narrative-794978 1920

KUU ROMAAN: "Ela ise ja lase ka teistel surra" (5. aprill, avaldamise 65. aastapäev)

Ian Flemingi teine romaan James Bondi seiklustest esmaavaldati 1954 ja on ilmunud eesti keeleski. Bondi peavaenlane on selles Mr. Big, sõber on Felix Leiter (kes üllatuslikult jääb ellu, ehkki kaotab käe ja jala) ning Bondi-tüdruk on Solitaire. Mister Big smugeldab USA-sse piraadi Henry Morgani varandust ning söödab oma vaenlasi haidele. Haid tunnevad inimesi halvasti ja söövad lõpus ka Bigi ära. Romaaniga on lõdvalt seotud kolm Bondi-filmi: 1973 "Live and Let Die", mis oli esimene Bondi-film Roger Moore'iga peaosas, 1981 "For Your Eyes Only" jälle Roger Moore'iga ja 1989 "License to Kill" Timothy Daltoniga.

https://en.wikipedia.org/wiki/Live_and_Let_Die_(novel)

KUU ARVUTIMÄNG: "Sabre Wulf" (7. aprill)

Pealkirja võiks tõlkida mõõkhammashundiks; sellist looma pole kunagi eksisteerinud, aga mängus on ta kõige hirmsam vaenlane, kelle vastu mõõk ei aita. Peategelane on Sabreman ehk Mõõgamees ning talle ei anta mingeid juhiseid selle kohta, kuidas mängida ja mida on vaja teha. See tuleb välja selgitada katse ja eksituse meetodil. Tõsi küll, skoor jookseb ekraani ülaservas ja selle põhjal saab midagi järeldada. Mõõgamees seikleb labürindis, mille suurus on 16×16 ekraanitäit ja ekraanid on staatilised, nii et kui ta ühest paremale üle ääre jookseb, siis siseneb teise vasakult äärest. Graafika oli oma aja kohta eeskujulik ja kriitika oli vaimustuses. Peamiseks puuduseks nimetati hinda, mis oli poole kõrgem kui rahvas harjunud oli.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sabre_Wulf

KUU ASTRONOOMIA: üheksas planeet (9. aprill)

Siin pole silmas peetud Pluutot, vaid Päikesesüsteemi seniavastamata planeeti. Otsingute ajalugu algas 1906 ja on järjest intensiivistunud. Planeet arvatakse läbimõõdult 2–4 korda ja massilt 5–10 korda suuremaks kui Maa. Ta arvatakse olevat väga kaugel ja täistiiru tegemiseks ümber Päikese võib tal kuluda 10–20 tuhat aastat. Igasuguseid astronoomide jaoks huvitavaid hüpoteese on esitatud.

https://en.wikipedia.org/wiki/Planet_Nine

KUU ULMEAJAKIRI: "Satellite Science Fiction" (11. aprill)

Aastail 1956–59 ilmus 18 numbrit. Esimeses 14 numbris oli 128 lehekülge ja viimastes 64. Kaanehind oli 35 senti. Peatoimetaja Leo Margulies pani igasse numbrisse romaani ja reklaamis oma ajakirja: romaan ajakirja hinnaga! Lisaks oli igas numbris lühemaid jutte. Autorid kuulusid tollasesse paremikku, näiteks ilmus seal Philip Dicki debüütromaan "The Cosmic Puppets". Margulies teadis, et Wellsi "Ajamasinast" on igas väljaandes paar lehekülge vahele jäänud, ta leidiski arhiivist puuduvad leheküljed üles ja avaldas "Ajamasina" esimest korda täies mahus. "Satellite Science Fiction" oli kõvakaaneline ja võitles pehmekaaneliste ulmeajakirjade vastu, aga ebaõnnestunult. Lõpetas majandusraskuste tõttu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Satellite_Science_Fiction

KUU KUNST: Chaloni René laibaga hauamonument (15. aprill)

See skulptuur omistatakse Ligier Richierile ning see valmis 1544. ja 1557. aasta vahel. Chaloni René (René van Chalon, Renatus de Chalon) sai 1544 25-aastaselt Itaalia sõjas haavata ja suri järgmisel päeval. Tema surivoodi juures oli keiser Karl V, kes oma kirjas René naisele Lotringi Annale jutustas üksikasjalikult surma asjaolusid. René tahtis endale hauamonumenti, kus oleks kujutatud tema keha ilma nahata – René arvates nii, nagu ta näeks välja 3 aastat pärast oma surma. Niisugune soov polnudki XVI sajandil väga tavatu ja Anna otsustas selle täita. Kuid erinevalt eeskujudest skulptuur seisab, tehes sellest elava laiba. See uuendus sai väga mõjukaks.

Muide, René rikkalikud valdused läksid 11-aastasele Nassau-Dillenburgi Willemile, kes läks ajalukku Hollandi riigi rajaja Oranje Willemina. Kui René poleks sõjas langenud ja oleks pärija saanud, oleks Willem olnud palju vaesem ning Hispaania kuningas Felipe II poleks määranud teda kuberneriks ja riiginõukogu liikmeks, mis võimaldas Willemil juhtida hollandlaste vabadusvõitlust ... Ainest alternatiivajaloo jaoks?

https://en.wikipedia.org/wiki/Cadaver_Tomb_of_Ren%C3%A9_of_Chalon

KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: irritaator (19. aprill)

