Ulmestaar Kert Vasemäe

ulmestaar pilt 1

Kes oled ning millega tegeled?

Kert olen. Mingi tulnukas vist. Vikerkaareteerull.

Mitu aastat olin raamatukoguhoidja, nüüd valmistun ametit vahetama ja natuke seiklema.

Mul on lisaks kirjutamisele 98 hobi ja ma põhiliselt tegelen nende kõigiga prokrastineerimisega. Ok, hetkel ma peamiselt maalin ja lõpetasin just stsenaristika kursuse.

ulmestaar pilt 2

Mida praegu loed? Meeldib? Soovitad? Mida head vahepeal vaadanud, kuulanud või mänginud oled?

Loen: Lugemisega on viimasel ajal nadi lugu olnud, pea on pulki täis. Praegu on käsil hoopis vana hea Saja rahva muinasjuttude sari. Kasva, ninake, kasva! Ulmest viimati lugesin Tamsyn Muir’I The Locked Tomb sarja kolmandat osa, Nona the Ninth, kohutavalt armastasin seda.

Soovitan veel: Seanan McGuire “Every Heart A Doorway”, Yōko Ogawa “Kustunud mälestuste saar”.

Vaatan sarja: The Untamed / Mo Dao Zu Shi. Väga palju ilusaid pikkade juustega poisse. Oot, mingi plot peab ka olema või? Ei, tegelikult on seda ka ikka. Kuusteist aastat peale oma surma äratatakse ellu kurikuulus Wei Wuxian, kes pöördus tumedate vaimude ja nekromantia poolele. Igas episoodis maadleb ta mingit sorti paha vaimu või maagilise õnnetusega, aga saame ka teada, mis pahadustega ta ise hakkama sai kunagi.

Soovitan veel: Sense8, Orphan Black

Vaatasin filmi: The Green Knight. Adaptsioon Gawaini ja rohelise rüütli loost. Väga mitte tänapäevase struktuuriga film, minimaalse dialoogiga, visuaalselt fantastiline, kihistatud teiste legendidega peade maharaiumisest. Väga lummav ja väga wtf film.

Soovitan veel: Everything Everywhere All At Once, Crimson Peak

Mängin: Potion Alchemist. Suurt lugu sellel ei ole, kasvatad taimi ja segad võlujooke ja püüad lõpuks tarkade kivi kokku saada. Selline mõnus nikerdamine. Kakluse ja platformeritega ma ei ole suur sõber, mul on isegi Minecraft kollivaba (peaceful) peal… Kui on koertele konte vaja, panen kollid tagasi sisse ja võbisen selle ühe skeletoni ees.

Soovitan veel: Celeste, Untitled Goose Game

ulmestaari kassi pilt

Mis naelutab sind raamatu külge? Mis peletab eemale?

Üldiselt fantasy läheb paremini peale kui scifi, aga ei ütle kunagi kummastki ära. Ainult õudukaid puutun ma pigem harva. Kui, siis pigem gothic horror.

Meeldivad suured, eepilised, kirjud maailmad, kosmoseooperid, kultuuride ülesehitused -- Ann Leckie, Arkady Martine, Tamsyn Muir. Värvikad tegelased. Teiste žanrielementide sissesegamine (fantasy-krimi on mu nõrkus). Mõõkadega tüdrukud. Muinasjutud. Paralleelid. Sümbolism. Hästi palju sümbolismi, kümmesada kihti palun. Mütoloogilised ja kirjanduslikud viited. Hästi tehtud foreshadowing, tead, see kui sa saad viis minutit enne detektiivi kuritöö lahendatud, aga mitte ka liiga palju varem enne. Kväärid. Lohed. Kujumuutjad. 


Kolm lemmikut (juttu, raamatut, žanri, autorit... ) ulmes? Paari lausega-lõiguga neist lugejale. Ei pea piirduma ka vaid kolmega, vaid võib rohkem.

Suurim ja ülim eeskuju on muidugi Terry Pratchett.

Suurivaevu jaksan praegu ära oodata Noel Stevensoni "Nimona" filmiadaptsiooni, Nimona on üks mu suurimaid lemmiktegelasi. Blorbo. Poor little mew mew.

Ja. uh. Homestuck.

Tähendab, Homestucki on raske nimetada hetkel just lemmikuks. Aga nagu LOTR, Kettamaailm ja Astrid Lindgren, on tegu ühe mu eksistentsi nurgakiviga, kogu mu loomingu mõjutajaga, maailmapildi värvijaga.

