KUU ULMEAJAKIRI: "Asimov's Science Fiction" (1. november)

"Asimov's Science Fiction" on ameerika ulmeajakiri, mis hakkas ilmuma 1977 ja ilmub siiamaale. Nimest hoolimata polnud Asimov ajakirja juures tegev rohkem kui fänni, kolumnisti ja lugude autorina – ning muidugi andis ta nõusoleku oma nime kasutada. Esimese aastaga kasvas tiraaž üle 100 000, kuid siis järjest kahanes. Gardner Dozois toimetas ajakirja 1986–2004 ja pärast teda kuni tänapäevani Sheila Williams. Tiraaž stabiliseerus Williamsi ajal 20 000 kandis, neist üle poole annavad digiversiooni tellijad. Lehekülgede arv on kõikunud 112 ja 288 vahel. Ajakirja tõlget on paljudes maades püütud välja anda, sh Hispaanias 3 ja Itaalias 4 korda, aga ükski neist ei pidanud kaua vastu, kõige kauem Brasiilia versioon – 25 numbrit. Dozois pälvis parima toimetaja "Hugo" ajavahemikus 1988–2004 igal aastal kahe erandiga. Kokku on ajakiri selles kategoorias saanud 20 võitu 43 nominatsioonist, nii et on peaaegu igal aastal nomineeritud.

https://en.wikipedia.org/wiki/Asimov%27s_Science_Fiction

KUU NÄITLEJA: Leonardo DiCaprio (11. november, sünnipäev)

Leonardo diCaprio on mänginud minu meelest kolmes ulmefilmis, alati peaosa. Tema debüüt 1991 oli õuduskomöödias "Critters 3", millele Mädanenud Tomatid annavad toetuseks 0%. Aga edaspidi läks paremini. 2010 valmis Christopher Nolani film "Algus", kus DiCaprio mängis elukutselist varast, kes tungib oma ohvrite alateadvusse ja hangib sealt teavet. Tulemuseks 8 "Oscari", 8 BAFTA auhinna ja 9 "Saturni" nominatsiooni filmile. 2021 valmis "Ära vaata üles". DiCaprio mängis astronoomi, kes avastab Maale läheneva komeedi, mis hävitab inimkonna, aga valitsused ei tee midagi, sest see oleks poliitiliselt kahjulik. Sellega teenis ta BAFTA auhinna ja "Kuldgloobuse" nominatsiooni. Film sai 4 "Oscari", 4 BAFTA auhinna ja 4 "Kuldgloobuse" nominatsiooni (ei võitnud ühtki). Produtsendina lisandub 2011. aasta libahundifilm "Punamütsike" – auhindu ei tulnud ja Mädanenud Tomatid annavad toetuseks 10%.

https://en.wikipedia.org/wiki/Leonardo_DiCaprio

KUU ARVUTIMÄNG: "Tunic" (12. november)

"Tunic" on mullune seiklusmäng firmalt Isometricorp Games. Mängija kontrollib inimesesarnast rebast, kes püüab vabastada kristalli sisse vangistatud rebasevaimu. Mängu algul tausta ei anta, rebane rändab ja kogub mängu manuaali lehekülgi, mis vihjavad sellele, mida saab ja mida tuleb teha. Manuaal on olematus keeles, mis pole mõeldud dešifreerimiseks, ja lehekülgi leitakse suvalises järjestuses. Autor Andrew Shouldice sai inspiratsiooni 1990-ndate Nintendo mängude manuaalidest. Eesmärk on jooniste, kaartide ja diagrammide põhjal siiski manuaalist aru saada ning läbida niinimetatud kuldne tee. Maailmas on palju templeid ja nendes saab suure rebase kuju ees põlvitada. Kui surma saad, siis ärkad ellu viimases templis, kus põlvitasid, ent templis põlvitamine äratab ellu kõik tapetud vaenlased. Kriitika oli kiitev ja sõltumatute mängude seas on tegu väljapaistva saavutusega, eriti heas arvamuses ollakse graafikast.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tunic_(video_game)

KUU ASTRONOOMIA: Sedna (14. november, avastamise 20. aastapäev)

