KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: keratosaurus (8. jaanuar)

Keskmise suurusega lihasööja saurus hilisest juura ajastust. Elas Põhja-Ameerikas ja Pürenee poolsaarel, mis polnud veel Euroopaga ühinenud. Pikkus 5½–7 m, kaal 418–700 kg, kõrgus 1,7–2 m. Jooksis tagajalgadel, käed olid pisikesed ja mõnel liigil koguni nii väikesed, et olid arvatavasti kaotanud haaramise võime. Nimi tuleb kreeka sõnadest "keratos" (sarv) ja "sauros" (sisalik), aga mõnel keratosauruse liigil sarve ei olnud, ainult mingid mügarad ninamikul. Esimesed keratosauruse jäänused avastati 1883 ja avastaja kirjeldas sarve sauruse kõige võimsama relvana. Edaspidi on sarve tähtsust järjest vähendatud, kuni tänapäeval kiputakse arvama, et sarv oli keratosaurusel peamiselt ilu pärast ja sel juhul oli see nähtavasti ilusat värvi. Vikipeedia arutab põhjalikult küsimust, kas keratosaurus ja samal ajal samas kohas elanud kiskja allosaurus omavahel kaklesid ka ja kui ei, siis miks.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ceratosaurus

KUU ULMEAJAKIRI: USA ulmeajakirjade ajalugu kuni 1950. aastani (11. jaanuar)

Esimeseks ulmeajakirjaks nimetab artikkel pulpajakirja "Thrill book", mida ilmus 16 numbrit, kõik 1919. aastal. Järgnes mõni aasta pausi, kuni 1923
hakkas ilmuma "Weird Tales" ja 1926 "Amazing Stories", kummagi viimane number ilmus 2014. Kokku on neid ajakirju 50, neist 38 hakkasid ilmuma enne USA astumist maailmasõtta ja ainult 8 elasid maailmasõja üle. Tänapäeval ilmuvaks loetakse neist 50 ajakirjast kõigest kaht: "Astounding Stories" ja "The Magazine of Fantasy & Science Fiction" (kummalgi ilmus viimane number 2017).

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_US_science_fiction_and_fantasy_magazines_to_1950

KUU MAAL: "Nõidade sabat" ehk "Suur sokk" (18. jaanuar)

Francisco Goya 1822. aasta maal. Saatan ilmub sokuna sabatile. Goya oli maalimise ajal 75-aastane, elas üksi ning oli halva tervisega ja suure
hingepinge all. See kuulus mustade maalide sarja, kus oli 14 maali, mis valmisid salaja: ta ei rääkinud neist kellelegi ega pealkirjastanud neid. Pealkirjad pandi alles 1860-ndatel. Mustadeks nimetatakse neid kõigepealt sellepärast, et nad olid tumedad ja sageli musta taustaga, teiseks sellepärast, et nad kajastasid kunstniku musta meeleolu ja Napoleoni sõdade järel arenenud pessimistlikku ilmavaadet. Saatan on vaimuliku rõivastuses – see vihjab asjaolule, et pärast Napoleoni sõdu valitsesid Hispaaniat ühiskonna kõige tagurlikumad kihid ja Goya pidas Hispaania kirikut saatana teenistuses olevaks. Mäletate Edgar Allan Poe "Kaevu ja pendlit"? Selle peategelane vaevleb Hispaania inkvisitsiooni küüsis – Hispaania inkvisitsioon hukkas viimase inimese 1826. aastal. "Nõidade sabat" kannab sama meeleolu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Witches%27_Sabbath_(The_Great_He-Goat)

KUU FILM: "San Junipero" (20. jaanuar)

Briti ulmesarja "Black mirror" 3. hooaja 4. episood. Toimub California merekuurordis San Juniperos. Selgub, et see on virtuaalreaalsus, kus surnud
saavad jätkata igavest elu oma noorpõlve kehas. Stsenaristi sõnul on lool kõige õnnelikum lõpp, mida üldse on võimalik ette kujutada – arusaadavalt keegi ei jää ellu. "San Junipero" nimetati 18 auhinna kandidaadiks, millest võitis pooled, sealhulgas 2 BAFTA auhinda ja 2 "Emmyt", kandideeris ka "Hugole".

https://en.wikipedia.org/wiki/San_Junipero

KUU ARVUTIMÄNG: "Mario & Sonic olümpiamängudel" (22. jaanuar)