Irritaator kuulus terapoodide, täpsemalt spinosauruste hulka ja elas varakriidis 110 miljonit aastat tagasi tänapäeva Brasiilia maa-alal. Nime sai ta selle järgi, mida paleontoloogid tundsid, kui selle eluka pealuud esimest korda nägid. Tuntakse üht liiki: Irritator challengeri, kusjuures liiginimi tuleb Arthur Conan Doyle'i professor Challengeri järgi. Irritaator oli suhteliselt väike spinosaurus: 6–8 m pikk ja kaalus 0,9–3,6 t. Tal olid pikad ja kitsad lõuad, tänapäeval on sellised elukad tavaliselt kalatoidulised ja irritaator võis samuti kaladest toituda. Ninaaugud olid ülalõua kõrgemas osas nagu krokodillidel ja irritaatorgi võis olla veeloom. Aga nähtavasti sõi ta muud ka, vähemalt avastati üks irritaatori hammas pterosauruse (tiibade siruulatus 3,3 m) kaelast. Kätel oli irritaatoril 3 sõrme, igaühe otsas terav küünis.

https://en.wikipedia.org/wiki/Irritator

KUU SÕJAVÄEPILT: Norra sõjaväe kuninga kaardiväe aukomandör Nils Olav inspekteerib vägesid (1. aprill)

Nils Olav on kuningpingviin, kõige kõrgema sõjalise auastmega lind maailmas. Norra kuningas Harald V tõstis ta 2008 aadliseisusse ja 2016 andis talle brigadiri auastme.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nils_Olav_inspects_the_Kings_Guard_of_Norway_after_being_bestowed_with_a_knighthood_at_Edinburgh_Zoo_in_Scotland.jpg

ESIMENE LOODUSEPILT: "Põdra suplus" (5. aprill)

Montanas on metsatulekahju ja sellest pääsemiseks seisavad põdrad keset jõge. Ajakiri "Time" valis selle üheks aasta 2000 parimatest fotodest.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Deerfire_high_res.jpg

KUU MÜTOLOOGIAPILT: "Venus, Cupido, Narrus ja Aeg" (26. aprill)

Kas teate, kust on pärit Monty Pythoni trampiv jalg? Vaat sellelt Agnolo Bronzino 1545. aasta maalilt. Sellel on kujutatud hulk allegoorilisi tegelasi, kellest üheselt identifitseeritud on ainult Venus ja Cupido.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Angelo_Bronzino_-_Venus,_Cupid,_Folly_and_Time_-_National_Gallery,_London.jpg

KUU LOEND: "Bioware" videomängude loend (30. aprill)

23 mängu, millest esimene ilmus 1996. aastal ja viimane pole veel ilmunud. "Tähesõjad", "Balduri värav", "Lohede aeg" ...

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_BioWare_video_games

PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

TEINE LOODUSEPILT: väävliskulptuur (10. aprill)

Etioopias on vulkaan, mis purskab väävlit. Väävlist on moodustunud looduslik skulptuur. Tänage õnne, et see pilt lõhna ei edasta.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:ET_Afar_asv2018-01_img36_Dallol.jpg

KUU KOSMOSEPILT: Maokandja Roo kaksiktähe süsteem (13. aprill)

Pildi peale on jäänud ka Antaares ja Sinise Hobusepea udukogu.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rho_Ophiucus_Widefield.jpg

KUU PROMINENT: Stephen Hawking kaaluta olekus (26. aprill)

Vaat mida see mees kõik oma elu jooksul ära ei teinud!

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Physicist_Stephen_Hawking_in_Zero_Gravity_NASA.jpg

KUU ULMEFILM: "Saatana vallatused" (23. aprill)

Georges Méliès' 1906. aasta 19 minuti pikkune film, mis on mõjutatud "Faustist". Méliès ise mängib Mefistofelest. Kui sel aastal jagatuks "Oscareid", kandideerinuks eriefektide kategoorias, aga stsenaarium on nõrk ja näitlejad samuti. Sisust on raske aru saada, nii et järgneb ümberjutustus. Ent tollastele vaatajatele polnud seda tarvis, sest see film on tollase tuntud näidendi ekraniseering.

Alkeemik Alcofrisbas kutsub enda juurde inglise inseneri ja leiutaja William Crackfordi (saabub teenri Johniga), et talle maagilisi mune müüa. Crackfordil on kinnisidee püstitada ümbermaailmasõidu rekord ning kui Alcofrisbas demonstreerib talle munade võluvõimeid (väidetavalt täidavad need kõik soovid), on Crackford vaimustuses ja ostab munad. Ostu-müügilepingut ta ei loe ja hiljem selgubki, et tasub oma hingega. Pärast inseneri lahkumist selgub, et Alcofrisbas ongi Mefistofeles ja tema abilised on seitse surmapattu. Kodus viskab Crackford esimese muna maha ja soovib reisi alustada; saatana abilised toovad kohale miniatuurse rongi, topivad sinna Crackfordi perekonna ja mööbli ning reis võib alata, teener John on rongijuht. Linnaelanikud irvitavad tillukese rongi üle ja loobivad seda, aga Crackfordi ei heiduta isegi see, kui sillaõnnetuses tema pere hukkub, ainult vedur Johniga ja esimene vagun Crackfordiga pääsevad. Lõpuks jõuavad kõrtsi, mille omanik on maskeeritud Mefistofeles ise. Ahvid ja deemonid teevad seal reisijate elu kibedaks ning Crackford püüab lendava hobutõllaga põgeneda, aga saatana eest juba ei pääse ning peagi tutvustab Mefistofeles talle lepingut ja viib ta põrgusse.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Merry_frolics_of_Satan_(1906).webm

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0578)