KUU NÄITLEJA: Tom Holland (1. juuni, sünnipäev)

Tom Holland on 1996 sündinud ameerika näitleja, kelle esimene roll oli 2010 jaapani fantaasia-animafilmis "Arrietty". Ta mängis poissi, kes avastab oma kodust ahjualuste pere, kes aga pole selle üle sugugi rõõmus ja kolib välja. 2013 järgnes noortefilm "Kuidas ma nüüd elan" lähituleviku tuumasõjast Inglismaal. Filmis "Koletis kutsub" mängis ta humanoidset hiigeljugapuud, filmis "Dolittle" doktori koera Jipi ja filmis "Edasi" teismelist haldjat, kes püüab nõiduse abil kohtuda oma surnud isaga. Filmis "Kõndiv kaos" mängib ta peategelast planeedil, kus kõik naised on tapetud, aga siis kukub sinna kosmoselaev Violaga, kelle elu satub planeedi ainsa naisena kohe ohtu. Põhiliselt on ta aga tuntud Ämblikmehe ehk Batmani Peter Parkerina seni 7 filmis, veebiseerias ja 2 videomängus. 5 "Saturni" nominatsiooni, neist 3 võitu, ja 5 Teismeliste valiku auhinna nominatsiooni, neist 2 võitu, samuti BAFTA auhind tõusva tähe kategoorias.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tom_Holland

 

KUU ARVUTIMÄNG: BioShock 2: Minerva's Den (3. juuni)

"Minerva urgas" on 2010. aasta esimeses isikus tulistamismäng, mille tootis 2K Marin ja avaldas 2K Games. Mängu sündmustik toimub 8 aastat pärast BioShocki sündmusi ja samal ajal BioShock 2 tegevusega. Niisiis on aasta 1968 ja peategelane on veealuses linnas nimega Rapture. Peategelane kannab nime Subject Sigma ehk Suur Issi ja tal on relvastatud ujumisülikond. Ta püüab omandada superarvuti Mõtleja loomise plaane ja esialgu töötab ta koos Reed Wahliga Charles Porteri alluvuses. Ent kui Suur Issi tahab Mõtlejat luua selleks, et modelleerida oma hukkunud naist, siis Wahl tahab Mõtleja abil tulevikku ennustada. Lõpuks Wahl reedab ürituse salapolitseile ja temast saab peavaenlane. Mõningase üllatusena äparduvad kõik kolm, nii Porter, Suur Issi kui Wahl oma eesmärkide saavutamisel, aga Porter ja Suur Issi jäävad ellu ning olukorda arvestades võib seda juba õnnelikuks lõpuks pidada. Kriitika oli kiitev.

https://en.wikipedia.org/wiki/BioShock_2:_Minerva%27s_Den

 

KUU VÄLJASURNUD ELUKAS: Diodorus scytobrachion (13. juuni)

Diodorus on dinosauruselaadsete hulka kuuluv silesaurus, kes elas umbes 230 miljonit aastat tagasi. Ega ta kuigi sile ei olnud, loomarühma ladinakeelne nimi on Silesauridae. Silesaurused elasid 245–203 miljonit aastat tagasi ja Diodorus jääb sinna keskele. Ta kõndis neljal jalal ja oli kuni 2,3 m pikk, nii et suur oli ta teiste silesaurustega võrreldes, aga inimesele ei küündinud ta vöönigi. Tema kivistunud junnidest on leitud putukate jäänuseid ja oletatavasti oli tema koon kohastunud putukate noppimiseks nagu linnu nokk, samas ei saa nii suur elukas ainult putukatest söönuks, küllap sõi taimigi ja vist rohkemgi kui putukaid. Saba oli pikk ja seetõttu võis ta suuta joosta tagajalgadel, hoides sabaga tasakaalu. Tähelepanu äratavad kõverad reieluud. Hammaste arvu ei öelda, jooniselt saan ülalõuas 22 ja alalõuas 20. Hambad olid suunatud ettepoole ja koonuotsa suunas muutusid väiksemaks. Fossiilid on leitud Marokost.

https://en.wikipedia.org/wiki/Diodorus_scytobrachion

 

KUU AJAKIRI: "Science Fiction Adventures" (14. juuni)