 

Kuidas sa üldse jõudsid ulmeni?

Geneetiliselt, ütlen ma mõnikord naljaga pooleks. Mu ema on samamoodi suur ulmefänn, riiul Pratchetteid ja muud head kraami täis, ja ka teised pereliikmeid ei jäänud kaugele maha. No ja iga jaanipäev tuli ju telekast Sõrmuste isand, ja need said ka VHSile, mida ma korduvalt vaatasin (hoolega Shelobist mööda kerides).

Ma olin juba väga väiksena väga suur lugeja ning kui lastekirjandus oli kõik hoolega mitu korda läbi loetud, võtsin püüdlikult ette ema raamaturiiuli. Esialgu tundusid need kohutavalt rasked ja igavad, kuni juhuslikult sai välja sikutatud üks suvaline Potteri-raamat. No ja sealt enam tagasiteed ei olnud. Eragonid, Silmarillionid, vampiirikad, kõik neelasin alla nagu must auk. Muud elu kui ulme-elu ei oskaks ette kujutadagi.


On sul lemmikloomi?

Kass Maru. Mõned hüüdnimed: kassloom, pätt, elukas, tuutuluutu, kittybaby. Kõik kolm ja pool ajurakku (veidi rohkem kui oranžidel kassidel!) kulutab ta planeerimisele, kuidas suvel salaja õue pääseda.

 


Tartu head mõrvad Promenaadiviies

IMG 9633

10. mail võis kirjandusfestivali ettekäändel Promenaadiviie asutuses jälle kahtlast seltskonda kogunemas näha. Kõneldi, et kirjanik Hargla on uue raamatu valmis saanud ja raamatuid seal tõepoolest oli. Raamatute varjus aga joodi promilliga limonaadi ja heietati hoopis kriminaalseid jutte! 

 

IMG 9637

Ulmeühingu rahvas hõivas oma nurga ja vaatas muidukirjandus-inimesi ohutust kaugusest. 

Seda, kui tõsiselt peab kirjandusse suhtuma, demonstreeris Mänguasjamuuseumi fiktiivselt mõrvatud delegatsioon. Nemad kinkisid kirjanikule väikese kallurauto, mida saab nöörist järel vedada! 

IMG 9636
IMG 9629
IMG 9656
IMG 9657
IMG 9644
IMG 9659

https://rujanaut.blogspot.com/2023/05/tartu-head-morvad-promenaadiviies.html


Noortekirjanduse ühing vestleb Kadri Pettaiga

Eesti Noortekirjanduse Ühingu kevadintervjuude sarja järgmine külaline on Kadri Pettai. Tema räägib romaanist "Jaanika" ja teise-raamatu-hirmust, tööst raamatukogus, tõlkimisest ja lugemisest.  Küsitleb Lille Roomets. 

Eelmise aasta kevadintervjuud on kogutud siia loendisse, selle aasta omad kogutakse siia.

Reaktoris on Kadri aru andnud ulmestaarina, samuti esinenud kogumiku "Eesti Nõid" autorite reas.

Vaata ka "Ülestõusjate ja kodukäijate" ning "Eesti nõia" arvustusi: 

https://www.ulmeajakiri.ee/?raamatuarvustus-eesti-noid-ulmeantoloogia 

https://www.ulmeajakiri.ee/?raamatuarvustus-ulestousjate-kojutulek 

 

Ulmejutuvõistlus 2023 sai lõpetatud!

Eilne 12. mai ulmeõhtu Tartu kirjanduse majas oli eriline: piduliku lõpu sai selle aasta jutuvõistlus. Kuulutasime välja tulemused, jagasime autasud, žürii sai võimaluse lobiseda valikuprotsessi ja vaevuste ja meeldimiste teemal, jõime veini ja õnnitlesime, keda kätte sai. Pärast kõrtsis sai autoritega juba vahetumalt ja vabamalt muljetada. (Laura Loolaiu žürii-mätta vaadet ja lugemisprotsessi vahetut muljetust saab lugeda aprillikuu Reaktorist.) 

Hommikul said võitjad ja esikümme ka ametlikult maha hõigatud: 

Võitja: Andrei Samoldin - "Vennad nüüd kokku said!" 

