Reisikirjad: ulmerikka noortekirjanduse päev

Raporteerib Reaktori Tallinna korrespondent Birgit.

Kas seda saab nimetada reisikirjaks, kui ma ise elan Tallinnas ja ise aitan korraldada? Vaimureisiks?

Rõõm on igatahes teatada, et noortekirjanduse popimad hitid on ULME!

IMG 2146

(Pildil: tänapäevane kunst)

Tähendab, kerime algusesse tagasi: 14. aprill. Tallinna Keskraamatukogu korraldab kolmandat korda noortekirjanduse päeva. Mina olen tavalisest kaks tundi varem üleval, et olla tavalisest tund aega varem raamatukogus – peamiselt selleks, et elevil näoga ringi sebida ja aidata raamatuid tassida. Show-juhil on lavanärv sees, IT on laotanud pool saali otseülekande juhtmeid täis, ning fotokaameral on üleöö aku tühjaks läinud. Murphy seadus?

 

IMG 2138

(Pildil: kõige rohkema energiaga ja kõige vähem maganud kolleeg)

 

Päev algab ja lõpeb auhindamisega. Esimesena: Margus Karu nimeline noortekirjanduse auhind, eesti autori teosele, mida Tallinna Keskraamatukogust eelmisel aastal kõige enam laenutati.

Täpseid numbreid minule kätte ei antud, aga nagu ma aru sain, põrutas Koidu V. G. Ferreira “Kui armastus külmutab südame: Väljavalitu” kõigil teistel suure joonega eest ära.

 

IMG 2175

(Pildil: Koidu käskis mul kähku kõik temast tehtud pildid ära kustutada)

 

Igal noortekirjanduse päeval on ka oma debatt, kus paneme professionaalid vastamisi noortega kirjanduslikel teemadel. Sellel aastal: noorte lugemisharjumused. Head või halvad? Mida nad loevad? Kohustuslik kirjandus?

Debatis osalesid ühelt poolelt kirjanik ja keeleinspektsiooni peadirektor Ilmar Tomusk ning näitleja ja psühholoog Rita Rätsepp (hingelt noored); teist poolt esindasid ettevõtja Märten Kala ja Teeviit juunior projektijuht Triin Sooäär (vanuselt noored). Modereeris Oskar Samuel Rebane Eesti Väitlusseltsist (ka noor).

 

IMG 2227

IMG 2215

IMG 2216

IMG 2253

IMG 2221

(Pildil: mitmesugused targad noored ja suured)

… Umbes kümme minutit debati algusest avastasime me, et otseülekande tehnika oli otsustanud oma elu elama hakata ning olime osa päevast juba öösse kaotanud. Murphy, strike two. Koidu kutsusime pärast uuesti lavale ja debati algus oli õnneks teisest kaamerast striiminud ka otse Instagrami.

Seejärel läks mikrofonide roteerimiseks. Strike three.

Mitmesugustest tehnilistest luksatustest hoolimata õnnestus asjad jälle käiku saada, mikrofonid ringi käima lasta ning kogu asja võib siiski täiesti õnnestunuks lugeda.

 

IMG 2282

IMG 2304

(Pildil: ulmekirjanikud imbuvad salaja publikusse)

Peale pikemat pausi (mille ajal said hoolikalt üle nuusutatud nii videotehnika juhtmed kui ka Mauruse lõunapakkumised) võttis jutujärje üle Tallinna Ülikooli eesti kirjanduse dotsent Ave Mattheus, kes analüüsis põhjalikult uuema noortekirjanduse ülesehitust ja teemasid. Kellel mõlgub mõttes kirjutada mõni hää värske ulmekas just noortele, soovitan kindlasti pilk peale heita (ja ka kõigil teistel, kes üldse kirjutavad, sest Ave Mattheus on staar).

IMG 2279

 (Pildil: ma ei ole Tallinna Ülikoolis õppinud, aga ma usun kindlalt, et Ave Mattheus oleks mu lemmikõppejõud)

Ave Mattheusega samal ajal olid aga galeriisaali juba ennast üles seadnud mitmed salapärased lauad…

 

IMG 2288

(Pildil: müstiline olend?)

Aga nagu varemalt öeldud, päev algas ja lõppes auhindamisega. Lisaks Margus Karu nimelisele auhinnale on meil ka Noor Loeb auhind – kui esimese valib laenutusstatistika, siis teise noored ise hääletades.

Neid numbreid ma nägin küll. :)

Ja selle üle olen ma ka isiklikult väga õnnelik, et Mann Loperi “Inglite linn” hääletati parimaks eesti autori noorteromaaniks.

IMG 2374

IMG 2429

(Pildil: Mann Loper ja mingi tegelane veel, vist kirjastaja)

Parimaks tõlkeromaaniks hääletati Adam Silvera “Lõpus surevad mõlemad” – auhinna sai kätte tõlkija Bibi Raid.

IMG 2401

Ning parima kaanepildi auhinna sai Meelis Kraft ja “Tiuhkamäe”, kaanekujunduse autor Lilian Vuks-Ivanov – (vahepeale ka lugu sellest, kuidas kolleeg õhkas mulle pausi ajal, kui hea raamat “Tiuhkamäe” ikka on, mina teda selle peale rõõmsalt Meelisele tutvustasin, ja kolleeg pärast mind stratosfääri lubas lennutada. Worth it.)

IMG 2405

IMG 2420

“Noor loeb” auhinnakleepsuga said raamatukogus ära kleepsutatud iga kategooria kolm esikohta, et väärt raamatuid oleks kergem üles leida, ning paar lehte veel kirjastuste esindajatele kaasa sokutatud, et nad ikka veel rohkem kleepsutaksid.

Oot, aga mis teema nende laudade ja olendiga oligi…?

Raamatumüük, muidugi, kus kirjastused lõid meil kohapeal letti parimat ja värskemat laste-, noorte- ja ulmekirjandust! Ja üritusel, kus kirjanikud ise kohal, sai muidugi pookstaveid kaasa paluda. Mina läksin küll igatahes terve sületäie värskema kraamiga koju.

 

IMG 2435

IMG 2262

IMG 2271

IMG 2287

IMG 2293

IMG 2312

IMG 2436

Noortekirjanduse päeva korraldas Tallinna Keskraamatukogu koostöös Eesti Noortekirjanduse Ühinguga. Päeva korraldamist toetas Eesti Rahvakultuuri Keskus.

Päeva saab järele vaadata Facebookis ja Instagramis:

https://www.facebook.com/keskraamatukogunoortekas/videos/6573999245964586

https://www.instagram.com/reel/CrAsdcoMi1D/

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0849)