KUU TEADLANE: Alfred Russell Wallace (8. jaanuar, 200. sünniaastapäev)

Alfred Wallace oli inglise loodusteadlane, maailmarändur, geograaf, antropoloog, bioloog ja illustraator. Ta oli darvinismi üks esimesi ja mõjukaimaid kaitsjaid. Tema uurimuste põhjal on nimetatud Wallace'i joon, mis läbib Indoneesiat ning eraldab kaht erineva loodusega osa: ida poole jääb Aasia elustik ja lääne poole Australaasia elustik. Wallace'i seisukohtade peamine erinevus Darwini omadest seisneb selles, et Wallace'i meelest on evolutsioonil eesmärk, aga Darwini arvates mitte. Ulmega ühendab Wallace'it 1904. aasta raamat "Inimese koht universumis", mis oli esimene bioloogi tehtud katse hinnata elu tõenäosust teistel planeetidel. Ta oli ka üks esimestest teadlastest, kes tõsimeeli arutles teemal, kas Marsil leidub elu. 1870 lubas üks lamemaalane 500 naela igaühele, kes tõestab, et veepind on kumer, Wallace võttis pakkumise vastu ja võitis. Lamemaalane ei tahtnud maksta ja Wallace nõudis talt raha edukalt kohtu kaudu sisse.

https://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Russel_Wallace

 

KUU ROMAAN: Salamõrtsuka-triloogia (12. jaanuar)

Salamõrtsuka-triloogia (1995–97) on Robin Hobbi (sündinud 1952) läbimurdesari. Varem oli ta avaldanud üsna palju Megan Lindholmi nime all – piisavalt edukalt, et kirjutamist jätkata, ja piisavalt edutult, et uue varjunime all uues žanris eepilises fantaasias proovida. Edu saabus kohe. Triloogia räägib kuninga sohipojast, keda seetõttu Fitziks kutsutakse. Ta tuuakse õukonda ja koolitatakse kuninglikuks salamõrtsukaks. Isa poolt pärib ta võluvõime, mis on omane aadlikele, ema poolt võime telepaatilisel teel suhelda loomadega, mis on omane lihtrahvale ja mida aadel põlastab. See sari on minust lugemata jäänud põhjusel, et ma ei taha lugeda kurjategijate ja muude kõlvatute elust. Kuid arvestades BAASis valitsevat vaimustust – kõigi kolme osa keskmine hinne on 4,6 – võib-olla peaks. Ja BAASis ei nimeta keegi Fitzi moraalselt väärastunuks, ehkki üks vihjab, et hästi väljaõpetatud salamõrtsukad peaksid seda olema ja et see vähendab peategelase usutavust. Kokku kirjutas Hobb samasse maailma 16 romaani.

https://en.wikipedia.org/wiki/Farseer_trilogy

 

ESIMENE ARVUTIMÄNG: "Zork" (13. jaanuar)

"Zork" on tekstipõhine seiklusmäng, mis ilmus 1977. Mängija kolab Suure Allmaaimpeeriumi varemetes ning kohtab seal mitmesuguseid esemeid, takistusi ja olevusi. Mänguga suheldakse sõrmistiku vahendusel inglise keeles. Käsud võivad olla ühe- ja kahesõnalised ("get lamp" või "north") või pikemad ("put the lamp and sword in the case"). "Zork" oli üks esimesi mänge, millel oli loomuliku keele parser. Üldiselt tuleb lampi kaasas kanda, muidu ähvardab oht saada tapetud ja ära söödud koletise poolt, kelle nimi on grue ning kes on inimese ja nahkhiire hübriid. Mängu eesmärk on kõik varandused ära korjata ja selleks mitmesuguseid ülesandeid lahendada. Lõpupoole ilmub vanamees nimega Mängujuht ja mängu eduka lõpetamise korral saab mängija ise uueks Mängujuhiks. Mängus on mitusada oma nime ja kirjeldusega kohta. Ehkki mängu levitati massiliselt tasuta, õnnestus 1989. aastaks seda ka müüa kolmveerand miljonit eksemplari. Mängule valmis 4 õpikut ja 2 romaniseeringut, maha müüdi filmi ja teleseriaali õigused, ehkki kummastki asja ei saanud.

