2009-08-06-chomp crop

Selles postituste sarjas vaatleme ulmelisi kõrvalvoolu-koomikseid - nii veebis- kui trükisilmuvaid. Tutvustatava materjali valik on sügavalt erapoolik ja kujuneb printsiibil “lugesime, nautisime, jagame”. Seekordses numbris heidame pilgu veebikoomiksile Magellan.

Magellan on lugu sirguvate superkangelaste kasvuraskustest ja hakkamasaamisest maailmas, mis kubiseb mitmesuguste eriomaduste ja -võimetega tegelastest. Koomiksit kirjutab ja joonistab Austraalia autor Grace Crowley ning see ilmub mõningaste vaheaegadega juba aastast 2004.

 

Nime “Magellan” kannab rahvusvaheline super-korrakaitseagentuur - nõnda mälestatakse kuuekümnendatel tegutsenud kangelast Magnus Magellani, kes esimesena püüdis mitmesuguste üksiküritajatest “võimekate” jõudusid ühendada ja kes hukkus maailmalõpu-deemonite sissetungi tagasi tõrjudes. (Agentuuri ajalugu tutvustab eraldi lühipeatükk.)

Lugeja veedab põhiliselt aega Austraalia harukontori ehk OZ Magellani tegelaste seltsis, eriti aga akadeemias, mis treenib erivõimetega noortest agente-kangelasi.


2009-03-12-bazooka crop

Tulevased kangelased treeningul.

 

Pärast esmast kohmetusest pakatavast tutvumisvooru, kus akadeemias õppetööd alustajate vastasseisud põhinevad lihtsalt “ilmselgelt oled sa jobu” arusaamadel, jätkub kadettide omavahelise dünaamika väljajoonistumine, kus antipaatiad kerkivad juba üksteise kultuuride ja võimete sobimatuse baasilt.

Esimene suurem seiklus viib välja jõleda maagilise vandenõu keskmesse, mille lahti hargnedes satuvad kadetid vastamisi omaenda tulevikuversioonidega, kes maailma päästmiseks akadeemiast läbi astuvad.

Traumaatiliste sündmuste tagajärjel tekib kasvuraskusi aina juurde ja kui noored vahelduseks “tavalisse” mutantidevastasesse võitlusse satuvad, põhjustavad need raskused omakorda ebaõnnestumisi ja kriisiolukorras vusserdamist.


2009-08-06-chomp crop

Vusserdamisest ei pääse ka täiskasvanud.

 

Kronoloogilises järjekorras kulgevate põhipeatükkide vahele mahub ohtralt kõrvalepõikeid ja tagasivaateid ning erinevatele tegelastele pühendatud lisalugusid (kõik need suubuvad kasvõi kaudselt siiski pealiini).

Järgmine pikk lugu kasvab välja esimese ajarännusekelduse tagajärgedest - noored nõiad, kes end kaasõpilase surmas süüdi tunnevad, püüavad tolle teadvust universumi urruaugust kahtlase loitsu abil koju tuua ja tõmbavad seeläbi kõigile kaela hoopis tema kurja teisiku mõjuvälja. Suurem osa võitlust toimub seekord igaühe peas, ohud on palju suuremad ja panused kõrgemad - aga just neis tingimustes õpivad noored lõpuks oma võimeid paremini kasutama ja ka omavahel koostööd tegema.


2011-12-16-comb crop

Koostööd läks muidugi vaja ka kurja väljakutsumiseks.

 

Kangelaste ja kadettide võimed varieeruvad ülijõust ja lennuvõimest mõttelugemise ja gaasipilveks muundumiseni; “omade” hulgast leiab mutante, tulnukaid, nõidu, mütoloogilisi olendeid, aga ka külalisi kaugetelt planeetidelt ja teistest  dimensioonidest. Kogu seltskonnast paistab erandlikuna välja hoopis keskne tegelane Kaycee, kes on ilma igasuguste erivõimeteta “normikas”.


2005-07-10-off crop

Kadetid omavahel.

 

Magellani-maailmas ettetulevatel erivõimetel on ka erinevad tasemed ja piirid ning nende kasutajatel erinevad oskused ja erinevad tõekspidamised (rääkimata veel piirkondlikest  huvigruppidest). Ainuüksi Sidney tänavatelt leiame nii kangelasi, kurikaelu, korrakaitsjaid, lindpriisid, vabatahtlikke, omakohtu harrastajaid… Vastasleeris aga madistavad mõnikord deemonid, mõnikord tulnukad, kõige sagedamini aga teised “omasugused” ehk lisavõimetega kurikaelad; jõudu tuleb katsuda kurjade jõudude poolt üle võetud treeningrobotitega ja jääda ellu telepaatilistel maastikel.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et need tegelased elavad maailmas, kus mõtetelugejast tulnuk-prükkar ei ületa uudiskünnist ja geenisonkijast hull teadlane on äärelinnas su naabrimees. Selline reaalsus on esitatud siiralt ja otse, lugude põhikütuseks ei ole dekonstruktsioon ega satiir.

(Võrdleva analüüsi teiste mutant- ja superkangelas-universumite suunal jätan ma siinkohal heaga kellelegi teisele, sest ma ise ei ole selleks piisavalt kodutööd teinud.)