"Ulmeseiklused" on kütkestav ajakirjanimi ja selle nimega ajakirju on olnud kolm. Üks neist ilmus John Raymondi toimetamisel 1952–54 ja see oli vikipeedia esilehel mullu detsembris. See artikkel räägib Larry Shaw toimetatud ajakirjast, mis ilmus 1956. aasta detsembrist 1958. aasta juunini, kokku 12 numbrit. Ajakiri keskendus jutustustele ja neid nimetati romaanideks, ehkki tüüpiliselt polnud nad pikemad kui 20 tuhat sõna. Kõik numbrid olid 128 lk paksud ja maksid 35 senti. Lisaks pikkusele oli ajakiri ka kvaliteedi poolest konkurentidest üle, ent mitte oluliselt, sest ei pidanud kaht aastatki vastu ja lõpetas viletsa läbimüügi tõttu. Robert Silverberg kirjutas ajakirja kogumahust üle veerandi, sageli koos Randall Garrettiga. Harlan Ellisoni jutte ilmus alailma. Veel mainitakse John Brunnerit, Algis Budryst, Harry Harrisoni ja Cyril Kornbluthi. 1958–63 ilmus Suurbritannias ajakirja uustrükk, kuid selle toimetaja John Carnell lisas uusloomingut ja teiste ajakirjade jutte ning venitas nii oma ajakirja 32 numbrini.

https://en.wikipedia.org/wiki/Science_Fiction_Adventures_(1956_magazine)

 

KUU MAJANDUS: Keskmaa majandus

See polnud küll päeva artikkel, vaid käis läbi rubriigist "Kas teadsid, et ..." Otsustasin seda siiski mainida. Majandusteadlasi on Tolkieni maailma toimimine sageli huvitanud. Põhiliselt valitseb seal eelkapitalistlik, see tähendab feodaalne tootmisviis, kuid leitud on nii kapitalistliku, sotsialistliku kui kommunistliku korra elemente. Seevastu Saruman hakkas looma eesrindlikku kapitalistlikku ühiskonda, mille langusele teadlased on kaasa tundnud – nagu Kirill Jeskovgi oma "Viimases sõrmusekandjas". Korduvalt on uuritud, kuidas mõjus majandusele see, et Smaug võttis kogu päkapikkude varanduse endale ja kõrvaldas käibest. Enamasti on arvatud, et see põhjustas majanduslanguse ja deflatsiooni, samas ei pruukinud see tingimata nii minna. Veel halvemini olevat mõjunud see, et Smaug sõi ära tuhandeid päkapikkudest oskustöölisi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Middle-earth

 

KUU FÜÜSIKAPILT: vikerkaare ots (1. juuni)

Paljude rahvaste müütides toimub vikerkaare otsas midagi olulist. Sellel pildil seda kohta näetegi. Vikerkaarejumalaks on Austraalia aborigeenidel Vikerkaaremadu, hiinlastel kahepäine draakon Hong, mesoameeriklastel emajaaguar, Myanmaris elavatel karenitel lapsi sööv värvitud deemon, maooridel sõjajumal Uenuku, keda enne lahingut appi kutsutakse. Vanadel kreeklastel ja havailastel oli vikerkaar kaunis neiu, jumalate sõnumitooja. Honduurases ja Nikaraaguas peidetakse lapsed ära, et nad vikerkaart ei näeks ega selle peale sõrmega näitaks. Peruus põhjustab vikerkaar nahahaigusi ja nurisünnitusi ning vikerkaarele ei tohi lahtist suud näidata. Albaanias usutakse, et kes üle vikerkaare hüppab, see vahetab oma sugu (langevarjuhüpe tuleb arvesse). Kristlaste Jahve lõi vikerkaare selle kinnituseks, et ta ei korralda enam iialgi ülemaailmset veeuputust. Maooride kuujumalanna Hina oli abielus sureliku mehega, aga kuna taevas ei surda, siis lõi ta vikerkaare, et tema mees saaks seda mööda maa peale tulla ja siin rahus surra.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:WhereRainbowRises.jpg

 

ESIMENE KOSMOSEPILT: NGC 6530 (3. juuni)