https://en.wikipedia.org/wiki/Zork

 

KUU ASTRONAUT: Shannon Lucid (14. jaanuar, 80. sünnipäev)

Shannon Lucid käis kosmoses 5 korda. Ta on ainus ameeriklanna, kes "Miril" viibinud (1996), ning sellest ajast kuni 2007. aastani oli ta kõige kauem kosmoses viibinud ameeriklane ja kõige kauem kosmoses viibinud naine (223 päeva). Samal 1996. aastal pälvis ta Kongressi Kosmose Aumedali 10. inimesena ja 1. naisena. Hiinlasedki peavad teda omaks, sest ta sündis maailmasõja ajal Hiinas Šanghais misjonäri peres. Jaapanlased saatsid kogu pere koonduslaagrisse, kuid juba samal aastal võimaldasid neil vangide vahetuse kaudu USA-sse tagasi pääseda. Pärast sõda naasis pere Hiinasse, kuid lahkus lõplikult 1949, kui kommunistid võimu üle võtsid. "Mirile" saadeti ta oma sõnul sellepärast, et oli ainus vabatahtlik. "Miri" töökeel oli vene keel, Lucid pidi selle selgeks õppima ja on seetõttu vist esimene astronaut, kes oskas niihästi inglise, hiina kui vene keelt. Kolm imeliku nimega last: Kawai, Shandara ja Kermit. Filmikarjäär – massistseen 1998. aasta filmis "Armageddon".

https://en.wikipedia.org/wiki/Shannon_Lucid

 

KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: peloneustes (18. jaanuar)

Peloneustes on plesiosaurus, kelle nimi tähendab mudas ujujat. Ta elas juura ajastul 166–164 miljonit aastat tagasi. Tänapäeval eristatakse üht liiki nimega philarchus, mis tähendab võimujanust. Temast on säilinud üsna palju isendeid, sealhulgas mõned peaaegu täielikud luustikud. Ta oli 3½–4 m pikk, nii et mitte eriti suur plesiosaurus. Nagu teistelgi plesiosaurustel, oli tal lühike saba, väike pea, massiivne keha ja kõik jäsemed olid moondunud vägevateks loibadeks. Eesjäsemed olid tagajäsemetest suuremad. Kõigil plesiosaurustel võimaldas loibade tõukejõud ujudes osalt veest välja tõusta nagu tiiburlaevad. Nad olid lihasööjad ja eeldatavasti ei varitsenud saaki, vaid ajasid seda aktiivselt taga. Leiud pärinevad põhiliselt Inglismaalt, mis tollal asus 35. põhjalaiuskraadil ja kus valitses vahemereline kliima. Leide on ka Saksamaalt, Volga alamjooksult ja isegi Kuubalt.

https://en.wikipedia.org/wiki/Peloneustes

 

TEINE ARVUTIMÄNG: "Panzer Dragoon Saga" (29. jaanuar, 25. aastapäev)

"Panzer Dragoon Saga" on 1998. aasta Sega rolli-videomäng, "Panzer Dragoon" sarja kolmas mäng. Peategelane Edge avastab kadunud tsivilisatsioonist pärit moondatud geenidega tüdruku nimega Azel. Edge ja Azel võitlevad nii omavahel kui ühise vastasega ning mõlemad ratsutavad lohedel. Lõpus vannuvad nad teineteisele armastust, aga lähevad lahku. Vahepeal saab inimkond päästetud, aga hästi palju tegelasi tapetud, sealhulgas imperaator. Kriitikute arvamus oli ülikiitev ja seda on nimetatud korduvalt kõigi aegade parimate arvutimängude loendites. Kuid väljaspool Jaapanit olid müüginumbrid väga viletsad turunduse puudujääkide tõttu. Tagantjärelegi arvatakse mängust hästi: see olevat ajahambale hästi vastu pidanud. Seda on nimetatud ka maailma parimaks mänguks, mida keegi pole mänginud. "Panzer Dragoon Sagat" pole uusversioonina välja antud, osalt sellepärast, et Sega suutis lähtekoodi ära kaotada.