Sedna oli esilehel teist korda, esimest korda täpselt 13 aastat varem. Sedna on väikeplaneet, mis avastati 2003 ja sai nime inuittide merejumalanna Sedna järgi, kes vastutas ka mereloomade eest. Väikeplaneedi tähesuurus on 20, läbimõõt umbes 1000 km ja temperatuur 12 K. Tema orbiidi lähim punkt Päikesele on 76 ja kaugeim 937 astronoomilise ühiku laugusel, nii et orbiit on väga ekstsentriline. Ühe tiiru tegemiseks kulub üle 11 000 aasta. Teadaolevaid kuusid tal pole ja seetõttu pole olnud võimalik tema massi määrata. Oletatakse, et Sedna moodustus Päikesest umbes nii kaugel kui tema periheel ja tema orbiit oli rõngasjas, aga siis venitas mingi teine taevakeha selle pikerguseks. Mõni jällegi oletab, et ta pole üldse Päikesesüsteemi päritolu, vaid kaasa haaratud mõne pruuni kääbuse või mööduva tähe küljest. Sedna on Päikesesüsteemi üks punaseimatest kehadest, peaaegu sama punane kui Marss.

https://en.wikipedia.org/wiki/90377_Sedna

ESIMENE ASTRONAUT: Alan Shepard (18. november, 100. sünniaastapäev)

Alan Shepard valiti 19. jaanuaril 1961 esimeseks astronaudiks ja kui ta kodus oma naisele ütles, et too viibib ühes toas esimese inimesega kosmoses, olevat too kähvatanud: «Kes lasi venelase siia sisse?» Lendu lükati 6 korda edasi ja pärast kolmandat edasilükkamist jõudiski Gagarin kosmosesse. Erinevalt Gagarinist ei teinud Shepard tiiru ümber Maa. Tema lend kestis 15 minutit Gagarini 108 minuti vastu ja selle suurim kaugus Maast oli 187 km Gagarini 327 km vastu. Kui ajakirjanik küsis, millele Shepard raketti ronides mõtles, vastas ta: «Sellele, et iga selle raketi osa on valmistanud kõige odavam pakkuja.» Shepard istus raketis, skafander seljas, aga start lükati 4 tundi edasi, niisiis laskis ta lõpuks püksi ja pidi kogu kosmoselennu täiskustuna tegema. Edaspidi kasutas USA skafandreid, mis kehavedelikud endasse imasid. "Apollo 14" oli tema teine kosmoselend ja 5. veebruaril 1971 sai ta 47-aastaselt vanimaks inimeseks Kuul – on tänapäevani. Samal aastal ülendas president Nixon ta kontradmiraliks – ta oli esimene astronaut, kes nii kõrge auastme sai.

https://en.wikipedia.org/wiki/Alan_Shepard

KUU ULMEFILM: "Frozen II" (22. november, USA-s linastumise aastapäev)

See on Disney 2019. aasta 108 minuti pikkune ulmefilm, järg 2013. aasta filmile "Lumekuninganna ja igavene talv". Tegevus toimub 3 aastat pärast esimest osa. Elsal õnnestub äratada neli elementi, mis riigis omajagu segadust külvavad. Ta suudab rahu jalule seada, kui mõistab, et on ise viies element. Pärast loobub ta troonist oma õe Anna kasuks ja hakkab Võlumetsa valdjatariks. Tähtsamatest auhindadest nomineeriti film "Oscarile" (parim laul), BAFTA auhinnale (parim animafilm), kahele "Kuldgloobusele" (animafilm ja laul), kahele "Grammyle" (laul ja helitaust) ning ühele "Saturnile " (animafilm). Ei võitnud neist ühtki. Äriliselt oli ta edukas: 150 miljoni dollarilise eelarve juures tuli tagasi 1½ miljardit ehk 10 korda rohkem. 2019. aasta filmidest ületasid teda sissetuleku poolest üksnes "Tasujad: Lõppmäng" ja "Lõvikuningas" (kõik Disney toodang). Praegu on töös kaks järge.

https://en.wikipedia.org/wiki/Frozen_II

TEINE ASTRONAUT: Ulf Merbold (28. november)

Merbold oli esimene Lääne-Saksa astronaut ja esimene mitteameerikasest astronaut, kes lendas NASA kosmoselaevaga. Üles kasvas ta Ida-Saksamaal, aga seal ei võetud teda ülikooli, sest ta ei astunud saksa komsomoli. Sellepärast läks ta ülikooli Lääne-Berliinis ja pärast Berliini müüri rajamist otsustas jääda Lääne-Saksamaale. Kosmoses käis ta 3 korda kokku 49 päeva (mõlemad on tänapäevani Saksamaa rekordid) ja ta on teine inimene, kes lennanud nii USA kui Vene kosmoselaevadega (esimene oli Sergei Krikaljov). Kaks esimest reisi käisid kosmosesüstikuga (1983 "Columbiaga" ja 1992 "Discoveryga") ning kolmas projekti "Euromir" raames. Kas pole kuulnud "Euromirist"? See ainult ühe reisi tegigi (1995). 2008 nimetati tema järgi asteroid Merbold. Nelja riigi ordeneid ja aunimetusi ei hakka ma üles lugema. Esimene kosmosereis STS-9 oli päris õudne, lastiluuk kiilus kinni, Merboldil kujunes kosmosehaigus ja ta oksendas kaks korda, enne maandumist läksid 2 arvutit 5-st rikki ning oli isegi tulekahju, aga Merbold oli entusiastlik.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ulf_Merbold