Esimene mängude sarjast, kus Mario ja Sonic olümpiamängudel osalevad. Valmis 2007, enne Pekingi olümpiat. Kriitika oli kahetine, aga Nintendo ja
Sega ei heitunud ning iga järgmise olümpia eel on valminud uus spordimäng Mario ja Sonicuga. Järgmised ongi paremad olnud. Osa kriitikast lähtub muidugi sellest, et Mario ja Sonic on tuntud platvormmängude poolest, aga olümpiamängudel pole platvormmänge kusagilt võtta. See-eest on peale üksikalade võimalikud ka näiteks 4×100 m teatejooks, 4×100 m teateujumine ja korvpall.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mario_%26_Sonic_at_the_Olympic_Games

KUU TEADUS: tuumareaktor ZETA (25. jaanuar)

Kuna meie ajakiri on juba sellise pealkirjaga, siis tutvustan üht esimestest Suurbritannia tuumareaktoritest. See käivitus augustis 1957.
Nimi on lühend sõnadest "Zero Energy Thermonuclear Assembly", kusjuures "zero" kajastab seda, kui palju toodetud energiast elektrivõrku läks. Samas propaganda oli kõva, ajalehed kirjutasid ZETA-st ("Meie oma päike") suuremate pealkirjadega kui samal ajal üles lastud sputnikust, aga sputnik polnud ka briti leiutis. Reaktor hoiti töökorras kuni 1968. aasta septembrini ja reaktorihoone lammutati 2005/6. aastal.

https://en.wikipedia.org/wiki/ZETA_(fusion_reactor)

ESIMENE MÜTOLOOGIAPILT: "Püha Antoniuse kiusamine" (5. jaanuar)

Michelangelo varaseim teadaolev maal. Kunstnik oli siis kõigest 12- või 13-aastane. Ja vaat kuidas deemonid vaest püha Antoniust kiusasid!
Michelangelo oli ikka tõeline talent.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Michelangelo_Buonarroti_-_The_Torment_of_Saint_Anthony_-_Google_Art_Project.jpg

ESIMENE LOODUSEPILT: lõhe Larseni šelfiliustikus (6. jaanuar)

2016. aastal hakkas Antarktikas asuvast Larseni šelfiliustikust eralduma 6000 km² suurune jääväli. Sihuke see pragu alguses oli, vahel külmus kinni
ja siis jälle rebenes. 10. ja 12. juuli vahel 2017 eraldus jääväli lõplikult ja sai maailma kõige suuremaks jäämäeks.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:LarsenC_photo_2016315_lrg.jpg

ESIMENE KOSMOSEPILT: Europa (8. jaanuar)

Europa on Jupiteri kuu, mida on hinnatud kõige Maa-sarnasemaks kehaks Päikesesüsteemis (loomulikult pärast Maad). Värvid peaksid vastama sellele,
millisena inimsilm Europat tajuks. Selline Europa ongi: pikad sirged praod ja ahelikud kuu pinda katvas jääkoores. Poolused on vasakul ja paremal ning on selgelt sinakamad kui ekvaator; põhjuseks arvatakse olevat jääkristallide suurus. Europa on alati Jupiteri poole ühe küljega ja pildistatud on seda poolkera, mida jupiterlased kunagi ei näe.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PIA19048_realistic_color_Europa_mosaic_(alt).jpg

TEINE MÜTOLOOGIAPILT: "Peata ratsanik" (10. jaanuar)

John Quidori 1858. aasta maal Washington Irvingi 1820. aasta lühijutu põhjal, mille tegevus olevat toimunud 1790. aastal.
http://baas.ulme.ee/?autor=3573&teos=40684 Irving võttis peategelase nime Ichabod Crane tegelikult elanud USA kolonelilt, kes oli igati patriootlik sõjaväelane. Pildil põgeneb Crane valgel hobusel musta hobusega ratsutava peata ratsaniku eest. Aga Mayne Reidi romaaniga "Peata ratsanik" pole siin midagi pistmist.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:John_Quidor_-_The_Headless_Horseman_Pursuing_Ichabod_Crane_-_Google_Art_Project.jpg

KOLMAS MÜTOLOOGIAPILT: "Neitsi ja ükssarvik" (13. jaanuar)

Dominichino maal 1604/5. aastast. Ükssarvikuga on siin Giulia Farnese,kellel oli ükssarvikute vastu tõmme, vähemalt on teda ükssarvikuga
kujutanud veel Luca Longhi ja Raffael. Kuid ise ta voorusliku neitsi mõõtueriti välja ei andnud: maalimise ajal oli ta 30-aastane, 15 aastat tagasiabiellunud ja 4 aastat tagasi leseks jäänud. 1593 (19-aastaselt) hakkas tapaavsti Aleksander VI armukeseks. Samal aastal nimetas Aleksanderkardinaliks Giulia venna, kes 1634 sai paavstiks Paulus III nime all. 2011.aasta teleseriaalis oli Giulial ühtlasi lesbisuhe paavsti tütre Lucreziaga,vähemalt koos nad elasid. Giuliale sündis tütar Laura, aga pole teada, kasabielust või paavstist. Kohe pärast maali valmimist, 1605. aastal paniGiulia oma tütre Laura mehele (ma saan tüdruku vanuseks pulmade ajal kõigerohkem 11 aastat, see meenutab Veskimehe loomingut) ja Laura päris omaseadusliku isa suguvõsa varanduse.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:DomenichinounicornPalFarnese.jpg

