Igikelts ja tuli esikaas

Aasta oli 2001, kui esimene Zelazny raamat mulle kaitseväeteenistuses päevnikuna ööd valvates näppu sattus, tookord oli see F-sarja “Avaloni püssid” ning hoolimata tõigast, et “Amberi” sari saigi tookord totaalselt vales järjekorras läbi töötatud, sai Zelaznyst kiirest üks mu lemmikkirjanikke. “Amberi” sarja puhul meeldis mulle hea tasakaal, kus kogu fantaasiarikas maailma ülesehitus ja kirjeldus oli balansseeritud märulit täis perekonnadraamaga, igav ei hakanud. Seda sama emotsiooni ja mitmekesisust otsin ma alati ka autori teistest raamatutest. Antud kogumikus, kus lühijuttudele hulgas olid ka mõned taustainfot lisavad artiklid ja esseed kirjutamisest, leidus ka paar lugu, mis mulle just seda “Amberi” seeriast pärit mitmekülgset emotsiooni ja kogemust pakkusid, nii et kindlasti lugemist väärt.

Igikelts

Väga huvitavate maailmaloome detailidega teadusulme lugu, kus peategelase sisemine äng oli kogu loo vältel lugejale väga hästi tunda. Autor suudab tegelased teha huvitavaks ning panna lugeja neile kaasa elama. Musta huumoriga pikitud lõpplahendus sobib antud jutustusele suurepäraselt. Samuti oli tunda loos kohati maagilist fooni, kuid eks seletamatud jõud mõjuvadki seni maagiana, kuni nad ära seletatakse.

LOKI 7281

Loo keskpunktis on tehisintellekt ning tema ellujäämisstrateegia väljatöötamine. Tundub justkui suhteliselt tavaline ulmejutu teema, aga eriliseks teeb antud pala just lähenemisnurk. Kui tavalugejal peaks see huumorit täis jutustus suunurgad lihtsalt veidi ülespoole tõstma, siis kirjaniku elukutset omavaid inimesi paneb ilmselt juba päris korralikult muigama.

Surmalaul.

Veidi "kuivem" ja rohkem teaduslikke fakte sisaldav lugu Saturnist, kus oli tunda, et tegu on esseest mugavdatud ulmejutuga. Taustatöö igati korralikult tehtud, kuid samas minu arvates tögati antud looga ka korralikult SETI programmi ja selle võimet/võimetust leida maavälist elu. Samas loo kulg ise on suhteliselt heas tempos ning ka lahendus lühijutule kohaselt dramaatiline.

Endalegi üllatuseks

Ilmselt antud kogumiku kõige rohkem minu maitsele vastav jutustus, kus seikluslikus kosmosetrilleris oli tempo pidevalt üleval ning tegelasteks parajad kelmid, kes korraga nii riukalikud kui ka sümpaatsed. Lugu on kirjutatu Fred Saberhageni bersergi universumisse ja peaks meeldima kõikidele Battlestar Galaktika fännidele, kuna ka siin on vastasseis inimeste ja isemõtlevate ning replitseeruvate masinate vahel. Mul igatahes läks küll kogu autori seeria to-do listi ning ootused lugemiselamustele on pärast seda lugu vägagi kõrgeks krutitud.

Päevane liik

Väike vinjett vampiirlusest ning nende kohandumisest tänapäevases ühiskonnas. Kahjuks ei tekitanud mingit emotsiooni – ei positiivset ega negatiivset.

Titani sagedused

Kosmosevinjett, kus tegelased kirjeldavad Saturni ümber toimuvat ning ei suuda ise sinna kuidagi sekkuda. Kogu loo ülesehitus on veidi rohmakas ja on tunda, et tegu on kiirelt valmisvisatud teosega. Selline naabrinaine-nägi-ja-kirjeldas ulmejutt.

Taevamana

Üks Larry Niveni mitte just kõige huvitavamasse ja õnnestunumasse maailma "The Magic Goes Away" paigutuv lugu. Samas tuleb tõdeda, et antud jutustus oli taseme poolest parem ja huvitavam kui originaalraamatud ja -lood. Müstilised kokkupõrked jumalate või nendesarnaste olevuste vahel on mind alati köitnud ning antud lugu võiks võrrelda sellise kergema "Ameerika jumalate" variandiga.

Öökuningad

Jällegi jumaluste omavahelisest jõuvõtmisest pajatav lugu, mis ilmselt andis ainest ka hilisemale pikemale romaanile "Üksildane oktoobriöö". Tempo oli hea, tegelased suutsid endale kaasa elama panna ning mis peamine – ka musta huumorit oli jutustusse parajalt sisse pistetud.

Hokusai: 24 vaadet Fuji mäele

Ilmselt paljude arvates antud raamatu kõige ilusam ja meisterlikum teos. Maaliti väga kenad pildid Jaapanist, aga üldsegi mitte minu maitse: oleks tahtnud, et loo sisu ja tegevus oleks olnud fookuses ja kirjeldus ikka täitnud taustajõudude rolli, antud juhul aga oli vastupidi. Tänu sellele kõigele oli ka antud loo tempo väga madal ning pikkust vaata et lühiromaani jagugi.

Igikelts ja tuli esikaas

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0978)