KUU ULMEFILM: "Revolutsiooniline tüdruk Utena" (29. november)

Utena on linn Leedus ja olev kääne emast lammast tähistavast sõnast "utt". Utena on ka tüdruk jaapani 1997. aasta animaseriaalist, kellele mingi prints andis lapsena pitserisõrmuse ja kes sellepärast tahtis suureks saades ise printsiks hakata. Teismelisena läheb ta internaatkooli ja avastab, et seal on samasuguse pitserisõrmusega tüdrukuid hulgi. Nad peavad mõõgavõitlust selle üle, kes neist võidab Roosipruudiks nimetatava kooliõe käe. See pole normaalne, et koolitüdrukud mõõgavõitlust peavad, aga homorahvas on muidugi vaimustusest sillas. Utena alistab oma kooliõed ja võidab Roosipruudi käe, seejärel saab ta jagu koolivendade jõugust, kes Roosipruuti hävitada tahavad. Roosipruut on psüühiliselt haige ja valmis seksima igaühega, kes on kooli kõige vingem mõõgavõitleja, aga Utenale on ta kallis. Lõpuks selgub, et Utena siiski maailmarevolutsiooni korraldada ei suutnud, nii et pealkiri on vildakas. 1999 valmis sellesama põhjal poolteisetunnine animafilm, mis tundus mulle veel tobedamana.

https://en.wikipedia.org/wiki/Revolutionary_Girl_Utena

KUU KIRJANDUSELOEND: Ray Bradbury auhind ehk "Nebula" filmi kategoorias (3. november)

Ray Bradbury auhinda antakse alates 2010 ja 6 nominendi seast valitakse võitja, ent erandlikult anti 4 auhinda välja juba varem aastail 1992–2009 ja ilma nominentideta. Enamasti läheb auhind filmile või teleepisoodile, aga mitte tingimata: 1999 sai auhinna teleseriaal "Babylon 5", 2001 Yuri Rasovsky ja Harlan Ellisoni raadiosari "2000x" ning 2009 kogu Joss Wheldoni filmilooming. Esimene võitja oli loomulikult "Terminaator 2: Kohtupäev". Kõige rohkem nominatsioone on saanud Marveli universum: 9 filmi, 2 telehooaega ja 1 teleepisood, kusjuures 1 film ja 1 hooaeg võitsid. "Tähesõjad" nomineeriti 3 filmi ja 3 teleepisoodiga, kuid pole võitnud. "Doctor Who" ja "The Good Place" nomineeriti mõlemad 3 teleepisoodiga ja kummalgi on 1 võit. Kuigi Ray Bradbury auhind antakse kätte ametlikul "Nebula" auhinnatseremoonial, ei peetud teda kaua ametlikuks kategooriaks – ametlik on ta alates 2020. Bradbury auhinda anti välja juba Bradbury eluajal (suri 2012).

https://en.wikipedia.org/wiki/Ray_Bradbury_Award

KUU FILMILOEND: "007 Skyfall" auhindade loend (10. november)

"007 Skyfall" on 2012. aasta Bondi-film, üks kõige mitteulmelisemaid Bondi-filme, aga olgu ta siiski ära märgitud. Peaosa mängib Daniel Craig. Judy Denchi mängitav M saab surma, ta oli ka juba ligi 80-aastane (tegelikkuses on elus ja mängib tänapäevani). Film pälvis 2 "Oscarit" 5 nominatsioonist (laul ja helitoimetaja), 2 BAFTA auhinda 8 nominatsioonist (Briti film ja filmimuusika), 1 "Kuldgloobuse" (laul), 2 "Grammyt" (heli ja laul) ning 1 "Saturni" 7 nominatsioonist (seiklusfilm). Laul on filmiga samanimeline ja seda esitas Adele. "Mädanenud tomatid" annavad toetuseks 92%. 150–200 miljoni dollarilise eelarve juures teeniti tagasi üle miljardi, selle aasta filmidest tõi ainult "Tasujad" rohkem raha (1½ miljardit).

