Ulmestaar Joonas Piik

joonas piik

Olen Joonas Piik, 17 aastane. Käin koolis ning vabal ajal kirjutan ühte raamatut.


Mida praegu loed? Meeldib? Soovitad? Mida head vahepeal vaadanud, kuulanud või mänginud oled?

Hetkel loen Fred Jüssi raamatut "Olemise Mõnu", selle kinkis mulle mu isa. Hiljuti vaatasin "Bladerunner 2047-et", youtube-ist kuulan tihti inglisekeelseid õudusjutte ja väga hea looga mäng, mida ma hetkel mängin on "Red Dead Redemption 2".

2. Mis naelutab sind raamatu külge? Mis peletab eemale?

Mulle pole kunagi pakkunud huvi lasteraamatud ega nõukogude aegsed Eesti raamatud. Muidu ei lähegi ma enamasti ise mingit kindlat raamatut otsima, vaid raamat, mis meeldib leiab mind kuidagi ise üles, aga see on vist kõigiga nii.

3. Kolm lemmikut (juttu, raamatut, žanri, autorit... ) ulmes? Paari lausega-lõiguga neist lugejale.

Minu lemmik žanr on kindlasti õudus. Arvan, et jutte selles žanras on kerge kirjutada kuna ma tean, millal tempot maha võtta ja täpsemalt midagi kirjeldada. Samuti tekitavad õudusjutud minus kõige rohkem tundeid. Lemmik autor on J.J.R Tolkien, kuna ta on lihtsalt suure osa minu lapsepõlvest moodustanud. Ma ei tea kas mul on ühtegi lemmik lugu või juttu, kuna isegi kui need lood kuuluvad ulmesse, on nad kõik üsnagi erinevad ja lemmikut on sellepärast raske valida.

4. Kuidas sa üldse jõudsid ulmeni?

Ma ei mäleta, aga suurem huvi tuli ilmselt "Half Life-i" mängudest. Mängu maailm oli hoolikalt läbi mõeldud, täis igasuguseid detaile, mida sa mängides ei pane isegi tähele.

5. On sul lemmikloomi?

Mulle väga meeldivad kassid.



Palju õnne, Stephen King!

Kingi 75. sünnipäeva märgati ja märgiti meie mail mitut moodi.

Tartu Linnaraamatukogu kirjanduskohvikus 29. septembril oli arutluse all Stephen Kingi looming. Kohvikulised (kokku lugeda kuraditosin) rääkisid oma erinevatest Kingi lugemistest ja lugemiselamustest, kamba peale said mainitud pea kõik eesti keeles ilmunud Stephen Kingi raamatud ja ühteteist veel sellest suurest varamust, mis on eesti keelde tõlkimata. Pisut oli juttu ka Kingi eluloost ja tema loomingu ekraniseeringutest. Kokkuvõttes leiti, et kuigi Kingis on alati midagi kingilikku, siis on ta ka parasjagu varieeriv ning sobib üsna erinevate lugemismaitsetega inimestele. Vist kõik läksid koju mõttega, et mõni Kingi teos tuleks veel lugemisjärjekorda võtta. Vestlust juhtisid kirjandushuviline Marko Kivimäe ja raamatukoguhoidja Tiina Sulg.

kingi kirjanduskohvik foto seili ylper

kingi kirjanduskohvik2

Pildistas Seili Ülper


Postimehes jagasid ulmesõbrad ja raamatuspetsialistid oma lugemiskogemusi:

https://kultuur.postimees.ee/7609280/stephen-king-75-eesti-ulmefannid-meenutavad-maailmakuulsa-sunnipaevalise-oudusromaane


Ja muidugi on paar Kingile pühendatud artiklit siinsamas septembrinumbris:

https://www.ulmeajakiri.ee/?artikkel-stephen-king--esmakohtumised-minu-ja-eesti-lugejaga

https://www.ulmeajakiri.ee/?artikkel-stephen-kingi-looming-mida-pole-eesti-keelde-tolgitud-aga-voiks


Tumedad tunnid septembris

Koos sügisega on saabuvad taas Tumedad tunnid!

Kuulajateni jõudis tervelt kaks lugu Hirmu ja õuduse juttude kogumikust:

http://www.tumedadtunnid.ee/e/tumedad-tunnid-52-osa-ef-benson-jaht-achnaleishis/

http://www.tumedadtunnid.ee/e/tumedad-tunnid-53-osa-ac-benson-suletud-aken/

tumedad tunnid sept

Tumedad toetajad said aga nautida teist osa ekstra-tõlkeloost: R. Klingel "Deepwood" #2

(Kuidas toetajaks hakata, loe siit: http://www.tumedadtunnid.ee/p/toeta-meid/)



Viimane hingelind online/raamatuklubis

02.oktoobril, kell 20 ootab kõiki huvilisi Noortekirjanduse Ühingu selle sügise esimene online raamatuklubi. Arutusel on Berit Sootaki „Viimane hingelind“.