NGC 6530 on hajusparv Amburi tähtkujus 4300 valgusaasta kaugusel. Selle avastas Palma hertsogi õukonnaastronoom itaallane Giovanni Battista Odierna hiljemalt 1654. Šveitslane Jean-Philippe Loys liigitas ta 1746 täheparveks. 6 heledaimat tähte on tähesuurusega 6,9 ja vaadeldavad binokliga. Amatöörteleskoobiga paistab juba paar tosinat tähte, kokku on neid katalogiseeritud 3 tuhande kanti. Teadaolevatest pooled on tüüpilised muutlikud tähed. Tähed moodustusid seal mitme "lainena". Täheteke algas 15 miljonit aastat tagasi, see tähendab, et hajusparv on üsna noor. Suur osa tähti on moodustunud parve keskel kõigest viimase paari miljoni aasta jooksul. 4 miljonit aastat tagasi ületas hajusparv galaktika tasandi, mis käivitas uue tähetekkeprotsessi. Hajusparv ei ole gravitatsiooniliselt seotud ehk teisisõnu äärmised tähed eemalduvad täheparvest ja seetõttu täheparve mõõtmed järjest suurenevad.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hubble_NGC6530.jpg

 

KUU MUUSIKAPILT: "Ruddigore" ehk "Nõia needus" (8. juuni)

"Ruddigore" ehk "Nõia needus" on 1887. aasta koomiline ooper Arthur Sullivani muusikaga William Gilberti libretole. Sajandite eest laskis 1. Ruddigore baronet Rupert Murgatroyd tuleriidal põletada nõia, kes needis, et kõik Ruddigore baronetid peavad iga päev sooritama kuriteo või surema ööl vastu järgmist päeva kirjeldamatutes piinades. See on juhtunud juba 21 baronetiga. 22. baroneti Robin Murgatroydi kuriteod on tühised nagu maksuameti petmine («Igaüks teeb seda. Sinult oodatakse, et sa seda teeksid.») või naeruväärsed nagu omaenda testamendi võltsimine või oma naise vägisi võtmine – tegelikult naisele lihtsalt meeldib sedamoodi. Pildil sõitleb esivanemate vaimude koor Robinit. Lõppu ma ära ei räägi, sest mulle lõpp ei meeldinud. Autorid arvestasid kriitikaga ja tegid operetti pärast esilinastust palju muudatusi. Niihästi kriitikute kui pealtvaatajate arvamused lahknesid, näiteks kukkus etendus New Yorgis läbi, aga läks nädal aega hiljem Philadelphias menukalt.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:H._M._Brock_-_Gilbert_and_Sullivan_-_D%27Oyly_Carte_Opera_Company_Ruddigore_revival_1921.jpg

 

KUU PROMINENT: Ernest Rutherford (12. juuni)

Rutherford oli Uus-Meremaa füüsik, kes pälvis 1908. aasta Nobeli keemiapreemia töö eest elementide lagundamise alal ja radioaktiivsete ainete keemia alal. Ta oli esimene Okeaania nobelist ja esimene nobelist, kes sai preemia Kanadas tehtud töö eest. Meie ajakirja jaoks on oluline, et Rutherford avastas radooni, defineeris poolestusaja, eristas alfa- ja beetakiirguse ning tõestas, et alfakiirgus koosneb heeliumi tuumadest. Ta avastas, et aatomitel on tuum, ja 1917 sooritas esimesena tuumareaktsiooni. Ta täheldas, et selle käigus eralduvad vesiniku aatomituumad, ja nimetas need prootoniteks. Hiljem näitas ta aatommassi olemust ja 1932 avastas James Chadwick tema juhtimisel neutroni. 1896 püstitas ta maailmarekordi, suutes elektromagnetkiirgust vastu võtta 800 m kauguselt, aga see püsis vähem kui aasta, kuni Guglielmo Marconi tegi seda 16 km tagant. 1914 löödi ta rüütliks ja 1931 tõsteti paruniks, ent parunitiitel suri välja, sest tal polnud poega, ainult tütar.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sir_Ernest_Rutherford_LCCN2014716719_-_restoration1.jpg

 

KUU ASTRONAUT: Ilan Ramon (20. juuni, sünniaastapäev)

Ilan Ramon (1954–2003, sündinud Wolfferman) oli esimene Iisraeli astronaut. Tema eesnimi tähendab 'puu'. Ta lõpetas 1972 Iisraeli sõjalennuakadeemia ning osales 1973 Yom Kippuri sõjas, 1981 Iraagi valmimata tuumareaktori hävitamises ja 1982 Liibanoni sõjas. 1994 ülendati ta koloneliks. 1997 hakkas ta NASA-s astronaudiks õppima, lõpetas 2003 ja hukkus samal aastal kosmosesüstiku "Columbia" katastroofis – see katastroof käis esilehel tänavu veebruaris. 40% süstikust saadi kätte, sealhulgas Ramoni päevik, mille 37 leheküljest suudeti 4/5 dešifreerida. Tema järgi on nimetatud palju asju, sealhulgas asteroid, mägi Marsil ja kraater Kuu tagaküljel. Temast jäid järele naine Rona (suri 2018 vähki) ja nende 4 last. Vanim poeg Assaf lõpetas sama sõjalennuakadeemia kui isagi kursuse parimana ja hukkus 2009 katselennul.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ilan_Ramon,_NASA_photo_portrait_in_orange_suit.jpg