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_accolades_received_by_Skyfall

KUU ÖKOLOOGIAPILT: soojenemise triibud (3. november)

Soojenemise triibud on globaalse soojenemise graafiline esitus minimalistlikus stiilis, kus iga aasta keskmist temperatuuri näitab värv: punased tähendavad soojemaid ja sinised külmemaid aastaid. Selle esituse töötas välja Inglismaal asuva Readingi ülikooli klimatoloog Ed Hawking mais 2016. Laiale avalikkusele näidati seda juba samal aastal Rio de Janeiro olümpiamängude avatseremoonial. Asi läks kiiresti käibele ja seda on kasutatud paljudes kohtades ühistranspordisõidukite välisvärvist kuni Greta Thunbergi raamatu "The Climate Book" kaaneni. Triibud on ka Readingi ja Saksamaal asuva Mainzi jalgpallimeeskonna särgil. Hawkins löödi triipude leiutamise eest 2020 Briti impeeriumi rüütliks. Leidsin ka lingi Briti rõivadisaineri Lucy Tammami soojenemise triipudega kleidile, mis hoolimata 50%-lisest allahindlusest maksab ikka üle 1500 naela.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:20181204_Warming_stripes_(global,_WMO,_1850-2018)_-_Climate_Lab_Book_(Ed_Hawkins).png

KUU TEADLASEPILT: Marie Curie (12. november)

Marie Curie oli radioaktiivsuse uurimise pioneer ja sellepärast sobilik "Reaktoris" tutvustamiseks. Ta oli esimene naine, kes sai Nobeli preemia, esimene inimene, kes sai kaks Nobeli preemiat, ja koos Linus Paulinguga ainus, kes saanud kaks Nobeli preemiat eri valdkondades. 1906 sai ta Pariisi ülikooli esimeseks naisprofessoriks. 1898 avastas ta oma mehega koos elemendi 84 ja nimetas selle polooniumiks. Poola oli tollal mitme riigi vahel jagatud ja Marie pööras niimoodi oma kodumaale üldsuse tähelepanu. See oli esimene keemiline element, mis nimetati poliitilise propaganda eesmärgil. Marie puutus elu jooksul palju kokku radioaktiivsete ainetega, kandis neid taskus ja suri 66-aastaselt kiiritustõppe. Loendis "Leiutajad, kelle on tapnud tema oma leiutis" on ta ainus naine. 2015 hakkas ilmuma animasari "Super Science Friends", milles 8 teadlast kujutatakse superkangelastena. Marie Curie on radiatsioonijumalanna, kellel on röntgenpilk ja kes muudab oma lähedusse sattuvaid esemeid radioaktiivseks.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marie_Curie_c._1920s.jpg

KUU GEOLOOGIAPILT: Ivar Leidus pildistas prehniiti (15. november)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Prehnite_-_Southbury,_Connecticut,_USA.jpg

KUU LOODUSEPILT: Ivar Leidus pildistas Keilas madara-vöötsuru (28. november)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hyles_gallii_-_Keila1.jpg


PÄEVA MATERJAL COMMONSIS

 

KUU SÜRREALISMIPILT: 201 kupliga mošee Bangladeshis, ehitus algas 2013 ja kestab tänini (8. november)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:201_Dome_Mosque_02.jpg

KUU LOODUSEPILT: Eimer Kull pildistas Pärnus äsjakoorunud rohukedrikut. Haruldane olukord, kus emane liblikas on värvunud nagu isane. (14. november)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:EL_foto,_Eimar_Kull_-_5stROHUKEDRIK-2.jpg

KUU KOSMOSEPILT: Atlandi ookean 2. oktoobril 2007. Kanaaride ja Lõuna-Ameerika vahel on troopilise tormi Melissa jäänused. (30. november)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blue_Marble_Western_Hemisphere.jpg

KUU VANAFILM: prantsuse 1926. aasta eksperimentaalfilm "Viis minutit puhast kino" (26. november, 5 minutit)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cinq_Minutes_de_cin%C3%A9ma_pur_(1926).webm

KUU LOODUSEVIDEO: Vaadake 41 sekundi pikkust videot laava voolamisest. Laava on tegelikult väga aeglane, nii et see video on tehtud 50-kordse kiirusega. Filmitud on Havail 2016. aastal.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Halema%CA%BBuma%CA%BBu_lava_lake_USGS_multimediaFile-1585.webm

 

Commonsi esilehelt käis läbi veel Marcel Prousti "Kadunud aega otsimas", prantsuskeelne.

Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.1548)