld

KUU KEEMIA: toorium

Toorium on nõrgalt radioaktiivne element, mille poolestusaeg võrdub ligikaudu universumi vanusega. Nime sai vanaskandinaavia kõuejumala Thori järgi, sest selle avastas 1829 norralane ja kindlaks määras rootslane. Tooriumivarudelt on Norra maailma 12., Gröönimaa 13., Soome 14. ja Rootsi 15. riik. Tahate kirjutada juttu radioaktiivsuse mõjudest? Lugege!

https://en.wikipedia.org/wiki/Thorium

Esilehelt käis läbi ka Franz Kafka, kes on kantud BAASi, aga BAASi arvustajad on tema ulmejutte ja üldisi kirjanduslikke võimeid viletsateks pidanud. Noronhomys oli näriline, kelle Amerigo Vespucci avastas ühelt Brasiilia saarelt ja kirjeldas seda väga suure rotina (pikkus 38–39 cm), kuid kes hiljemalt XIX sajandil välja suri. Tutupaca vulkaan Peruus varises 1800. aasta paiku osaliselt kokku, aga see juhtus nii inimtühjas paigas, et isegi õnnetuse toimumise aasta on teadmata.

KUU KIRJANDUSELOEND: Edgar Allan Poe teoste loend (1. juuli)

Suur osa neist on tõlgitud eesti keelde, aga vaadake üle, äkki vajab mõni veel tõlkimist, nad on kõik avalikus omandis. Ja kui mitte, siis soovitan igal juhul raamatukapist (näiteks raamatukogu omast) üles otsida ja uuesti üle lugeda. Kõige esimene kriminull "Mõrvad Rue Morgue'il", varanduse otsimine salakirja lahendamise abil "Kuldpõrnikas", "Mõni sõna muumiaga" – kuidas näidata, et me oleme Vana Egiptusega võrreldes arenenud? "William Wilson" – hea teisik ja kuri teisik, "Kaev ja pendel", "Usheri maja hukk" ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Edgar_Allan_Poe_bibliography

KUU ARVUTIMÄNGULOEND: 3D Realms mängude loend (8. juuli)

32 aastaga on 3D Realms valmis saanud 70 mängu, lisaks on 26 mängu tühistatud. Tuntuimad olid minu jaoks Duke Nukemi seeria, Wolfenstein 3D ja Max Payne'i seeria. Esimeste mängude seas oli lihtsalt tekstipõhiseid, igasuguse graafikata mänge, aga aasta oli siis ka 1986.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_3D_Realms_games

ESIMENE ASTRONOOMIAPILT: "Saturn V" start koos "Apollo 11-ga" (16. juuli, 50. aastapäev)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Apollo_11_Launch_-_GPN-2000-000630.jpg

ESIMENE KOSMOSEPILT: Kuu (18. juuli)

Sellel pildil on Kuu loperdanud sedapidi, et lõunapoolsed kraatrid on hästi näha ja kõik "Apollo" missioonide maandumise paigad samuti. Kõigi maandumispaikade vaatamiseks avage link ja kerige allapoole, galerii kolmas pilt.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:FullMoon2010.jpg

TEINE ASTRONOOMIAPILT: Parkesi observatoorium  (20. juuli)

Parkesi observatoorium asub Austraalias Uus-Lõuna-Walesis. Paraboolantenni läbimõõt on 64 m. Just see observatoorium võttis vastu "Apollo 11" signaalid, sealjuures puhus tuul observatooriumi juures iiliti kuni 100 km/h ja teleskoop pidi töötama tingimustes, milleks ta polnud ette nähtud. NASA võttis signaali vastu ka oma vahenditega, aga Parkesi observatooriumi pilt oli nii palju parem, et pärastpoole NASA loobus ise signaali vastu võtmast. Pildil on ka Kuu kenasti näha. 2012. aastal vahendas Parkesi observatoorium marsikulguri "Opportunity" signaale.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:CSIRO_ScienceImage_4350_CSIROs_Parkes_Radio_Telescope_with_moon_in_the_background.jpg