 

KUU KEEMIAPILT: tserussiit (23. juuni)

Tserussiit ehk valge pliimaak on pliikarbonaadi PbCO3 looduslik allikas. Nimi tuleb pliivalge ladinakeelsest nimest cerussa. Esimesena mainis seda sõna šveitsi loodusteadlane Conrad Gessner 1565. Maagi kohta kasutas seda esimesena 1832 prantsuse geoloog François Sulpice Beudant ja tänapäevase tähenduse (mineraal) andis 1845 austria mineraloog Wilhelm von Haidinger. Tserussiidi tihedus on 6,5 kg/l ja kõvadus Mohsi skaalal 3–4. Kaevandused asuvad näiteks Saksamaal, Tšehhimaal ja Walesis. Sardiinias asuva Iglesiase järgi on nimetatud iglesiasiit, mis tekib, kui tserussiidis on osa pliid asendunud tsingiga. Tserussiiti kasutatakse plii tootmiseks. Niihästi pliivalget kui pliiatsetaati on läbi aegade kosmeetikas kasutatud. Ärge teie seda tehke, plii on mürgine. Foto autor on eestlane Ivar Leidus.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cerussite_-_Nakhlak_mine,_Anarak,_Esfahan,_Iran.jpg

 

TEINE KOSMOSEPILT: C/1881 K1 (26. juuni)

C/1881 K1 on pika perioodiga komeet. Pikk periood tähendab seda, et järgmisel korral näeme teda alles 2414 aasta pärast. Tema periheel (päikesele lähim koht) on alla kolmveerandi astronoomilise ühiku ja afeel (kaugeim koht) 359 AÜ. Teda nimetatakse ka 1881. aasta suureks komeediks. Sel aastal oli ta näha koguni palja silmaga, sest selle heledus oli 1 magnituud, millega ta oli öötaevas heleduselt umbes viies-kuues taevakeha. Komeedi avastas austraallane John Tebbutt 22. mail 1881, maksimaalse heleduse saavutas ta juuni teisel poolel, palja silmaga oli ta nähtav augusti lõpuni ja teleskoobiga nähti teda viimast korda 15. veebruaril 1882. Pildil oleva joonistuse tegi prantsuse astronoom Étienne Léopold Trouvelot pärast seda, kui oli komeeti vaadelnud ööl vastu 26. juunit. Seda komeeti on ka fotografeeritud, sealhulgas läbi teleskoobi.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trouvelot_-_The_great_comet_of_1881_-_edit_1.jpg

 

PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

 

KUU MINERAAL: lilla kobarkaltsedon (14. juuni)

Kaltsedon on kristallilise ränidioksiidi erim. See on moodustunud kvartsi ja moganiidi tihedalt läbipõimunud kristallidest (mõlema keemiline valem on SiO2). Sealjuures moganiit avastati alles 1976, samas kui kaltsedoni ja kvartsi tunti juba antiikajal. Kaltsedon on nimetatud Kalchedoni linna järgi, mis asus Bosporuse väina ääres tänapäevase Istanbuli vastas. Ta on Istanbulist (Byzantionist) umbes 20 aastat vanem ning ajuti oli ka suurem ja tähtsam. Kalchedoni nimi pärineb foiniikia sõnadest "kart hadašt", mis tähendab uut linna. Täpselt samadest sõnadest pärineb Kartaago, nii et kaltsedon ja Kartaago on etümoloogiliselt seesama. Piiblis nimetatakse kaltsedoni ainult korra, nimelt piibli eelviimasel leheküljel Johannese ilmutuse raamatus taevase Jeruusalemma kirjelduses. Pildil on kujutatud kobarkaltsedon ja see sõna tuleneb asjaolust, et see erim koosneb kerajatest vormidest, mis niihästi kuju kui värvi poolest meenutavad viinamarjakobarat. Turustatakse ahhaadi nime all, tõepoolest, ahhaat on kaltsedoni erim nagu ka näiteks jaspis, oonüks ja heliotroop.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Botryoidal_Purple_Grape_Agate_Chalcedony_from_Indonesia.jpg