https://en.wikipedia.org/wiki/Panzer_Dragoon_Saga

 

KUU TEHNIKAVIDEO: surveveereaktor (2. jaanuar, 1 minut)

Kuna meie ajakirja nimi juba säherdune on, siis tutvustan surveveeraktorit. See on tuumareaktori tüüp. Tuumakütus pannakse survekambrisse ja seal tekitatakse ahelreaktsioon, mille tagajärjel eraldub soojust. Kütusevarraste väliskiht kuumeneb ja soojendab jahutusvedelikku. Kuum jahutusvedelik pumbatakse soojusvahetisse, mida nimetatakse aurugeneraatoriks. Seal voolab see läbi mitme tuhande torukese. Soojus kandub läbi nende torude seinte madalsurve-jahutusvedelikule, mis seejärel aurustub. Aga kõrgsurve-jahutusvedelik ei aurustu, sest seda hoitakse surve all. Kõrgsurve- ja madalsurve-jahutusvedelik ei segune, et madalsurve-jahutusvedelik ei muutuks radioaktiivseks. Pärast seda, kui madalsurve-jahutusvedelik on oma energia ära andnud, ta kondenseeritakse ja suunatakse soojusvahetisse tagasi uueks kasutamiseks. Enamik maailma tuumareaktoritest on surveveereaktorid (välja arvatud Briti, Jaapani ja Kanada omad).

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PWR_nuclear_power_plant_animation.webm

 

KUU ASTRONOOMIAPILT: Elevandi Londi udukogu (8. jaanuar)

Elevandi Londi udukogu on avakosmosegaasi ja -tolmu kogum, mis asub hoopis suuremas ioniseerunud gaasi piirkonnas. Udukogu asub Kefeuse tähtkujus, mis on põhjapoolkeral hästi näha ja ulatub peaaegu Põhjanaelani. Udukogu on Maast 2400 valgusaasta kaugusel ja see on tähetekkepiirkond. Sealt on leitud väga noori tähti vanusega 100 tuhat aastat – inimkonnast märksa nooremaid. Nimi tuleb loomulikult sellest, kuidas ta paistab nähtavas valguses. Londi moodustab tihedam pilv, mida valgustab ja ühtlasi ioniseerib väga massiivne ere kolmiktäht kalgi ultraviolettkiirgusega. Ühtlasi soodustab sellest tähest väljuva päikesetuule rõhk uute prototähtede teket.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Elephant_Trunk.png

 

KUU LOEND: "Xeviousi" frantsiis (13. jaanuar, esimese mängu 40. aastapäev)

"Xevious" on tulistamismängude frantsiis, mida tootis Namco. Namco lõpetas tegevuse 2006 ja frantsiisi viimane mäng ilmus 2009, esimene 1983. Ilmus 12 mängu ja üllatuslikult ei tühistatud ainsatki projekti. Kõigis juhib mängija "Solvalou"-nimelist kosmoselaeva – mõnikord kasutatakse seda ka lennukina. Mitmesuguste relvadega tulistatakse vaenlasi nii kosmoses, õhus kui planeedi pinnal. Esimene mäng kandis frantsiisiga sama nime ja see oli teedrajav mäng. Esimesena kasutati seal mitte horisontaalset, vaid vertikaalset skrollimist, see oli üks esimestest bossidega mängudest ja üks esimestest eelvisualiseerimist (pre-rendered visuals) kasutavatest mängudest. Panustatud oli maailmaloomesse ja see oli üks esimestest korraliku taustalooga mängudest. Inimkond võitleb superarvuti GAMP vastu, mis kontrollib planeedi Xevious tulnukate vägesid. Seda porditi teistele konsoolidele ja süsteemidele kuni 2011. aastani, sealhulgas 2010 mobiilile. Frantsiisi hulka kuuluvad mitu saundträkki, laeva "Solvalou" mudel, 75-minutiline film, romaniseering ja mänguautomaat.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Xevious_media