KOLMAS ASTRONOOMIAPILT: Buzz Aldrin kõnnib mööda Kuud (21. juuli, 50. aastapäev)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aldrin_Apollo_11_original.jpg

TEINE KOSMOSEPILT: Päike (24. juuli)

See valevärvipilt on tehtud lainepikkusel 304 ongströmi ega näita nähtavat valgust, vaid on tehtud maksimaalse ultraviolettkiirguse piirkonnas.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Sun_by_the_Atmospheric_Imaging_Assembly_of_NASA%27s_Solar_Dynamics_Observatory_-_20100819.jpg

PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

KOLMAS KOSMOSEPILT: Io (15. juuli)

Galileo kosmosesond pildistas 1999. aastal Jupiteri kuud Iot 130 tuhande kilomeetri kauguselt, 1 piksel vastab umbes 1,3 kilomeetrile. Io läbimõõt on umbes 3650 km ehk tsipake suurem kui Kuul, gravitatsioon kuuendik maisest, paokiirus 2½ km/s. Iol seisjale paistab Jupiter 19.5° nurga all ehk 39 korda suurema läbimõõduga kui Kuu Maalt. Kõrgeim mägi Boösaule Montes küündib 18 km kõrgusele.  Io on kõigist Päikesesüsteemi kuudest suurima tihedusega ja geoloogiliselt kõige aktiivsem, kusjuures ebatavaliselt on aktiivsuse põhiliseks allikaks loodejõud. Lähedal asuv Jupiter kütab ka. Sellest hoolimata on Iol külmem kui Antarktikas, kõrgeim temperatuur on 130 K. Galileo Galilei avastas Jupiteri 4 suurimat kuud 1610. aastal ja Io on neist kõige sisemine. Samal päeval vaatles Iot ka Simon Marius, aga Galilei avaldas oma avastuse varem. Siiski andis Jupiteri suurtele kuudele nime just Marius Jupiteri armukeste järgi, Galilei kasutas nimesid Jupiter I kuni Jupiter IV.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Io_highest_resolution_true_color.jpg

NELJAS ASTRONOOMIAPILT: "Apollo 11" start (16. juuli, 50. aastapäev)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Apollo_11_Launch2.jpg

NELJAS KOSMOSEPILT: Phobos (31. juuli)

Phobos on Marsi kahest kaaslasest suurem ja Marsile lähemal asuv. Pildistas Mars Reconnaissance Orbiter 2008. aastal 6800 km kauguseltˇ. Phobos on näha 21 km ulatuses ja see ongi umbkaudu tema läbimõõt. Tema pindala on 1500 km² (hmm... poolteist Hiiumaad, kaks kolmandikku Saaremaad) ja paokiirus 41 km/h (hmm... Usain Bolt hüppaks kosmosesse). Phobos on väikese tihedusega, sest ta koosneb poorsetest kivimitest, ja on oletatud, et tegu olevat seest õõnsa tulnukate kosmoselaevaga. Enamikul päevadel toimub Marsil rõngakujuline päikesevarjutus, kus Phobos liigub Päikese eest läbi. Pildistatud on ka varju, mille Phobos sel ajal Marsile jätab.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Phobos_colour_2008.jpg

ESIMENE VANAFILM: "Robinson Crusoe" (4. juuli)

Georges Méliès' 1902. aasta film originaalpikkusega 20 minutit, millest säilinud on 11 minutit. Kaadrid on käsitsi värvitud, kusjuures keskendutud on Reede pükste ja suitsupahvakute punaseks tegemisele. Peaosas on Méliès ise. Looduses pole ainsatki võtet tehtud, kõik on valminud teatris mitmesuguste kulisside abil. Daniel Defoe filosoofia on kadunud, alles on ainult seiklused. See oli "Robinson Crusoe" esimene ekraniseering ja järgmist tuli oodata veerand sajandit, 1927. aastani, Suurbritanniast. Aga kui otsida normaalse kvaliteediga filmi, siis polnud selleks ka NSV Liidu 1947. aasta film, vaid oodata tuli 1954. aastani, mil valmisid Luis Buñueli "Robinson Crusoe" Mehhikos, mille peaosatäitja Dan O'Herlihy nimetati "Oscari" kandidaadiks, ja "Miss Robin Crusoe" USA-s, kus nii peategelane kui Reede olid naised.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Les_Aventures_de_Robinson_Crusoe_(1902).webm