TEINE LOODUSEPILT: vette kukkuva tilga põrge (18. jaanuar)

Kui tilk vette kukub, võivad lennata pritsmed. Siin on üks neist pildilesaadud.


https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Water_drop_001.jpg

ESIMENE VANAFILM: trammisõit San Franciscos Turu tänaval (19. jaanuar)

Tramm sõidab mööda sirget tänavat ja selle ees on filmikaamera, aasta on 1906. Kestus 11½ minutit. Endalegi imestuseks vaatasin igavust tundmata
lõpuni. Niimoodi liigeldi linnas enne liikluseeskirjade leiutamist. Kõike kohtas: jalakäijaid, jooksjaid, jalgrattureid, hobuvankreid, tõldu,autosid, tramme ja trolle, ainult mootorrattaid pole. Lähemalt uurides onautosid ainult 4, aga nad tiirutavad ümber trammi, jätmaks muljet, justkuiolnuks San Franciscos tollal palju autosid. See oli mõeldud propagandafilmiks, aga kaks nädalat hiljem tabas San Franciscot maavärin,millega kaasnes tulekahju ja kõik filmitud majad hävisid, erandiks sadamahoone, mis filmi alguses paistab kauguses ja milleni lõpuks välja sõidetakse. (Mõni maja veel taastati.) Ametlikult teatati 375 hukkunust,aga loendati ainult inimesi, hiinlasi põles sisse umbkaudu teist samapalju. Tänavavõrk jäi samaks, viimane kui üks tänav kannab tänapäeval sama nime kui 1906. aastal ja trammgi sõidab veel mööda Turu tänavat, ainultselle sadamapoolne ots on muudetud jalakäijate alaks ja tramm keerab üks kvartal enne sadamahoonet paremale.

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File%3AA_Trip_Down_Market_Street_(High_Res).webm

ESIMENE LAEVAPILT: Läti miinitraaleri "Virsaitis" vrakk (28. jaanuar)

"Virsaitis" oli Saksamaal 1916 ehitatud miinitraaler, millest sai Läti laevastiku lipulaev (1921–1940). Ta kuulus 2 korda sakslastele ja 2 korda
kommunistidele, aga kõik need 4 perioodi jäid lühikeseks ja 3. detsembril 1941 uppus laev Soome lahes. Eestlased leidsid ta sonariga üles ja pildistasid teda.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Miinitraaleri_%22Virsaitis%22_vrakk.jpg

KUU TAEVAVIDEO: virmalised Rahvusvahelisest Kosmosejaamast nähtuna (30. jaanuar)


Rahvusvahelisest Kosmosejaamast paistavad paljud asjad teisiti ja virmalised sealhulgas. Video kestab ainult 30 sekundit, nii et soovitan. Filmitud lõunapoolkeral.

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File%3AAurora_Australis.ogv

KUU LOEND: "Zootoopia" auhindade ja nominatsioonide loend

Pole nagu kõige kuulsam ulmefilm? Aga auhindu ja nominatsioone sai kümnete kaupa (loendasin 66), sealhulgas "Oscari" ja "Kuldgloobuse" parima
animatsiooni eest. Kandideeris ka "Grammyle", "Saturnile" ja Teismeliste Valiku auhinnale.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_accolades_received_by_Zootopia

PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

TEINE KOSMOSEPILT: Taevane tulevärk, mille NASA avaldas Hubble'i teleskoobi 25. aastapäeva ametliku pildina (1. jaanuar)


Pildil on tähetekkepiirkond Westerlund 2 ja see asub Kiilu tähtkujus. Selle vanus on kõigest paar miljonit aastat ja läbimõõt 6–13 valgusaastat. Seal on 3 tuhat tähte, sealhulgas mõned Linnutee kõige kuumematest, suurematest ja eredamatest tähtedest. Astronoomid uurivad seda hoolega, et saada paremini aru tähtede tekkimisest.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NASA_Unveils_Celestial_Fireworks_as_Official_Hubble_25th_Anniversary_Image.jpg

TEINE LAEVAPILT: "Krusenstern" (10. jaanuar)