 

PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

 

KUU SÜRREALISMIPILT: karussell Iisraelis pealtvaates (8. jaanuar)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D7%94%D7%A7%D7%A8%D7%95%D7%A1%D7%9C%D7%94_%D7%94%D7%A2%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%AA_%D7%94%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%95%D7%A0%D7%94.jpg

 

KUU BIOLOOGIAPILT: androgüünne liblikas (18. jaanuar)

Näete liblikat, mis kuulub koerliblikate seltsi lumikute sugukonda. Perekonna eestikeelset nime ei suutnud ma tuvastada, sest see ei ela Eestis, vaid Himaalajas. Pilt on tehtud Indias Lääne-Bengali osariigis Buxa tiigrite kaitsealal. Liblikas on androgüünne: tema vasak tiib (erkoranž) on värvunud nagu emastel, parem nagu isastel. Liblika suguorganeid pole vaadeldud, seetõttu ei saa ka öelda, kas ta tunneb end rohkem emase või isasena ja kuidas tal üldse sugueluga on. Liblikatel see polegi nii haruldane, Commonsis on kategooria 25 pildiga liblikatest, kelle üks tiib on nagu emasel ja teine nagu isasel. Aga siis on küll jama, kui emasel ja isasel on tiivad eri suurusega – kuidas sa sedasi lendad?

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gynandromorph_of_Athyma_inara_Westwood,_1850_-_Colour_Sergeant.jpg

 

ESIMENE ASTRONOOMIAFILM: "Kotkas on maandunud" (4. jaanuar, 28 minutit)

Pooletunnine NASA film 1969. aastast, mis tutvustab lendu "Apollo 11", mis viis esimesed inimesed Kuu peale – Neil Armstrong, Buzz Aldrin ja Michael Collins. Kaks esimest neist ka kõndisid Kuu peal. Kõik tuntud ütlused on sees: "Väike samm inimesele, aga suur samm inimkonnale", kaadrid maatõusust Kuu peal, kaalutus kosmoselaevas, maandumismoodulile lähenev Kuu pind ja nii edasi. Suure osa filmist hõlmavad astronautide vestlused nii omavahel kui lennujuhtimiskeskusega Maal. Ühtki vandesõna nende suust ei kosta, aga eks nad ka mõistnud, et nende sõnad kõik salvestatakse ja et järeltulevad põlved neid palju kuulama hakkavad. Sõna võtavad presidendid Kennedy (tolleks ajaks surnud), Johnson ja Nixon – eks see olnud ameeriklastele uhkuse asi. Lõpus on ka astronautide vastuvõtt juubeldava rahvahulgaga.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Eagle_Has_Landed,_The_Flight_of_Apollo_11,_1969.webm

 

KUU ULMESEADE: Pythagorase karikas (5. jaanuar, 45 sekundit)

Ulmelistena tunduvaid seadmeid valmistati juba antiikajal. Selle karika väljamõtlejaks peetakse kuulsat matemaatikut Pythagorast. Siiski tuleb arvestada, et ta asutas filosoofilise koolkonna, mille järgijad kippusid omi avastusi ja leiutisi Pythagorasele omistama. Nii et tegelik leiutaja on paraku teadmata. Kui sellesse karikasse valada natuke vedelikku, siis saab selle harilikul viisil ära juua, aga kui vedelikku palju valada, siis voolab kogu vedelik karikajalasse tehtud kanali kaudu tühjaks. Selleks on vaja vedelikutasemete rõhkude erinevust ja sellepärast peab karikal olema jalg või vähemalt mitme sentimeetri paksune põhi, muidu ei taha karikas korralikult tühjeneda. Tänapäeval kasutatakse sama põhimõtet peldikupottide tühjendamiseks ja sellepärast peabki veepaak olema potist kõrgemal. Kasutatakse ka pesumasinates.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pythagoras_cup_video.ogv