2017-02-10-glargh crop

Naabrimehe vangipanek siiski ületab uudiskünnise 

 

Värvirõõmsa joonistusstiili ja kirju tegelasgalerii põhjal võib jääda ekslik mulje, et koomiksi sündmustik kulgeb samuti lõbusaid ja kergeid radu.

Tõsi, episoodiliselt saame näha mitmesuguseid humoorikaid seiku - näiteks satume möödaminnes kostüümidisaini loengusse, mida peab prantsuse aktsendiga kuuetissiline kassnaine, mõõdutundetumate kangelaste ja kurilaste kostümeeritud alter-egod kipuvad vahel karikatuurselt välja kukkuma ja kadettide igapäevategevuse juurde mahub piisavalt noortepärast plõksimist ja kergemaid arusaamatusi, mis pinget maha võtavad.


2011-10-21-curtain crop

Täiskasvanutel aitab liigset tõsidust hajutada ninatark tehnika.

 

Samas moodustavad koomilised seigad ja seikluslik madin ühtse terviku koomiksi tõsisemate ja tumedamate tahkudega. Näiteks jagub omavahelist kraaklemist ja konkurentsi piisavalt ka “heade” endi vahel ja seda juba mitmendat põlve; täiskasvanud superagentide tegemistega käivad kaasas omavahelised pinged ja juhtkonna toe puudumine; kõik lisavõimed ei ole sugugi seksikad ega isegi mitte kasulikud, mis omakorda tekitab raskusi nii kangelastele kui nende liitlastele. (Tegelaste hädadest ja siseheitlustest saab lugeja mõnikord osa nõustamissessioone kujutavatel lehekülgedel.)

Rohkelt tumedamaid toone peitub ka tegelaste taustalugudes.

Nii selgub näiteks, et ülbikblondiin Charisma, kelle isaks on Magellani-maailma kõige supermehe-sarnasem kangelane, ei ole sugugi mitte kuulsate vanemate ärahellitatud kallikene, vaid sündinud hullunud groupie spermavarguse tulemusel ning üritab meeleheitlikult teda nüüd olude sunnil üksi kasvatava isa heakskiitu ja tähelepanu pälvida.

Koerpoiss Brelvis (naabripoiss Briani ja naabrikoer Elvise hübriid) on iseenesest tore ja heatahtlik, kuid poisi otsus end koeraga kombineerida andis ta hullust teadlasest isale mõtte teostada palju jõledamaid mutatsioone - seekord juba mitte-vabatahtlike katsealuste kallal.

“Normikas” Kaycee aga elas lapsena üle klounist sarimõrvari rünnaku ja tema sõber  ookeaniprintsess Fatima oli tunnistajaks oma vanemate tapmisele.

Üldse on mitmed teistest maailmadest või muinasjutulistest dimensioonidest pärit tegelased Maal sellepärast, et nad on omade poolt ära tõugatud, lähedased kaotanud või põgenevad muul põhjusel mõrtsukate eest.

Hoolimata mitmesugustest füüsilistest katsumustest, kujunevad kõige ohtlikumaks olukorrad, kus rünnatakse tegelaste meeli, mõistust, reaalsustaju ja väärtustunnet. Eks ütleb koomiksi motogi, et kadettide kõige raskemad võitlused toimuvad isekeskis ja iseendaga.


2008-05-01-flay crop

Mõni võitlus iseendaga on rängem kui teine

 

Meelevaldse isikliku seosena ütleksin, et Magellani lugudes valitseb teatav turjakarvadega hoomatav Austraalia hingus - esmatutvusel hiilis naha vahele sarnane tunne, nagu kunagi, pärast pikka Hollywoodi-loogikas suplemist, esimest korda Farscape’i vaadates.

Lugeda soovitan Magellani aga neil, kellele meeldivad rohkete eriilmeliste tegelaste ettevõtmised ja rohked erineva kaaluga tegevusliinid. Valmis tuleb olla regulaarseteks vaatepunkti- ja tegevuspaiga vahetusteks, sest enamasti kulgeb iga lugu korraga mitmel rindel. Ka tuleb arvestada sellega, et tegelased räägivad palju, tekst on tihe ja sisuolulisi infokilde täis ning koomiks praegu kättesaadav ainult inglise keeles.

Kes end aga keelebarjäärist ja detailirohkusest heidutada ei lase, võib Magellani rohkest tegelaskonnast vabalt leida mõne, kelle tegemistele kaasa elada - näiteks minu lemmikuteks said gekonaine Go!anna ja telepaatiline kosmoseviburlane Vostok. 

 

2012-10-05-venus crop

Vostok - kangelane vastu tahtmist.


Peatükkide sisukorrad leiab koomiksi pealehelt ja peatüki sees saab lehelt lehele hüpata vasakpoolse menüü abil. Maailma taustainfot jagavad leheküljed ei ole ülevaate kirjutamise ajaks veel üles saanud (koomiks kolis hiljuti uude veebikodusse), küll aga saab tegelaste-tegemiste kohta juurde lugeda Magellani TVtropes'i lehelt.

 

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0892)