Mäletate purjelaeva "Krusenstern", mille kodusadamaks oli 1981–1991 Tallinn, aga tänapäeval Kaliningrad? Valmis 1926 ja kandis nime "Padua".
1938/9 püstitas tänini püsiva purjelaevade ümbermaailmarekordi marsruudil Hamburg–Tšiili–Austraalia–Hamburg 8 kuu ja 23 päevaga. Osales 3 saksa mängufilmis, neist viimases 1944. aastal. 1946 anti üle NSV Liidule ja aastail 1969–2007 osales ta veel 4 mängufilmis.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kruzenshtern_(ship,_1926)_-_S%C3%A8te_02.jpg

KUU SÜRREALISMIFOTO (16. jaanuar)

Kas see on kubistlik maal? Siiski mitte. Büroohoone fassaad Saksamaal Põhja-Rein-Vestfaalis Münsteris.


https://commons.wikimedia.org/wiki/File:M%C3%BCnster,_Westdeutsche_Lotterie_--_2018_--_0417.jpg

KUU COSPLAY: Ciri (19. jaanuar)

Niimoodi näeb välja Geralti ja Yenneferi kasutütar Ciri, keda kehastab modell Galina Žukovskaja.


https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ciri_Cosplay_(The_Witcher_3_Wild_Hunt)_%E2%80%A2_2.jpg

KUU SÜRREALISMIVIDEO: Kolm nanat (5. jaanuar)

Prantsuse skulptor Niki de Saint Phalle (1930–2002) valmistas rõõmsaid sürrealistlikke skulptuure, nimetas neid nanadeks ja andis neile
naisenimed. Sophie, Caroline ja Charlotte on paigaldatud lähestikku Saksamaale Hannoveri. Video kestab 65 sekundit.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nanas.webm

TEINE VANAFILM: "Ohutus viimases järjekorras!" (10. jaanuar)

1923. aasta komöödia, mis tegi Harold Lloydist tähe. Tänapäevalgi mõnus vaadata. Kestab 1 tunni ja 13 minutit. Pealkiri "Safety last!" on
mitmetähenduslik, aga kui filmi läbi vaatasin, siis tundus mulle kõige õigemana just sedasi tõlkida, sest Lloyd vilistab igasugustele ohutusnõuetele nii pruudiga läbikäimisel kui pilvelõhkuja otsa ronimisel ning kõik lõpeb hästi ainult seetõttu, et tegu on komöödiaga.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Safety_Last_(1923).webm

KUU LOODUSEFILM: Pöörlev jääketas (17. jaanuar)

Walesi elanikud teatasid, et neil esineb huvitav loodusnähtus: jões tiirlevad 30 cm läbimõõduga jääkettad. Seepeale avastati Vana-Vigalast
20-meetrise läbimõõduga ketas. Vaevalt jõudsid eestlased arvama hakata, et nende käes võiks olla maailmarekord, kui ameeriklased leidsid Maine'is 91-meetrise läbimõõduga pöörleva jääketta. Aga video on Eestist, pikkus 2 minutit. Kui te pole Vana-Vigala jääkettast varem kuulnud, siis vaadake tingimata!

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vana-vigala_spinning_ice_disk.webm

KOLMAS VANAFILM: "Meie külalislahkus" (26. jaanuar)

1923. aasta komöödia, mis tegi Buster Keatonist tähe. Tänapäevalgi mõnus vaadata. Kestab 1 tunni ja 14 minutit. Busteri kehastatud Willie McKay
armuobjekti mängib Natalie Talmadge, kes oli päriselus tema naine, üheaastast Williet filmi alguses mängib nende vanem poeg ja koht leidub ka Busteri isale. Natalie oli võtete ajal teist korda rase ja teda tuli ettevaatlikult filmida, et see väga välja ei paistaks. See jäi naisele ja tema pojale viimaseks filmirolliks. Buster oli raudteefänn ja lasi filmi jaoks ehitada mitu miili raudteed. Dublante ei kasutanud ta kunagi ja tegi kõik trikid ise, sealjuures oleks ta kärestikus äärepealt ära uppunud, kui kinnitusnöör purunes ja ta kõrgelt vette pudenes. Nagu Keatoni 16 lühifilmis, mängis seekordki põhipahalast Joe Roberts, kes aga sai võtete ajal rabanduse (on ka näha, et mõnes stseenis ei tundu ta päris adekvaatsena) ja mõni kuu hiljem järgmise ning suri. Indias on 21. sajandil sellest filmist tehtud kuus remeiki: kannada, telugu, hindi, bengali, tamili ja malajalami keeles.

https://en.wikipedia.org/wiki/Our_Hospitality

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0608)