Teine koht: Tim Hornet (ehk Zarvik) - "Kuningatütre vari" 

Kolmas-neljas koht (jagamisel): Jaagup Mahkra ja Joel Jans - "Mobilis in mobili" 

Kolmas-neljas koht (jagamisel): Marek Liinev - "0,01%" 

Viies koht: Martin Leis - "Ajastutruudus" 

Kuues koht: Kristi Reisel - "Gurmee tee" 

Seitsmes koht: Karri Tiigisoon - "Kullake" 

Kaheksas-kümnes koht (jagamisel): Piret Frey - "Pööriöö" 

Kaheksas-kümnes koht (jagamisel): Lüüli Suuk - "Vikatimees" 

Kaheksas-kümnes koht (jagamisel): Manfred Kalmsten - "Igaviku väravale" 

(Esikümne punktisummade jaotumist vaata kirjastuse Fantaasia kodulehelt.) 

 

2023 ulmejutuvõistlus kilpkonnpildistas

Aitäh osavõtjatele ja palju õnne võitjatele! 

Et teise vooru mahtus ainult kakskümmend lugu, jäi n.ö. joone alla veel rohkelt head materjali, mis vääriks lugemist. Seega üleskutse autoritele: saatke oma lood nüüd julgesti võrguajakirjale Reaktor! Sinna mahub materjali palju ja ka varasematel aastatel on võistluse jutusaaki sealt järellainetusena nautida saanud. Toimetuse aadress on toimetus[ät]ulmeajakiri.ee 

P.S.: Jaana Muna fotokajastust saab nüüd vaadata siin.

P.P.S: Signe Oidekivi fotod autasustamisest: https://www.kirjastusfantaasia.ee/2023/05/14/jutuvoistluse-voitjate-autasustamine/ 

P.P.P.S: Lisan siia ka kohad 11-20 ehk teise vooru jõudnud lood: Urmas Nimetu - "Mark I versus Mark II"; Tanel Rõigas - "Ukse taga"; Anneli Vilbaste - "Kerru mälestused"; Toomas Krips - "Head inimesed saunas"; Erkki Viljarand - "Igavikuteeliste turm"; Meelis Kraft - "Lõgismadu"; Kristi Reisel - "Nõrga nõia ots"; Eeva-Maria Jeletsky - "Novembritorm"; Martin Leis - "Jutustus purpursest paladiinist"; Seio Saks - "Checkpoint Laagna". 

https://rujanaut.blogspot.com/2023/05/ulmejutuvoistlus-2023-lopetatud.html

 

Raamatuesitlus Elektriteatris: polnud üldsegi hirmus!

aprillmai 198

See filmiartiklite raamat, mis varakevadel Hooandjas käis, sai nüüd valmis ja tänaõdagu oli Elektriteatris esitlus. Mul oli õhtuses vahetuses töö ja sellepärast hilinesin moekalt, siis kui kultuuraliseks meelelahutuseks näidati Noore Frankensteini filmi. 

Kui saalis jälle valgeks läks, selgus, et karta ei olnud tõepoolest vaja, kõik tuttavad näod juba ees. Mis siis muud kui veinilonks käevangu ja raamatule autogrammi norima! 

aprillmai 203
aprillmai 204
aprillmai 208
aprillmai 214
aprillmai 209

https://rujanaut.blogspot.com/2023/05/raamatuesitlus-elektriteatris-polnud.html


Eesti rollimängufestival

2-3. juunil 10.00-18.00 toimub Tartus, Toomemäel, Eesti rollimängufestival. Eesti Rollimängude festival koondab endas lauarollimängude nagu Dungeons and Dragons sessioone, võimalust võtta osa lahingmängudest, LARPi ehk vabaõhu improviseeritud osalusteatrit, mõrvamüsteeriumeid, elavat ajalugu, impronäitlemise-ning muid töötube.

Huvitavat leiavad nii kogenud rollimängijad kui ka uued huvilised.

Rollimängufestival toimub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 noorteprogrammi Extended raames.

Täielik ajakava https://shorturl.at/otuUV
Registreeri end sessioonidele https://fienta.com/et/rollifest


Jaak Tombergi uue raamatu esitlus

Jaak Tomberg esitles oma uurimust "Kuidas täitsa soovi" mis nüüd ka järelvaadatav.


Ulmikud Mauruses

20230519 203948
20230519 210742
20230519 203951
20230519 210802
20230519 210746
20230519 210815
20230519 210820
20230519 210825
20230519 215812
20230519 210828
20230519 215815
20230519 223034
20230519 223044

Pildistas Riho Välk

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0896)