Kohtumise link on:

https://us02web.zoom.us/j/86045189866

online raamatuklubi



Rehepapi koomiksi 2. osa hooandjas

Pool novembrit taevasse pidama ei jää! Koomiksimeister Veiko Tammjärv on valmis joonistanud Rehepapi teise osa, mille väljaandmiseks kogub hooandjas rahastust. Hoogu saab anda oktoobri lõpuni.

https://www.hooandja.ee/projekt/koomiks-rehepapp-2-osa




Kellerteater kutsub

Kellerteatris esietendub algaval hooajal viis uut põnevikku, sealhulgas esietendub esimesel oktoobril noorematele põnevikusõpradele mõeldud “Kunksmoor”. Uue lavaversiooni Aino Perviku armastatud nõialugude põhjal dramatiseerib ja lavastab Jaanika Juhanson.

https://kellerteater.ee/lavastused/kunksmoor

Indrek Hargla kaunite ja kummituslike "KODUKÄIJATE" etendused Kellerteatris on jõudmas piduliku finaalini. VIIMASED etendused 28. ja 29. oktoobril:

https://kellerteater.ee/lavastused/kodukaijad

Tallinna Püssirohuaidas toimuvaid etendusi saab kogu hooaja vältel vaadata ka veebiülekannetena Kellerteatri Televisiooni platvormil kõikjal üle Eesti või ükskõik kus mujal maailmas. Teatrietenduse reaalajas jälgimiseks tuleb piletiostul lihtsalt valida “otseülekande pilet” ja põnev teatriõhtu oma kodusel diivanil võib alata.

Mängukava ja piletid: https://kellerteater.ee/mangukava

Kellerteatri Televisioon: https://kellerteater.ee/televisioon



Lynch Tartus Elektriteatris

15. oktoobril kell 19-21.17, toimub Tartus Elektriteatris David Lynchi retrospektiiv “Düün”. Frank Herberti ulmeromaani „Düün“ üritasid 1970ndatel ekraniseerida nii David Lean, Alejandro Jodorowsky (vt dokfilm „Jodorowsky Düün“) kui Ridley Scott, aga edutult. Esimese filmiversiooni autoriks sai saatuse tahtel hoopis David Lynch, kes oli küll keeldunud George Lucase palvest lavastada „Tähesõjad. Jedi tagasitulek“, aga „Düüni“ romaan talle meeldis ja ta võttis töö vastu. Algversioon oli ligi kolmetunnine, millest jäi produtsentide tugeva sekkumise järel järgi 2:17. Lynchil polnud lõppmontaaži otsustusõigust ja ta on edaspidi selle filmi maha salanud – laiendatud televersiooni lavastajaks on märgitud Alan Smithee, Hollywoodis kasutused olev üldteada pseudonüüm sarnasteks puhkudeks.

Vaata lähemalt:

https://www.facebook.com/groups/2308305582828897/posts/3346916315634480/



Interaktiivne videomängude näitus

Oktoobris avati Eesti Rahvusraamatukogu väikeses majas videomängude muuseum LVLup! ning koostöös rahvusraamatukoguga valmis näitus "Vali Start". Näituse kuraator ja koostaja on Camille Antoine Laurelli, näituse on kujundanud Viktor Gurov.

Loe lähemalt:

https://kultuur.err.ee/1608726148/galerii-rahvusraamatukogus-avati-uuenenud-videomangude-naitus



Brain games lauamängulaager

Lauamängulaager järjekorra numbriga XXIX on tulemas. Selle aastane sügisene lauamängulaager leiab aset Pärnumaal Jõulumäe tervisespordi keskuses. Oled lauamängumaailmas uus või pole varem lauamängulaagrist kuulnud? Ega seal midagi keerulist ei ole, lauamängulaagris on sul võimalus mängida mitu päeva järjest erinevaid lauamänge, millest mõned mängud saavad lõpu alles hommikul, nii et kohvist saab su uus parim sõber. Lühidalt öeldes on lauamängulaager koht, kus saad lülitada ennast argipäevast välja ja nautida minipuhkust koos ägedate lauamängudega ja suurepärase seltskonnaga! Alaealised saavad laagris osaleda vaid täiskasvanud saatjaga.Laager toimub 28. Oktoobril 2022 kell 16.00

Vaata lähemalt:

https://www.facebook.com/events/452821936753600



Õhtud eesti ulmega – pikemalt Bioreaktorist

9. septembril räägiti Tartu Kirjanduse maja saalis biopungist. Reaktori erinumbri Bioreaktor koostaja Reidar Andresoniga vestles Veiko Belials.

photo 2022-09-30 21-46-35

photo 2022-09-30 21-46-02

photo 2022-09-30 21-46-30

Pildistas Kristjan-Jaak Rätsep


Video salvestas Kersti Taurus:

https://youtu.be/b4-eFAllrTo



Raamatukogudeaasta kirjanike tuur Sõnaränd 2022

Raamatukogude aastal toimus Kirjanike Liidu korraldatud traditsiooniline üle-eestiline kirjanike tuur „Sõnaränd 2022“, kus 19.-23. septembrini käisid kirjanikud, sealhulgas ka ulmekirjanikud, raamatukogudes ja rääkisid eesti kirjanduse hetkeseisust ja tulevikust ning tutvustasid ja esitasid oma loomingut. Tuuri raames külastasid 22 eesti kirjanikku 14 raamatukogu.

Loe lähemalt:

https://www.raamatukogudeaasta.ee/sundmus/kirjanike-tuur-raamatukogudes/

kirjanike tuur



"Teine reede" Tallinnas

 

20220916 195426

20220916 202949

20220916 210648

20220916 205244

20220916 210641



Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0791)