ESIMENE TEHNIKAVIDEO: hoverboard (7. juuli)

Esimest korda kasutas seda sõna 1967 uusmeremaa romaanikirjanik Michael Kennedy Joseph oma teoses "The Hole in the Zero and The Time of Achamoth", aga tuntuks sai see muidugi filmisarjast "Tagasi tulevikku" aastal 1989. Tegu pole puhtulmelise liiklusvahendiga, vaid seda näidati avalikult juba Sydney olümpiamängude avatseremoonial aastal 2000. Guinnessi rekordiks püstitati 2015. aastal sellel läbitud distants 276 m ja 2016. aastal juba 2252 m. Sellel 1½ minuti pikkusel videol saate siis näha, kuidas see riist lendab. Ahjaa – Marty McFly lendrula lakkas vee kohal töötamast, aga tänapäeval katsetatakse seda eelkõige vee kohal, siis on ehk kukkumine pehmem.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Omni_HoverBoard_-_Festival_de_drone_-_Cit%C3%A9_des_sciences_-_Paris_-_Richard_Martineau.webm

KUU ULMEDISKO: "Magic" (Rudy Mancuso & Maia Mitchell, 17. juuli)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rudy_Mancuso_%26_Maia_Mitchell_-_Magic_(Official_Music_Video).webm

TEINE VANAFILM: "Steamboat Bill, Jr." (22. juuli)

See oli Keatoni viimane iseseisvalt tehtud film pikkusega 1 tund ja 10 minutit. Edaspidi andis ta kontrolli oma filmide tegemise üle Metro-Goldwyn-Mayerile. Film algab sellega, et vana Steamboat Bill ootab oma poega, keda ta pole näinud sellest ajast peale, kui see imik oli. Ta loodab, et poeg on kasvanud tõeliseks mehemürakaks, aga selle asemel saabub ... Buster Keaton. Peale selle on poeg armunud peakonkurendi tütresse, mis kummalegi isale ei meeldi.

Film oli äriliselt edutu, aga edaspidi on kriitikute arvamus järjest paranenud. Mädanenud Tomatid annavad filmi reitinguks 100%. Filmikunsti ajalukku läks stseen, kus maja fassaad vajub Keatonile peale, aga Keaton pääseb eluga, sest jääb täpselt akna kohale – selle stseeni tegi Keaton dublante kasutamata ja õige koha märkimiseks oli maasse löödud nael. Mainida tuleb sedagi, et pool aastat pärast filmi esilinastust valmis Disneyl multifilm "Steamboat Willie", kus debüteeris sadistlik loomapiinaja Miki-Hiir.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Steamboat_Bill_Jr._(1928).webm

TEINE TEHNIKAVIDEO: tuumaplahvatus Bikini atollil (24. juuli, aastapäev)

45 sekundi pikkune video tuumaplahvatusest Marshalli saarte hulka kuuluval Bikini atollil 24. juulil 1946 27½ m merepinnast allpool. Plahvatuse koodnimetus oli Baker, mis tähendas järjekorras teist. 30. juunil oli sealsamas toimunud esimene tuumaplahvatus koodnimetusega Able, mis tähendas järjekorras esimest, 158 m merepinnast kõrgemal. Kummagi pommi võimsus oli 23 t TNT, pisut suurem kui Hiroshimale ja Nagasakile visatud pommidel. 5 päeva pärast esimest plahvatust, 5. juulil tuli prantsuse moekunstnik Louis Réard välja ujumiskostüümi uue disainiga, mis sai atolli järgi nimeks bikiinid. Veel on Bikini atolli järgi nimetatud Käsna-Kalle Kantpüksi elukoht Bikini Bottom.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Baker_Shot.ogv

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0590)