 

ESIMENE VANAFILM: "Džässilaulja" (8. jaanuar, 89 minutit)

"Džässilaulja" oli maailma esimene täispikk mängufilm, millel olid niihästi tegevusega sünkroniseeritud muusika kui huulte liikumisega sünkroniseeritud laulud ja kõnelused. Sisuliselt oli "Džässilaulja" tummfilmiajastu lõputähis. Helifilmide saabumine langes kokku "Oscarite" väljajagamisega, kuid "Oscarite" 1. jagamisel sai "Džässilaulja" ainult kaks nominatsiooni, millest võitis ühe – au-"Oscari". Nomineeriti veel Alfred Cohn parima mugandatud käsikirja kategoorias. Žanriks on melodraama, juudi rabi poeg Jack (teda mängib Al Jolson) hakkab lauljaks, millega isa täitsa ära pahandab. Kõige rohkem vist sellega, et ta maskeerub neegriks. Aga surivoodil isa andestab, kui poeg teda vaatama tuleb. Filmis kõlab tervelt 11 laulu. Näitlejaskonnast suri viimasena noort Jacki mänginud Bobby Gordon 1990. aastal.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Jazz_Singer_(1927).webm

 

TEINE VANAFILM: "Ahv ja krabid" (10. jaanuar, 5½ minutit)

Jaapani 1927. aasta animafilm pikkusega 5 minutit. Krabidel on õunapuu, mis kannab rikkalikku saaki. Kuid nad on ronimises nõrgad ega saa õunu kätte. Neist möödub ahv, kes ütleb: andke mulle kott, ma korjan ise õunad ära. Ja korjabki. Kuid ei anna krabidele, vaid pistab kotiga jooksu. Ja kui krabid teda taga ajavad, viskab õunaga krabile vastu pead. Sellest saab teada kohalik ninjade rühmitus, kes otsustab ahvi karistada. Kuid mõõgavõitluses on nad saamatud: üks ühe vastu tõrjub ahv üllatusrünnaku ja lööb ninja mõõgaga pooleks, üksinda kahe vastu pääseb ahv põgenema, alles kolmekesi suudetakse ahv kinni võtta (õunad on selleks ajaks küll enamjaolt juba otsas).

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Monkey_and_the_Crabs_(1927).webm

 

KOLMAS VANAFILM: "Mine läände" (13. jaanuar, 68 minutit)

1925. aasta Buster Keatoni tummkomöödia pikkusega 68 minutit. Naispeaosas on Kathleen Myers, aga olen varemgi öelnud, et Myers on näitlejana kahvatu. "Mine läände" on fraas, millega suunati noormehi ja teisi inimesi USA-s lääne poole ümber asuma. Fraasi enese autorlus on kahtlane, keegi ei taha seda omaks võtta. Buster rändab samuti läände õnne otsima, kodus tal sõpru pole ja tegelase nimi ongi Friendless. Ta munsterdab end Metsikus Läänes sulaseks, ehkki ei tea põllumajandusest midagi. Lonkaval lehmal Pruunsilmal võtab ta sõra vahelt kivi ära ja pärast seda käib lehm tal muudkui kannul. Ohhoo – Friendless leidis sõbra! Kuid farmer müüb oma karja Los Angelesse tapamajja ja Friendless võtab oma ülesandeks Pruunsilm päästa. Ta laseb kogu karja linna peale laamendama, mistõttu filmi lõpuosa on päris naljakas. Lehmad vallutavad rõivapoe, juuksuriäri ja türgi sauna, saate näha oskamatut rulluisutajat, lehma seljas ratsutamist, härjajooksu ja Buster rõivastub kuradiks – ainus punane riietus, mille ta leiab. Tuletõrjujad pritsivad veega kõiki peale lehmade, kelle peatamiseks nad välja saadeti.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Go_West.webm