 

KUU VANAFILM: "Gautšo" (3. juuni, 95 minutit)

"Gautšo" on 1927. aasta ameerika seiklustummfilm Douglas Fairbanksi ja mehhiklanna Lupe Véleziga peaosades, kusjuures selgelt parima rolli teeb Vélez. Teda ei nimetatud "Oscari" kandidaadiks, sest tema roll oli omast ajast ees, tugevaid naiskaraktereid tollal ei hinnatud. Tegevus toimub Argentiinas. Diktaator Ruiz haarab võimu ja asub karmi käega valitsema, Gautšo alustab vastupanuliikumist ühe väikelinna hõivamisega. Ta on küll liiderlik joomar, aga raskel ajal pole paremat kodumaa päästjat võtta. Filmi pikkuseks öeldakse 115 minutit, Commonsi versioon on küll 95 minutit pikk. Tänapäeval on see film suuresti unustatud, osalt sellepärast, et Fairbanksil on vahetpidamata suits hambus, kaasa arvatud tantsimise ja suudlemise ajal. Eks sellepärast tema tervis halveneski, näitlejakarjäär lõppes 1934 ja surm saabus 1939 56-aastaselt, selle filmi näitlejaskonnast esimesena. Kuid tüdrukut templis mänginud Joan Barclay elas veel 75 aastat ja suri alles 2002. Neitsi Maarjat mängib Mary Pickford.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Gaucho_(1927).webm

 

KUU ULMEFILM: "Sita laulab bluusi" (12. juuni, 81 minutit)

"Sita laulab bluusi" on 81 minuti pikkune 2008. aasta ameerika muusikaline animafilm, mis jutustab india eepost "Ramayana". Ühel india kuningal oli 3 naist ja 4 poega. Rama oli vanim poeg, troonipärija ja oma ema ainus poeg. Kuningas haigestus, üks tema naistest põetas teda ja kuningas lubas tänutäheks täita tema ühe soovi. Naine palus, et kuningas pagendaks Rama 14 aastaks oma riigist. Kuninga vanust ja tollast eluiga arvestades lootis ta, et kuningas on 14 aasta pärast surnud ja tema poeg uueks kuningaks saanud. Ramal oleks seejärel keeruline kuningriiki endale nõuda. Kuningas täitis tema soovi, aga Sita läks oma kallima Ramaga kaasa. Hakkasid metsas elama. Kuuldus neist jõudis (Sri) Lanka kuningani, kes röövis Sita ja tahtis teda oma naiseks, kuid Sita oli kõrvuni armunud Ramasse ja keeldus. Film sisaldab hulgaliselt armastuslaule, mis on Sita suhu pandud.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sita_Sings_the_Blues.webm

 

KUU TEGELANE: bulbasaurus (13. juuni)

Bulbasaurus on rohu ja mürgi tüüpi pokemoniliik. Pokemone on 1015 liiki, nad on nummerdatud ja bulbasauruse järjenumber on 001, nii et ta on nii-öelda basaalne pokemoniliik. Bulb tähendab inglise keeles taimesibulat ja tal ongi seljas suur sibul toitainetega. See võimaldab tal tükk aega toidu ja joogita vastu pidada. Ta armastab peesitada päikesepaistel, et sibulasse energiat koguda. 16. tasemel puhkeb sibulast pung ja bulbasaurus areneb ivysauruseks, 32. tasemel puhkeb pungast õis ja ta areneb venusauruseks. Bulbasaurus on 60 cm pikk, aga venusaurus üle 1.80. Bulbasaurus on kriitikutelt saanud ülevoolavalt kiita, paljud peavad teda oma lemmikpokemoniks. Bulbasaurus oli üks 11 pokemonist, kes olid Jaapanis toimunud jalgpalli MM-i maskotiks. 2017 nimetati üks taimetoiduline loomahambuline saurus, kes elas 260–250 miljonit aastat tagasi hilispermis, samuti bulbasauruseks. Esilehel oli helifail sisseloetud artikliga, mina lingin selle asemel artikli enese.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bulbasaur

 

Prantslased on agarad oma kirjandust promoma ja sel kuul lugesid nad helifailiks "Krahv Monte-Cristo". Muidugi prantsuse keeles.

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0572)