 

TEINE ASTRONOOMIAVIDEO: "Elu Rahvusvahelises Kosmosejaamas" (14. jaanuar, 6 minutit)

Elu kaalutuses kätkeb probleeme, mille lahendused võivad olla huvitavad. Mina vaatasin seda kui komöödiafilmi. Söömine, juuste pesemine ja trenn – kõik on harjumatud ja seetõttu pisut naljakad. Rahvusvaheline Kosmosejaam saadeti üles juba 1998. aasta lõpul, mistõttu tänavu täitub sel 25 aastat. Esimesed asukad saabusid sinna küll alles 2000. aasta lõpul. Sellest ajast peale on jaam olnud pidevalt asustatud. Jaam on 93 m pikk ja 73 m lai ning rõhu all olevat ruumi on seal 1005 m³. Jaam on ehitatud 7 inimesele, aga siiani pole nii palju inimesi seal veel viibinud, üldiselt ollakse kuuekesi, ehkki NASA on teatanud soovist suurendada jaama elanikkonda seitsmele. 2022. aasta aprilli seisuga oli jaamas käinud 251 astronauti, kosmonauti ja kosmoseturisti 20 riigist, paljud neist korduvalt. Gennadi Padalka on olnud 4 korda kosmosejaama ülem ja ta on veetnud kosmoses maailmarekordilised 879 päeva. Näib, et selline elu võibki meeldima hakata.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Life_aboard_the_International_Space_Station_with_Expedition_36_and_Expedition_32_crew_members_daily_activities.webm

 

KOLMAS ASTRONOOMIAVIDEO: "Artemis 1" start (16. jaanuar, 23 minutit)

"Artemis 1" oli NASA Kuu-uurimise programmi "Artemis" esimene kosmoselend, mis startis 16. novembril 2022 ja maandus 11. detsembril. Artemis oli vanakreeka kuujumalanna ja ühtlasi vihjas NASA eelmisele kosmoseprogrammile "Apollo" – vanakreeka mütoloogias oli Artemis Apolloni kaksikõde. Esimene missioon oli mehitamata, järgmised tulevad üldjuhul mehitatud. Siin näete esimese missiooni starti, mis toimus öösel. Kas ikka teadsite, et kosmoselaeva starti ei filmita mõne, vaid sajakonna kaameraga? Lähedalt ja kaugelt, väga lähedalt ja väga kaugelt, majakatuselt, läbi juhtimiskeskuse akna, drooniga ja lennukilt. Selles videos on ainult NASA kaamerad, tavaliselt jäädvustavad starti veel mingid erakaamerad, mida ei saa üldjuhul sellisesse videosse kaasata, sest nende pilt on kaitstud autoriõigusega. Missioon õnnestus täielikult. "Artemis 2" peaks startima 2024. aasta mais, juba on valitud 18 astronaudikandidaati, neist pooled naised, kellest 4 kosmosesse pääsevad.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Artemis_I_Isolated_Launch_Views_(KSC-20221116-MH-AJN01-0001-Artemis_I_Isolated_Launch_Views-3314595).webm

 

NELJAS VANAFILM: "Oma poja heaks" (31. jaanuar, 15 minutit)

1912. aasta David Griffithi veerandtunnine tummdraama. Arst valmistab jooki nimega Dopokoke, mis sisaldab kokaiini, ja reklaamib seda võiduna väsimuse üle. Müük läheb üllatavalt edukalt, varsti on arst rikas ja pool linna kokaiinisõltuvuses. Muidugi tuleb asi avalikuks, kui inimesed surema hakkavad. See on üks esimesi kokaiinisõltuvust kirjeldavaid filme, ehkki minu meelest teeb seda asjatundmatult. Näitlejaskonnast suri viimasena, 90-aastasena 1986. aastal naispeaosaliseks nimetatud Blanche Sweet (see pole varjunimi, vaid ta sündiski selle nimega).

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:For_His_Son_(1912).webm

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0587)